Секое лице може да фати студ, и никој не е имун на фактот дека во одреден момент вирусот ќе навлезе во телото. Вклучувајќи ги и склони кон треска и бремена мајка.

Со оглед на тоа дека девет месеци ќе помине две сезони, за кое време вирусни инфекции не можат еднаш да се сретнат со жена која го чека детето. Ладна за време на бременоста е доста честа појава.

И во овој случај, неопходно е да се разгледа не само како да се излечи иднината мајка, туку и како да не му наштети на идното дете и да ги намали можните последици. Затоа е важно да се вклучите во превенцијата на настинки за време на бременоста.

Се разбира, во периодите на потресување на вируси неопходно е да се ограничи нивниот престој во места на акумулација на луѓе, да се игнорираат мерките за борбата и да се излезе за време на можни епидемии само во случај на итна потреба - ова ќе биде најдобрата превенција на болеста. Но понекогаш не постои начин да се почитува ова правило, бидејќи сите мерки на претпазливост не обезбедуваат гаранции.

Многу жени, кои се во "интересна" позиција, се поставуваат прашања: "Како да се лекувате ладна за време на бременоста?". Значи, првото нешто по почетокот на болеста е да ги извршиме сите инструкции на лекарот.

Сега жената е одговорна за двајца, а изговорот од сите видови во сметката не оди подалеку. Во оваа состојба, жените имаат тенденција да се чувствуваат слаби, уморни се, па дури и досадни.

Телото е натоварено двапати како честа и дејството на вирусот само ги влошува негативните симптоми, а стравот за детето не ви дозволува да се опуштите. Третманот на студ за време на бременоста, ако не и вообичаен, започнува со болницата.

Не можете да толерирате треска на нозете, дефинитивно треба да заспиете и да чекате за подобрување. Неопходно е да се одложат сите итни домашни работи, а кога комуницирате со лекар веднаш да дознаете кои лекови без несакани ефекти може да се земат бремени.

Нема да има непосреден ефект од било кој лек, но од штетност може да предизвикаат силни лекови. Подобро е во ова време да се прибегне кон докажаните народни начини: да спијат и да пијат повеќе, да му оддадат починка на телото и да чекаат да помине температурата и несреќата.

Не е неопходно да се прибегне кон антибиотици, толку повеќе тие не делуваат на вирус и не третираат акутни респираторни инфекции. Антибиотиците треба да се користат само во исклучителни случаи.

Пред да ги користите, секогаш треба внимателно да го проучете анотацијата и да ја дознаете препорачаната доза за бремени жени. Не користете хемикалии.

Многу несакана студена бременост во првиот триместар и до дванаесет недели. Во овој момент во телото на детето се јавува формирање на органи, така што негативните ефекти од овој процес воопшто не можат, таквата интервенција може само да му наштети.

Пиење и испирање

Веќе е кажано за посакуваниот одмор во кревет кога првите знаци на болеста.

Добриот лек за настинки за време на бременоста може да послужи како чест пијалок, може да биде:

  • Чај;
  • Тинктури и декорации;
  • Млеко

Сето ова сигурно треба да биде топло и може да биде разновидно. Значи, чај може да биде со малини, лимон, инфузии од лисја од малина, рибизла со додавање на мед.

Храната во време на болеста не треба да биде висококалорична, за да не се напрега дигестивниот систем, туку треба да биде исхраната.

Исто така, во периодот на болеста, ефикасен кромид и лук, исечени и распоредени низ просторијата, тие исто така можат да помогнат да се отстрани вирусот од другите членови на семејството. Корисен лимон и како извор на витамини и како средство за борба против грлото во грлото.

Во прилог на лимон, за лекување на грлото, можно е да се исплакнат со разни раства и раствори, почнувајќи со раствор на морска сол, декорации на мудрец, камилица, еукалиптус или дабова кора.

