Стартувајќи меки миленичиња, секој од нас се надева дека мачката од самиот почеток ќе разбере и ќе ги следи правилата поставени од човекот. Јадете храна каде што има чаша, оди само во тоалетот, спие во специјално купена куќа.

Но понекогаш мачките почнуваат да даваат многу непријатности во санитарната смисла. Како да му кажете на мачка да вози на неовластено место?

Причините за конфликтот

Ниту една мачка едноставно нема да се осмели да се појави на погрешно место. Мачките се многу интелигентни животни, кои веднаш разбираат дека сопственикот им дозволува, а што - забранува. Ако миленичето одеше во тоалетот, насекаде, има добри причини за ова.

Пред да казниш, треба да разбереш што е проблемот:

 1. Мачката е болна. Поради лошата здравствена состојба, животното не може да го контролира процесот на мокрење. Тука ви треба помош од ветеринар.
 2. Некомпатибилна лента или во премин.
 3. Мачката има невообичаен тоалет за полнење (плаши непознат мирис или нова фактура).
 4. Сеќавањето на мачките е познато на сите, ако сопственикот го навредил миленик, а потоа долго не чека да се одмазди.
 5. Мачката е сама. Поради некоја причина, сопственикот престана да му даде на животното вообичаен дел од милји, животното беше навредено и смело однесување се обидува да го привлече вниманието.
 6. Мачката се премести. Во новата куќа сè е невообичаено, мачката може само да се изгуби во новиот дом и да не го најде својот тоалет. Друга опција - мачката не му се допаѓа на новиот стан, и тој се бунтува како што може.

Има многу причини, но прашањето останува едно: како да се пуши некоја мачка.

Како да пуши мачка дома

Прво на сите - тоа е невозможно да се победи животно. Ништо и ништо. Мачката не е човек, па затоа нема да ја фати врската помеѓу вината и казната. На овој начин, за да се научи животното, треба да се следат методите кои ќе бидат разбрани од него.

Единствената цел на сопственикот е да се направи неговото милениче да оди во тоалет каде што е потребно. Трикови и трпеливост - тоа е она што сопственикот на мачката треба.

Па, како да се ослободите од мачка да се осмелуваат, каде беше?

 • За да го направите ова, ние мора внимателно да го гледаме животното. Откако мачката е сместена на пријатно, но неовластено место, неопходно е претпазливо, но енергично да го преместите во послужавник. Откако пријател со четири нозе прави сè во тоалетот, тој треба искрено да се фали, па дури и вкусен.
 • Зоопсихолозите нудат добар начин да го измамат ученикот од лоша навика, искористувајќи го фактот дека мачките секогаш се послушни на најсилниот член на пакетот. Веднаш штом мачката почна да оди дома во тоалетот на неовластено место, потребно е да го земе под пазувите и, гледајќи во окото, гласно да камшик.

Главната работа - не гледајте додека, додека тој прво не ги спушти очите. Значи, животните го препознаваат нивниот пораз во хиерархијата на стадата. Во послушност кон постарите, вашето домашно милениче ќе престане да го организира тоалетот на несоодветни места дома.

 • Кога размислувате како да пушите мачка во аглите, можете да го користите следниов метод. Во 2-3 дена мачката се затвора во просторијата со послужавник. Животно може да се храни, мозочен удар, но не може да се испушти од собата со тоалет. На крајот, тој ќе ја разбере целта на лотаријата и ќе го искористи тоа.

Ако мачката продолжува да оди постојано во аглите на куќата и да ги користи за други цели, тогаш треба да се направи следново:

 • темелно ги мие заоблените агли со користење дезинфициенси кои содржат хлор;
 • Прошетајте по аглите со спрејови кои содржат мирис на цитрус;
 • Третманот на сите оштетени агли на куќата е многу корисен во средствата што го имитираат мирисот на мачката.

Во преферираната мачка за тоалетот, откако ќе се исчисти и дезинфицира, можете да ставите сад со вода или храна - во аголот каде што се наоѓа храната, ученикот нема да се осмели да се осмели.

Со ставање во аглите неколку коцки со филер, сопственикот ќе му даде на миленик можност да го избере правото и да го користи за наменетата цел. Со текот на времето, дополнителни тоалети може да се исчистат.

Како да му кажете на мачка да танцува на кревет?

Сопственикот на мачката не се радува кога го гледа изметот на мачката во кревет или на каучот. Неопходно е да се бориме, но за да победиме животно, невозможно е да се потопи муцката во осакатена.

Навреден мачка ќе стане уште валкан, обидувајќи се да се одмазди на сторителот.

