Романите се различни - долги и минливи, долгоочекувани и обични, лесни и оптоварувачки. За жал, не сите романи завршуваат со свадби и долго "живееле". Повеќето од нив се распаѓаат прилично неуспешно, предизвикувајќи болка и страдање на еден од партнерите. Како по правило, овој партнер е девојка, бидејќи ретка дама го спомнува врската со фразата "тоа беше само секс" или "се сретна и дисперзирано".

Признавајќи ја фрустрацијата во љубов, девојките долго се сеќаваат на темата на обожавање, припишувајќи му многу предности и соништа за повторно обединување. Уште повеќе страдања донесуваат мисли за неговата сегашна помисла кога жената почнува да биде љубоморна на хипотетичните нови девојки на нејзиниот поранешен љубовник. Таквиот мазохизам не доведува до добро, бидејќи следи целосна загуба на самодоверба и апатија кон надворешниот свет.

Како да се фрли лице од мојата глава и срце? Дел од нападни мисли на неуспехот на љубовта ќе им помогне на докажаните совети од психолозите.

Одете подалеку од очите и од срце

Како да се фрли некој близок од главата, ако секој ден за неа потсетува на нејзините фотографии, заборавена чаша или музички диск, презентирани за него за Божиќ? Таква задача е можна само за вољата, способна да го притисне срцето во мразна тупаница и да ги гледа сличните "психолошки сидра" преку нивните прсти.

Време е да се исчисти! Мора да се фрли:

 • Нештата оставени од него - папучи, маица и други заборавени гардероба предмети.
 • Подароци презентирани на нив (можете привремено да ги скрие во оставата, или да им даде пријател).
 • Општи фотографии и видеа, вклучувајќи ги и оние на електронските медиуми. Нема слики во неговиот телефон!
 • Дискови со музика или филмови кои ги спојуваат моментите во меморијата.

Ваквите едноставни акции на прво место помагаат да се ослободат од проблематичните спомени. Да преминеме кон следните чекори.

Спуштете се на сеуште саканиот!

По морбидниот развод, едно лице има тенденција да се чувствува навредено.

Можеби неговите очекувања не беа исполнети. Можеби тој беше вознемирен од фактот дека тој никогаш не доби реципроцитет. Предавството е без сомнение изговор за гнев и навреди. Но, дали треба да ги акумулирате негативните емоции?

Психолозите советуваат што е можно поскоро да престанат да ја трошат својата енергија на слични манифестации на чувства. "Вкусување" ментална болка, жената долго време останува во таква ситуација, спречувајќи ја да не биде ослободена од мислите на некоја личност.

Не плачи!

 • Размислете за причините за гнев или навреда. Откако ќе се идентификуваат изворите на негативни емоции, нивното фрлање од глава станува полесно.
 • Свртете ја ситуацијата на спротивната страна! Можеби не треба да се спојувате на некоја личност, но да ѝ се заблагодарам? Размислете мислам "благодарам" на нејзиниот сопруг за пријатни мигови кои се одржуваат заедно. И ако врската е болна, тогаш нивниот крај, а, изговор за радост. Потоа се заблагодарам на поранешниот љубовник за слобода, мир и независност.

Нема контакт со никого што не може да го фрлите

Многу девојки намерно бараат средба со нивната поранешна сакана, трошат време на места каде што се гарантира дека ќе се појави. Но, ако сте решени да фрлите некого од вашиот живот, овие места треба да се избегнуваат.

Вие не треба да се кандидира во неговиот омилен кафе или да шетате под прозорците на неговата куќа со неговите пријатели. Ако сте биле поканети на истата забава, подобро е да останете дома. Ова не значи дека поранешниот дечко "победи" и не може да оди никаде. Едноставно мора привремено да не го сретнете додека не останат емоции.

Ова правило се однесува и на социјалните мрежи. Како да фрлите мисла за личност од глава, ако редовно ја гледате неговата страница и да ги следите неговите активности? Дали се дружел со некоја девојка? Не го промени статусот на брачниот статус? Чии слики тој коментира? Стоп!

Време е да се забави!

 • Дојдете во социјална мрежа само за да комуницирате со позитивни луѓе.
 • Поставете временско ограничување за престој на интернет - не повеќе од 10-15 минути. Овој пат едвај доволно на панделки на пријатели, така што нема да стигне до саканиот бизнис.
 • Останете подалеку од Фејсбук и Вконтакте на сите. Ако немате доволно самоконтрола и му се восхитувате на вашите фотографии секој ден, тогаш треба да престанете со мачење и привремено да го напуштите социјалниот живот во мрежата. Време е да се влезе во реалниот свет!

Омилено хоби

Да се ​​ослободиме од мислите за лошиот роман е голема помош за вашиот омилен бизнис. Сите хоби кои ве прават среќни ќе се вклопат. Нека биде спортска обука, везана работа или цртеж - главната работа е во тоа што се прашувавте. Ако нема време за пријатни часови, во одговорен период на лекување од љубов нема да биде излишно да го редефинирате распоредот.

Како да се фрли лице од глава кога хоби едноставно не постои? Романот зеде толку многу време што целосно го изгубивте, заборавајќи ги пријателите и саканите. Излезе дека е време да се отвори нов впечаток. Пробајте сè што е достапно, дури и ако е доволно лудо - етнички танци, падобрански скокови или лунски курсеви.

Верувај ми, нема да има време за досада, и мислите за поранешниот љубовник постепено ќе исчезнат. Покрај тоа, хоризонтите ќе бидат значително проширени и ќе станете уште поинтересна личност за другите.

Ајде да се вратиме во живот

Погледнете ја несреќната романса од другата страна. Тоа беше само "препрека задоволство", и по тоа ќе мора да толерира природен мамурлациски синдром. Нека се ослободи постепено, но подоцна јасноста на свеста и свеж изглед на светот околу ќе се вратат!

Фасцинантната врска во која една жена целосно се раствора, постепено ја троши како личност. Таа само мисли дека треба да биде добро на својот љубовник, заборавајќи ги нејзините интереси и желби. Време е да се вратам на местото.

Запомнете:

 • Вашата омилена храна и пијалоци.
 • Слатките навики што мораше да се потиснат, бидејќи го иритираа.
 • Вашите омилени песни и филмови.

Оние мали работи кои беа составен дел од вашиот мирен и среќен живот пред поранешниот дечко се појави во него, ќе ви овозможи да се вратите на вашите чувства да се чувствувате себеси личност повторно.

Кажете им на своите девојки дека не знаете како да фрлите мисла за личност од главата. Тие дефинитивно ќе ви помогнат да се справите со проблемот! Осамениот начин на живот е строго контраиндициран, и само старите верни пријатели ќе ве извлечат од вашата школка барем еден час дневно. Покрај тоа, отворените прошетки се добри и за здравјето, дури и за оние кои не страдаат од мизерна љубов.

Отвори го своето срце и подготви се за нова љубов

Значи, сите велнес фази се завршени, и време е да објавите "празно место" во твоето срце.

На крајот на краиштата, откако ќе се вратите во мислата на љубовница, почнаа да дишат повторно во полни гради и да се вклучат во интересни работи, со сигурност може да се каже - тој човек е отстранет од животот.

Само сега, кога страдањето на поранешниот дечко заврши и мислите дека го следат него и неговиот живот останаа во минатото, навистина може да размислите за нова љубов. Инаку, срцето нема да се отвори за нежно чувство за друго лице.

Ако сте навистина подготвени да се движиме напред, кон својата иднина, тогаш е време да ја славиме победата над разумот и чувствата, и со целосна будност да ја почекаме другата половина.