Неодамна, меѓу оние кои активно практикуваат рачна мода, се појави нов тренд - ткаење на тепих од крпа. Всушност, дури и за такви производи, широко се користат и старите маици кои одат на предиво.

Но, ако крпењето и плетењето очигледно не ви е омилено занимање, ќе ви кажам како да направите масна МАТ, штанд или легло со свои раце со шиење или ткаење.

Мастер класата за правење удобни килими е лесна, па дури и ако сте апсолутен амајлија во игла, можете да создадете вистинско ремек дело кое нема да биде среќно за појавата на вас и вашето домаќинство повеќе од една година. Доволно е да ги опремите вистинските алатки, да го подигнете материјалот - и сте подготвени за активно креативно дејствување. Значи, како се изработуваат килими од различни парчиња крпа со свои раце?

Тип и текстура

Пред да започнете со собирање на материјал и алатки, мора да одредите што сакате да го видите токму како резултат на вашата активност. Познато е дека прекривките и постелнината се најразновидни - генерално е тешко да се прилагодат на сите постоечки категории, бидејќи тоа е исклучително важна имагинација на творецот. Готовите производи се сосема различни, но тие можат да бидат поделени во некои групи.

Матви, направени дома, се:

  • Плетени. Во овој случај, тие се направени со користење на соодветни алатки - куки и игли за плетење. Како суровина во тек оди најразновидните домашни текстилни производи, до старата облека и плетените маици. Материјалот се сече на долги ленти за да се добие преѓата, а потоа се обработува на ист начин како и обичните волни или акрилни предива;
  • Плетенка Оваа категорија ги вклучува душеци и постелнина, кои се плетени со ист долг предиво со раце. Ова е често технологијата на ткаење, но веројатно нема да го совладате од прв пат - за да добиете добар резултат ќе треба постојано да тренирате на груба верзија;
  • Гломазен 3D ефектот се постигнува со делумно фиксирање на гребење врз основа. Во исто време, нивните совети остануваат слободни, создавајќи визуелен ефект на тридимензионална величественост. Ова е прилично едноставен начин, од кој, во повеќето случаи, почетниците почнуваат да ткаат;
  • Сити Исто така е лесно да се шие МАТ од одделни текстилни фрагменти, па дури и почетник може да се справи со неа. Како што можете да видите од насловот, во овој случај готовиот производ се прави со вкрстување на парчиња ткаенини едни со други.

Некои жени веруваат дека правењето на МАТ користејќи метод на шиење е премногу банално и неинтересно. Сепак, ние се брзаме да ве уверам - доаѓаат неверојатно убави производи кои доведуваат до радост, удобност и бодрост до куќата.

Значи, ајде да продолжиме со одредена господарска класа, како да направите рампа од гребнатини со свои раце со помош на разновидни техники што ќе ви се допаднат.

Ние носиме килим

Како да шиеме рампа?

За ова, дефинитивно ќе ви биде потребна основна основа. На пример, мрежа. И, се разбира, треба да се сечат различни парчиња ткаенина што ќе го сочинуваат конечниот состав. Ви препорачуваме да изберете светли бои - така вашиот производ ќе биде најшироко, атрактивен и "енергичен" во природата.

Тоа е лесно да се стави убава рампа на закрпи со свои раце - тоа е доволно да се соберат различни "детали" како загатка. Се разбира, шиењето е потребно за да не се гледаат шевовите и нивите на предниот дел на производот. Меѓутоа, во делото не може да има никакви забрани и табуа, затоа, некои господари прават сé што е сосема спротивно, шиејќи ги фрагментите на ткаенината еден со друг со нивните лица. Точно, во овој случај, важно е не само да се одложи материјалот, туку да се користат поинтересни варијанти на жиците - на пример, во форма на цик-цак.

Исто така можете да ги шиете работните парчиња така што обоените ленти од текстилот личат на собраниот рубин. Потоа овие лакти се цврсто нанесени еден врз друг на платно, по што тие се прицврстени со нишки внатре. Излезе една интересна и прилично "елегантна" опција.

