Само пролет доаѓа, и луѓето се подготвуваат за лето. Тие почнуваат да купуваат очила од сонце, костими за капење, sundresses, sunscreens. Ова исто така важи и за обувки за летото. Секој се соочува со проблемот на купување летни чевли.

Ова е прилично комплицирана работа. Некои се во потрага по одредени компании, модели, боја спектар и други треба дека цената одговара на квалитетот, и некој има одредена сума на пари и во потрага по нејзините чевли. Како резултат на тоа, не е секогаш можно да се најдат практични и удобни чевли за себе. Но, во исто време, јас сум уморен од носење сандали, како и со моите девојки. И нема ексклузивни и дизајнерски пари.

Затоа користете ја способноста сами да направите сандали. Не е неопходно да се биде шивачка, бидејќи секоја девојка ќе може да подигне сандали. Впрочем, ако има добри стапала, тогаш можете да создадете вистинско ремек-дело користејќи панделки, кожа, ткаенини, кршење и други декори: камења, кристали, наметки.

Колку стари влечки се трансформираат во прекрасни сандали

Во пресрет на летото, само треба да знаете како да направите необични и удобни сандали со свои раце. Стари влечки, еластична ткаенина, цвест, лепак, ножици ќе бидат потребни за производство.

Низа на работа:

 1. Отпрвин испарените ремени се исечени од стари сандали;
 2. Измерени и исечени ленти за ткаенини. Треба да биде прилично тесен и долг, за да може да се сврти на глуждот, повеќе од еднаш;
 3. Шарки остануваат на папучињата на папучињата, па тие треба да го повлечат кабелот на ткаенината и да го врзат врз стапалото со помош на јазли;
 4. На страната, единствениот од шпатулата треба да се намали. Во добиените парчиња, ќе биде неопходно да се вметнат ленти за ткаенини кои ќе ги држат нозете во пределот на прстите на нозете. Не прави многу длабоко намалување, така што ѓонот не е толку многу измиен;
 5. Ние ги исечеме лентите за ткаенина малку пошироко. Тие ќе ги држат прстите на нозе. Приближната големина е 8 см за 20 см. Должината на лентата треба да биде таква што сандалите добро ги одржуваат нозете. Покрај тоа, неопходно е да се остават околу 1,5 см на рабовите за фиксирање на ѓонот;
 6. Следно, треба да ја вметнете ткаенината во засеците во ѓонот, да компресирате и со помош на лепило за чевли да го поправите ткаенината;
 7. Клип на местото каде што сите беа залепени, се фати и да чекаат кога се суши.

Пред, сандалите може да имаат разновидна шема: ткаенина може да се прекрсти, лентата може да се заглави директно, а лентите може да се врзат. Покрај тоа, би било убаво да се направи накит од монистра, вез, апарати.

За да се покаже дека цената на сандалите со свои раце е ниска, се препорачува да се користат едноставни и буџетски материјали.

За ова дело потребно е да имате:

 • Единствено Таа може да остане од веќе исцрпени чевли, венетски, sweatpants. Се користат исто така и носени табани;
 • Материјал за врвот на сандали. Тука спаѓаат парчиња стара кожа, густо ткиво. Врвот може да биде плетени или хеклани. Стариот ремен е исто така погоден ако има потребна форма. Направен на овој начин, сандалите ќе бидат невообичаени, ногата секогаш ќе се чувствува удобно. Ременот може да биде кожа или друг материјал;
 • најлонски нишки, ножици, игла;
 • лепак за чевли, супер лепак. Исто така може да се јавите во продавница за чевли за лепење и приклучување на рабовите;
 • сандали може да се Сербсени со елементи на декор и помошни материјали: навртки, копчиња, мониста.

Прво, земете стапала, да се ослободите од сè што останува на него, на пример, отсечете ги ремените од старите чевли. Со меки стапала, внимателно се сече на две половини, подели во слоеви. Резултатот е два детали за секоја од нозете. Како опција, се прават парчиња на местото каде што врвот ќе се приклучи.

Ако користите редовно вметнување или исклучување од линолеум, тогаш се прават два дела, по една за секоја нога. Тогаш врвот се мери од еден од слоевите на ѓонот. Потребно е да се вклучи фантазија, да се експериментира. Ако имате желба, можете да добиете необични сандали.

Потпецот на сандали изгледа оригинално. Ако е на една од нозете, изгледа чудно. Затоа, не е неопходно да се сложени. Исто така се користи и врвот на ткаенината или капчиња. Овие чевли можат да се носат и на улица и дома.

Ако тоа е дома понтони, тогаш тие може да бидат со иста боја како халат. Потребен е појас, се врти околу ногата на прстите, како и стапалата и ја одредува потребната должина. Горниот слој е зашиен во прстенот според ознаките. Прстенот е залепен или зашитен на ѓонот. После тоа, горниот дел од ѓонот е поврзан со дното, порабин и залепен. Подобро е да се користи контраст на предива, така што чевлите ќе изгледаат спектакуларно. Но, ова се препорачува за домашни папучи, затоа што кога одите по асфалтните навои се измијат.

Ако користите густа ѓон, тогаш врвот е едноставно залепен на долниот дел. Се разбира, стапалата нема да изгледаат многу рафинирано, но ова нема да му наштети на квалитетот на домашните чевли.

Ако ѓонот е исечен, тогаш горниот дел е вметнат во дупките и залепен. Кога ѓонот е многу мек, тогаш производот е добро навојни навои, со што што е можно повеќе силен бод. Ако го оставите сето тоа, тогаш излегуваат маици и да ги оставите сандалите, можете да употребите ремени од остатоци од ременот. Тие се залепени на ѓонот подолу, се порамнуваат, се зашиени на затворачот, а со помош на зашиени дупки се прават за да се зацврстат.

Шиење чевли на танкер

За да креирате креативни и евтини сандали со свои раце на резервоарот, ќе ви требаат:

 • картон;
 • ремени;
 • материјал за влошките.

Од картон во неколку слоеви, ѓонот е залепен во претходно подготвен модел. Готовите стапала се насликани во вистинската боја. Тогаш лентите, кои се на горниот дел, се залепени, а потоа вметната е залепена. Се разбира, таквите чевли ќе бидат краткотрајни и не можат да влезат во дождот. Но, тоа може да биде живо, невообичаено, оригинално. И главниот плус е ниска цена.

И можно е за една сезона да се направи неколку такви двојки!

Од кортикалното дрво можете да направите сандали на платформата.

Платформата е направена од залепени парчиња. Горниот дел и влошката се претпочитаат од кожа. Овој модел ќе биде поскап, но ќе трае подолго.

Ако сакате сандали со тексас да ги направите со свои раце, тогаш нема ништо полесно! Ова ќе бара тексас. Отпрвин, плочите се отстрануваат со обична бела ткаенина, а потоа се пренесуваат во тексас. Потоа треба да го шиеме врвот, кој е залепен на ѓонот, Сербсен со конци, така што шевовите се невидливи.

Како што се испостави, шиење свој сандали не е толку тешко! Главната работа е голема желба, малку време и финансии. И резултатот може да биде многу изненадувачки и пријатен за вас. И девојките ќе бидат љубоморни и ќе прашаат, од каде сте купиле толку необичен чевел.