 1. Повеќето мачки не сакаат вода. Затоа, сакајќи да пушиме мачка на креветот, мораме да предупредиме кога животното ќе избере кревет или тросед за неговата коприва и одеднаш посипете директно во муцката со вода од пиштолот за прскање. Вообичаено се потребни 1-2 лекции за да ја направат мачката јасно свесна: креветот на домаќинот не е послужавник. Креветот треба веднаш да се смени и да се измие, а мачката да се храни. Обично мачките јасно го доловуваат расположението на домаќинот и неговата гласовна интонација. Откако слушнале дека сопственикот не е задоволен, мачката може да ги запре нивните обиди да му наштетат.
 2. Ако мачка седеше во неовластен агол, на кревет или троседот, можеш гласно да слем во дланката. Ако звукот е остра, животното се исплаши и избега.
 3. Ефикасно управува со весникот облечен со памук со рака или со подот веднаш до животното. Штом мачката седи и почна да ги гребе шепите на креветот со очигледна намера да плука, сопственикот мора веднаш да реагира.

Како да му кажете на мачка да се удави на тепих?

Со лоша навика за користење на тепих како тоалет, мора да се бори веднаш штом се појави. Ако животното е младо, тогаш навиката немаше време да се вкорени во однесувањето, за да избега од нејзиното милениче ќе биде лесно.

Во случај животното веќе да се одгледува, сопственикот ќе мора да покаже максимално трпение.

 1. Темелен третман на тепих со специјални алатки за чистење на теписи. Во исто време, колку е посилен мирисот на лекот, толку подобро. Ако ситуацијата дома е критична, тогаш тепих може да се стави во хемиско чистење.
 2. Тепихот може да се попрска со вода, што разредува неколку капки силно мирисни етерични масла. Погоден лимон, ела, каранфилче.
 3. Набљудувајќи го миленичето, неопходно е да се разбере, каде што има омилено место на тоалетот на тепих. После тоа, на ова место, леплива лента е залепена. Можеби луѓето ќе мора да се доживеат некои непријатности, но тоа е добар начин да му стане јасно на мачката дека килимот не е негов тоалет. Кога мачката шепи се држи до лентата, животното се чувствува изненаден и вознемирен, тоа нема да биде повеќе се користи за користење на тепих за други цели.

На ист начин можете да аплицирате, обидувајќи се да избегате од мачката на троседот. Скен покриен софа брзо го плаши миленик, кој веќе е навикнат да го согледа како удобен тоалет.

Како да избегате од мачка да дува во саксии?

Мачки и цвеќиња не остануваат добро во истата куќа. Четирикратните миленичиња не ја разбираат декоративната функција на растенијата, па затоа се обидуваат да ги јадат, лежат во нив или да користат цветни терени како природен тоалет.

 1. Откако се претвори саксија со густа пластика, може да се научи како да се меша немир во саксија за одредени цели.
 2. Можете исто така може привремено да се стави на цвет тенџере пластична кеса, сечење дупка за цвет матични. Во овој случај, мачката нема да стигне до земјата.
 3. Ќе ви треба повторно распрскувач: во моментот кога миленичето е подготвено да се качи во тенџерето, потребно е да го попрскате со вода.
 4. На теренот можете да ставите кора од портокал - остар мирис плаши животното.

Како да му кажете на мачката да се удави на влезот?

Мачките што гори на дополнителните батерии се жалат, особено во зима. Сепак, никој не сака да живее во загадена патека.

Што може да се направи:

 1. Нежно измијте го целиот влез со хлорни супстанции. Вие не треба да бидете ограничени на бришење места каде што quadrupeds остави траги од нивниот живот, треба да се мијат сè, вклучувајќи скали и огради.
 2. При наредното миење на влезот, нанесете есенцијални масла - каранфилче или лимон, растворувајќи ги во вода. На кофа од вода ви треба 1 лажичка масло.
 3. Проблемните места може дополнително да се попрскаат со силен раствор на манган.

Како да му кажете на мачка да патка во креветите

За да го едуцирате вашето домашно милениче до дома, користете ги леглата наместо тоалетот - треба да ги користите советите дадени погоре.

А што ако градот сакаше други мачки?

 1. Најдобра опција е да ги покрие мрежите со решетка за гипс или ПВЦ. Мачката нема да плива на земја и ќе оди.
 2. Еден добар народен начин е да се засади лук и кромид помеѓу растенијата. На quadrupeds не им се допаѓа силен мирис на лук, така што тие ќе ги заобиколат таквите кревети.

Се надеваме дека советите ќе ви бидат корисни, а вашиот меки домашни миленичиња ќе мора брзо да го совладаат едноставното, но важно правило за домаќинот.