Пит и дезодоранси често нè прават непријатни изненадувања во форма на жолти дамки под пазувите. На бели маици, блузи и кошули тие се особено видливи што го прави нешто непогодно за носење.

Може ли да ги следам овие песни? И како да се ослободите од старите жолти дамки на бело?

Не се вознемирувајте, дишете втор живот во вашиот омилен фустан нема да биде тешко. Доволно е да прочитате совети како да се ослободите од жолти дамки под пазувите. И за ова не е неопходно да се стартува во продавницата за нов супер-прашина или самолеплив чекор, и како резултат ќе се добие уште едно разочарување за многу пари.

Како да се ослободите од жолти дамки под пазувите: совети

Ајде да организираме сува почиста дома и конечно да го решиме овој проблем еднаш и засекогаш со помош на едноставни алатки кои најверојатно ќе се најдат кај секоја домаќинка:

  1. За првиот метод ќе ви биде потребна бела паста за заби и стара несакана четка за заби. Донесе малку паста врз четката и внимателно да го измиете проблематичниот простор, пред да навлажнете крпа. Остави го делото за десет минути, а потоа го направи вообичаен начин за вас. Како што можете да видите, брзо и лесно е да се користи методот за дамки;
  2. Лимонов сок е уште еден шармантен лек за оние кои сакаат да се ослободат од жолти дамки под пазувите. Се шири сок од лимон со детергент во прав, крпа со мешавина на крпа и оставете го тоа за еден час. По некое време, нешто треба да се измие, обрнувајќи посебно внимание на местата со жолтило. Патем, секој од наведените методи може да се користи за чистење на гаќи и кеди;
  3. Ако имате вотка дома, тогаш можете да го користите овој алкохол за добри деловни цели. Рашири ја водата едни на други и прскајте спреј со пиштол за прскање. Повторете ја постапката за 20 минути, а по уште половина час, одберете;
  4. Водород пероксид е универзален природен белилото. Растворете со вода едни на други и се применуваат спотови. Остави половина час, а потоа направи нешто во слаб раствор на пероксид. Исплакнете темелно неколку пати.
  5. Сода и оцет може да се користи не само за печење бујна пити, овие супстанции исто така ќе бидат корисни при отстранување на жолти дамки. Бришење на сода на крпа, и истурете оцет на врвот. Сода, оцет ќе реагира, ќе започне пенење и свиткување, познат на било која љубовница. По еден час, направи нешто;
  6. Домашниот сапун лесно може да "престигне" скап прашок за перење. Земете нешто со него, темелно ги истрикувајте местата со жолти дамки. Се разбира, старите траги на пот на бела боја не му даваат поттик, но свежата исчезнува едноставно "до дупката" ;
  7. Тоа е време да се напиете во приборот за прва помош поблиску. Излезе дека обичните аспирин таблети не се само лек за главоболки и "оксидатор" за краставици за време на конзервацијата, туку успешно се борат со траги од пот и дезодоранси на бела облека. Измешајте неколку таблети аспирин во прав со помош на штрафови за ладење или ступа и трите во влажна крпа. По половина час можете да редовно перење;
  8. Можете да го користите рафиниран бензин, но ова е доста екстремен случај, бидејќи нејзиниот мирис е многу тешко да се заклучи.

Како да се ослободите од жолти дамки од пот: поправете грешки

Сите овие методи се тестирани. Тие можат да ги користат секој што има прашање како да чисти бели патики од жолти дамки или други слични чевли. Вреди да се напомене дека во секој случај, не е можно да се мие облеката во топла вода, ако има жолти марки на неа.
Под влијание на високи температури, дамките од пот навлекуваат повеќе во ткаенини, особено во бели, од кои често е тешко да се отстранат. Водата треба да биде таква температура, во која е можно да се мие облеката во рачен режим, односно да е сосема толерантна за кожата.

Многу сопственици на куќи се обидуваат да ги отстранат жолтите дамки, истураат крпа во ленено платно. Ова е најчестата грешка!

Факт е дека хлорот реагира со биолошки елементи кои се во пот и ткаенината едноставно се затемнува. Ова е особено точно за бели работи, кои бараат да бидат измиени со додавање на лен.

Користејќи ги овие методи, можете лесно да ги ставите во ред и да направите некои работи што веќе сте успеале да ги отпишете од вашата гардероба. Тоа е ефтин, доволно брз и главната работа е едноставна.