Ако сакате да се ослободите од неколку килограми, а времето не е катастрофално, тогаш мора да се прибегнете кон тврди диети. Често, ваквите диети вклучуваат употреба на нискокалорична храна која содржи минимална количина на супстанции толку неопходни за телото.

Се разбира, без сомнение, диети за брзо губење на тежината ќе даде одреден ефект, но краткорочно. Ако итно е потребно, тогаш тешките ограничувања ќе ви помогнат да влезете во вашиот омилен фустан, па да ги разгледаме некои од нив.

Секоја диета е тешка работа

За брзо губење на тежината мора да се придржувате до строгите правила, само на овој начин можете да постигнете позитивен резултат за кратко време:

 1. Првото правило е да се исклучи од диета храна која содржи големи количини на маснотии. За еден ден, количината на маснотиите не треба да биде повеќе од 25 грама.
 2. Ќе треба да го отстраните шеќерот и сите слатки јадења од менито.
 3. Неопходно е да се намали количината на јаглени хидрати.
 4. Отстранете сол и зачини од исхраната.
 5. За брзо губење на тежината, ќе треба строго да го следите внесот на калории, тоа не треба да биде повеќе од 500 калории дневно.
 6. Физичката вежба ќе помогне во одржувањето на мускулниот тонус, а процесот на согорување на маснотии ќе оди многу побрзо.

Не е важно колку имате намера да се придржувате до ограничувањата на храната - една недела или 3 дена, но овие правила се вклопуваат во било која диета.

Сега е време да преминете на испитување на примери на тврди диети, да се надеваме дека ќе најдете нешто погодно за себе да ја обнови убавината на вашето тело.

Тешки диети кои им помагаат на телесната тежина

Во популарноста рејтинг за брзо губење на тежината, ниско-јаглени хидрати исхрана не е најмалку. Нејзината суштина се сведува на нагло намалување на внесот на калории во исхраната.

Примерното мени за еден ден може да изгледа вака:

 • По будењето можете да јадете 30 грама тврдо сирење, грејпфрут, 100 грама леб, да пиете 200 мл чај, по можност на билки или кафе, се разбира, не слатко.
 • Вториот оброк може да вклучува грав, пакет со нискомаслено сирење, црн леб и чај.
 • Вечера вклучува употреба на мала количина риба, по можност ако е варена, зеленчук и чај. Рибата евентуално може да се замени со пилешко или говедско месо.

Цел ден потребно е да пиете околу 2 литри вода. Листата на производи кои се неприфатливи за употреба се:

 • Сокови
 • Сите плодови, освен грејпфрут.
 • Алкохолни пијалоци.

Да се ​​помине на таква диета може да биде една недела или повеќе, но пожелно е да не се претера, со таква исхрана телото губи многу хранливи материи.

Сите цврсти диети вклучуваат силни ограничувања на храната, ова е голем стрес, па затоа е пожелно да не се предавате премногу долго.

Џокеј е тешка диета за 3 дена. За да го направите резултатот пореален, пожелно е да ја посетите сауната и да направите професионална масажа.

Исхраната може да изгледа вака:

 • На првиот ден се препорачува да се пече целото пилешко во рерна, да се сече на парчиња и да се јаде во текот на денот.
 • На вториот ден е дозволено околу 300 грама телешко месо.
 • Ден 3 не бара јадење, само околу еден литар кафе е дозволено, по можност природно.

Навистина, системот за храна е прилично крут, но веројатно е ефикасен за брзо губење на тежината. За да се избегне штета на здравјето, пожелно е да се користи не подолго од три дена.

Уште една тешка исхрана ќе помогне брзо да ја врати хармонијата, може да се изгуби 10 кг неделно, но ќе биде неопходно строго да се следат препораките:

 • Првиот ден да остане најтешко, бидејќи нема што да се јаде, можете да пиете само минерална вода.
 • Вториот ден не е полесен, но е пријатно што наместо минерална вода можете да пиете млеко, а навечер е дозволено да јадете 1 јаболко.
 • Третиот ден е повторување на првиот.
 • На четвртиот ден е дозволено да се поглезите со салата од зеленчук, освен компири, со лажица масло и зеленчук. Само вода или чај е дозволено за пиење.
 • На 5-тиот ден повторно, едно млеко и нема друга храна.
 • Шестиот ден обезбедува појадок со едно варено јајце и чаша чај, вечера парче варено месо и грашок, следните оброци можат да јадат јаболко.
 • Последниот ден им овозможува на производи од млечна киселина, по можност кефир или млеко и малку со малку маснотии. Во вечерните часови можете да имате чај.

Цврста исхрана, не секој може да преживее, но ви овозможува да изгубите 10 фунти неделно.

Ригорозната исхрана за пиење за брзо избегнување од омраза прекумерна тежина, исто така, се смета за една од најефикасните. Името зборува за себе, во целост е можно само течности.

Дозволено во исхраната додадете:

 • Различни сокови.
 • Производи на млечна киселина, освен сирење.
 • Супа, но по можност зеленчук.
 • Вода
 • Чај
 • Kissel

Во текот на денот, храната што не бара џвакање може да биде на масата.

Да се ​​следи таквата диета се препорачува една недела. Секој ден треба да изберете одреден тип на течност, на пример, во понеделникот само баксели, а во вторникот, бушотини.

Ако строго ги следите сите правила, тогаш оваа диета е погодна за брзо отстранување на вишокот маснотии на двете страни.

Најтешката диета за брзо губење на тежината е целосен штрајк со глад, само вода е дозволена. Тоа е навистина ефикасно, бидејќи тоа значи целосно отфрлање на храната. Освен вода, ништо повеќе не е дозволено. Треба да се има на ум дека е невозможно да се почне нагло, телото треба да биде подготвено и пожелно е да се посети лекар, особено во присуство на хронични заболувања.

За оние кои доследно траат најмалку три дена, наградата ќе лиши од скоро 10 килограми.

Предности и недостатоци на исхраната за брзо губење на тежината

Се чини дека брзото губење на тежината има за цел да направи разлика. Впрочем, како што знаете, вишокот телесна тежина не додава здравје.

Цврсти диети имаат свои предности:

 • Голема ефикасност, за само три дена постои можност да се тркалаат неколку килограми.
 • Не е потребно многу време, но понекогаш дури и неколку дена да останат проблематични, предмет на строги ограничувања.

Но, диетите за брзо губење на тежината, исто така, имаат свои недостатоци:

 • Оваа диета драматично го ограничува протокот на потребните супстанции, што може да заврши лошо за здравјето, особено ако се користи често.
 • Секоја диета за брзо губење на тежината има свои контраиндикации кои треба да се земат предвид. На пример, во присуство на проблеми со бубрезите, не е пожелно да се седне на исхраната за пиење, а целосниот глад е контраиндициран ако има проблеми во работата на гастроинтестиналниот тракт.
 • Како по правило, остра слабеење доведува до брзо зголемување на телесната тежина ако ја претворите старата исхрана.

За секој организам секоја диета е голем стрес, може да доведе до катастрофални последици, па затоа е неопходно да се пристапи кон избор на начин на губење на тежината одговорно и претпазливо.

Ако ситуацијата бара брзо да се ослободи од неколку килограми, тогаш тешката исхрана, се разбира, ќе се вклопи, но не треба да се восхитувате.

Подобро да се држиме до строги рестрикции за 2-3 дена, а потоа да ја задржите тежината во нормални граници со денови на истоварување, урамнотежена исхрана, правилна исхрана. Мора секогаш да се сеќавате: она што брзо се ослободивте, што е можно побрзо, ќе се врати.