Еден добар лек за испирање е решение со додавање на 1 лажица сода и сол и капки на јод. Исто така ефикасно е решение на вода и прополис тинктура. Исплакнете го грлото колку што е можно, барем еднаш на час, тогаш ефектот ќе биде максимален.

Ако дојде до точка на кашлање, не е неопходно да се пие чај или млеко, со додавање на малина и мед. Аптеките нудат гради и кашлица од билки, но тука е неопходно внимателно да се следат, така што немаше контраиндикации за идните мајки.

Вдишување

Прифатливо средство за лекување на неочекувани настинки за време на бременоста ќе биде вдишување со природни есенцијални масла, кои има многу.

Ова се мајчина душица, камилица, еукалиптус, кедар и масла од рузмарин кои помагаат во борбата против кашлањето.

Како да се спроведе постапката е позната на сите, со помош на посебен инхалатор, потребно е да се вдише во пареа со потребното масло, или во отсуство на инхалатор направете го тоа сами, со тенџере и домашна течност.

На крајот, може да се покрие со крпа и да дишат над тавата со вода што врие и исцелување. Недостаток на вториот метод може да биде нетолерантноста на мирисите болни со акутни респираторни вирусни инфекции, бидејќи многу идни мајки се влошуваат со чувство на мирис.

Undead

Несакано или ринитис се третира како со капки во носот, така и со народни лекови. Единствената непријатност со капки е фактот дека тие се користат лошо за долго време. Капки ја сушат слузта и не се препорачуваат за бремени жени.

Многу добра народна алтернатива, која е исто така признаена од медицината, е миено миење со топол раствор на морска сол. Неколку пати на ден спроведената постапка не штети, но го чисти носот и дава можност слободно да дише за некое време.

Споменатите исечени кромид и лук, исто така, помагаат да се ослободат од настинки, бидејќи фитонцитите, кои издвоите од нив, имаат корисен ефект врз телото. Па, мед колачи, кои се применуваат на синусите, направени од брашно и мед.

Температура и главоболка

Речиси секогаш кај пациенти со акутни респираторни заболувања постои температура и главоболка.

Доколку конвенционалните лекови се контраиндицирани за бремена жена, тогаш многу ефикасен начин ќе биде да го завиткате телото или поединечните делови, како што се челото и рацете со влажен лист.

Обично се користи кога другите средства се неефикасни и температурата се зголемува до критичните ознаки.

Главоболката го отстранува обичниот лист бело зелка поставена на челото, а замор и слабост што ја придружува главоболката и температурата треба да исчезнат со истиот изобилен пијалок на топол чај со малина.

Превенција

По правило, болестите полесно се толерираат од појавените луѓе, а тоа важи и за идните мајки. Организмот што е навикнат на промена на температурата е поотпорен, помалку осетлив на вируси, ќе му биде полесно да се справи со болеста, ако тоа се случи. Лек за стврднување не е бариера за бременост, но почнуваат да се зацврстуваат за време на тоа не се препорачува.

Кога е разладено, посебно место е витаминската исхрана. Во овој случај треба внимателно да се избере комплекс, земајќи ги предвид сите карактеристики на телото. Само купување на витамин Ц и земање тоа не е препорачливо и тоа е дури и штетно.

Ако има желба да го поддржите телото, треба да пиете природни свежо исцедени сокови кои содржат витамини неопходни за телото. За да бидете сигурни дека ова е вистински сок, препорачливо е да купите соковник и направете го тоа сами.

И соковите што се продаваат во продавниците не ги поседуваат својствата што ги има телото. Исто така многу корисен зеленчук - моркови, зелка, цвекло, кои се полни со корисни витамини.

Вреди да се напомене дека жените кои очекуваат дете се многу контраиндицирани, на пример, да ги танцуваат нозете или да користат цела листа на билки.

Идните мајки треба да си го постави принципот на детално испитување на сите аспекти, читање на забелешки и само кога се уверени во донесувањето одлуки за употребата на лекот.