Плетете килим со кука

Како што веќе рековме, може да се направи килим од стари работи. Особено релевантни во овој поглед ќе бидат стари плетени маици. Да се ​​направи предиво од нив е полесно отколку едноставно! Навистина, многу е пожелно на крајот да имаш доста топки. И тие имаат различни бои.

Патем, ви препорачуваме однапред да размислите за комбинации и акценти на сенките во вашиот иден производ.

Најделикатните душеци доаѓаат од две бои на предиво - сива и розова (или корална). Боите кои се надополнуваат едни со други во шемата за боја исто така ќе изгледаат убаво: на пример, сина и сина, виолетова и розова, жолта и портокалова. Но, сето тоа зависи од вашите лични мисли, и вие не мора да ја слушате заедничката мисла за да создадете нешто навистина достоен.

Како да се направи плетен МАТ со свои раце?

  1. Подгответе предиво и алатка;
  2. Ќе ви биде потребна најголема кука, бидејќи твојата предиво ќе биде густа и обемна;
  3. Плетете околу целиот периметар без наклонетост;
  4. Ставете ги зглобовите на предивото уредно со густи конци или скријте ги опашките од лентите внатре;
  5. Доколку трикотажот не е премногу затегнат, доволно е да се движи од една лента до друга, поврзувајќи ги краевите на темите едни со други.

Овој метод за правење на МАТ ќе одговараат дури и на аматер кој прв седна на слични работи. Загарантирана е да добиете добар производ и убав бонус - бидејќи иглата, ако почнете со вакви "мали чекори", е скоро секогаш успешна, и ќе ве фати и ќе ве инспирира за понатамошни достигнувања од ваков вид.

МАТ на нето основа

Куката може да биде корисна за вас, не само за плетење, туку и за прицврстување на ткаенина или предиво на база на мрежа. Како што ќе се вклопи со мрежа платно. Во принцип, ткаенини на ткаенина може да се фиксираат врз основа и со вообичаената врата на советите. Но, можете да го користите повеќе интересни и во исто време уредни метод.

Ова бара специјализирана кука опремена со перфорација на спротивниот крај од работниот дел на производот. Преку оваа дупка, нишка ќе биде пропуштена, со што ќе треба да ги поправите завртките врз основа.

Лизнете ја алатката низ неколку клетки (само пет или шест доволно), а потоа завиткајте неколку врти од белешки или предиво.

Нежно повлечете ја куката и ќе има прекрасен спирален лак на работната површина.

Повторете ги сите горенаведени манипулации, така што сите мрежи ќе бидат пополнети.

Се разбира, можете да го замените предивото како што сакате, комбинирање на нијанси и текстури според вашата идеја. Бидете сигурни да ги затегнете спиралните ленти цврсто на вашата мрежа. Неопходно е да се движите од рабовите до јадрото.

Неколку корисни совети за чанта за почетници

За да направите навистина квалитетен и убав производ, од особена важност е да бидете внимателни во секој чекор од вашиот живот. Препорачуваме да користите предлог опции пред да продолжите со главната работа. Ова ќе ве спаси од вообичаени грешки кога ќе направите сè "nabilo".

Ако веќе сте ги сфатиле грубите варијанти и верувате дека сте целосно подготвени за завршната опција, немојте да седите за тоа додека не идентификувате конкретен акционен план. Посебно внимание посветувајте на концептот на маргина, ако тоа се претпоставува во вашиот производ. Внимавајте на текстурата и квалитетот на ткаенината - ако остават многу посакувани, најдобро е да не се откажувате од врвот, во спротивно ризикувате да добиете несоодветен изглед - краевите брзо ќе дојдат во непривлечен изглед, а килимот ќе стане невнимателен и "разбрануван".

Кога правиме подлошки со помош на база, користете двослојни ткаенини за тоа. Ова ќе му помогне на вашиот готов производ да го задржи својот "изглед" долго и да се придржува. И запомнете дека користењето слични материјални фактури во голема мера ќе ја олесни работата.

Нека вашата фантазија се оствари на најдобар можен начин!