Кујната не може да биде без крпа - универзален лек кој е секогаш при рака. Колку повеќе крпи - толку подобро, бидејќи тие имаат имот брзо да се валкаат и да застанат. Треба да ги промените колку што е можно побрзо. Но, што, впрочем, ова е лицето на мајсторот и елементот на кујната декорација. Бидејќи кујнските крпи лесно се чистат дома, вашата кујна секогаш може да изгледа уредно. Треба само да знаете неколку едноставни шеги.

Ако вашата кујна текстил брзо стане непривлечна, можно е дека ги користите неправилно. Зошто крпа во кујната? Точни, избришете ги рацете после миење. Ако со истиот рутер да ги избрише садовите, да ги засладиме трошките од масата, да земеме топол котел, да ја измиеме шпоретот, да го исушиме зеленчукот, наскоро нема да имаш крпа, туку нешто слично на крпа.

Многу валкани кујнски крпи се одвратни дури и во рацете на браќата, да не зборуваме за нивна употреба за нивната намена. Ако ги имате погоре опишаните инциденти во вашата куќа, разговарајте со домот за новите правила: рачна крпа, прегратка за жешко, сунѓер за садови, салфетка за масата. Можеби ќе ви требаат некои нови иновации - зависи од вас.

Ако ги следите едноставните правила, прашањето за тоа како да се избелат кујнски крпи ќе се појават само во екстремен случај. Па, и ако вашите текстили имаат застарени траги од маснотии, џемови, кафе или точки со генерално нејасно потекло, можете да се обидете да ги изнесете на традиционални или оригинални начини. Не брзајте да фрлите нешто, можете да се обидете да заштедите сè.

7 совети за тоа како да се исчистат кујнските крпи

Најважното правило е да се третираат пешкир со грижа, да се мијат најмалку еднаш неделно и да не се води состојба. Само во овој случај, текстилот во кујната ќе изгледа пристојно. Ако на него има дамки од маснотии, сок, џем и само од нечисти раце, потребна е дополнителна помош. Можете да ги отстраните дамките од кујнските крпи на неколку начини. А меѓу нив има и стари, не повеќе од една генерација земјопоседници и иновативни.

Сол

Карактеристики. Покажува кафе, домат, па дури и црвено вино, "работи" и со бела и со испружена ткаенина. Високо контаминираните кујнски крпи се натопени во посилна саламура. И тогаш во него се мијат.

Свртете по кривина техника

 1. Во сливот извлечете пет литри вода.
 2. Додадете пет лажици сол.
 3. Ставете ја во загадена вода.
 4. Оставете еден час - барем.
 5. Измијте како и обично, можете да користите машина или рачно перење.

Економски симпатична

Карактеристики. Традиционален лек за јадење мрсни кујнски крпи. Може да се користи и за бели и обоени текстили. Методот има позитивни повратни информации ако се свежи точки. Но, со застарена нечистотија, економскиот сапун лошо се бори.

Свртете по кривина техника

 1. Впие пешкир.
 2. Номинира изобилно.
 3. Па, ставете го пакетот и оставете го преку ноќ.
 4. Внимателно протријте.
 5. Исплакнете

Масло

Карактеристики. Да се ​​јаде кујнски крпи со масло - универзален начин, да се справат со било каква нечистотија. Како да ги избелам кујнските крпи со масло, на крајот на краиштата, на прв поглед, тоа само ја влошува ситуацијата? Но, всушност, оваа состојка ги омекнува валканите песни, ги прави посилни за чистење.

Свртете по кривина техника

 1. Земи половина од 10-литри тенџере со вода.
 2. Пукај
 3. Кога водата врие - исклучете ја плочата за готвење.
 4. Додајте сончогледово масло во вода - две супени лажици, прашок за "машина" - две лажици, избирач за шишиња - две лажици.
 5. Добар микс сè.
 6. Ставете ја во загадена вода.
 7. Покријте со капакот
 8. Одвој да се излади вода.
 9. Испрати текстил на машината за перење (без вртење).
 10. Измијте и суши - како и обично.

Микробранови

Карактеристики. Ако не знаете што да ги измиете кујнските крпи од маснотиите, вклучете ја микробранова печка. Ова е најновиот начин да се елиминира загадувањето. Но, ако нешто е многу валкано, постапката ќе треба да се повтори три пати.

Свртете по кривина техника

 1. Впие пешкир.
 2. Темелно исцедете целосно, особено контаминирани површини, сапун, кој обично крстот.
 3. Ставете го целофлонскиот пакет. Добар заврши пакет.
 4. Испратете го на микробранова печка.
 5. Вклучете го рерната половина час.
 6. Земете една минута пауза и повторно вклучете го микробраново.

Оцет

Карактеристики. Добро лек ако сакате да го отстраните кујнскиот текстил од мувла. Оцет може да се користи за отстранување на 'рѓа, траги од маснотии и сок. Лекот ќе му помогне на мирисот, ако е замрзнат.

Свртете по кривина техника

 1. Во сад истурете 5-9% оцет.
 2. Ставете го текстилот во течноста.
 3. Оставете 15 минути.
 4. Измијте го како обично.
 5. Исплакнете

Водород пероксид

Карактеристики. Водород пероксид може да произведе застарени дамки.
Ако крпа е многу валкана, таа е натопена директно во пероксид. За да го направите ова, треба да го истурите прецрпувачот во сад и да го ставите истиот текстил таму.

Свртете по кривина техника

 1. Нанесете раствор од пероксид на самото место.
 2. Оставете 30 минути.
 3. Измијте

Лимонска киселина

Карактеристики. Ако сакате народни лекови, обидете се да користите лимонска киселина за да ги отстраните дамките. Таа работи добро со сок од цвекло и домати. Овој метод ќе им помогне и од застарени места - ќе биде неопходно да се примени "лимон" и еден час за да се измијат текстилите.

Свртете по кривина техника

 1. Измијте го текстилот со користење на сапун за домаќинство.
 2. Одвртувајте ја водата.
 3. Сува лимонска киселина се истура во слајд на дамки.
 4. Оставете пет минути.
 5. Тресете "лимон".
 6. Исплакнете

4 пристапи за белење

Белите пешкири се валкаат брзо, така што им треба посебен пристап. Да се ​​стави во ред таков текстил, се препорачува да се готви кујнски крпи, но без него тоа е можно да се направи.

Сенф

Карактеристики. Перењето на кујнски крпи со сенф ќе овозможи не само да се избели, туку и добро да се дезинфицираат текстилите.

Свртете по кривина техника

 1. Па го загревајте водата, но не ја внесувајте во вриење.
 2. Подгответе прашок од сува сенф.
 3. Разредете го со вода.
 4. Спреј тостер со синап, особено валкани дамки.
 5. Остави го осум часа.
 6. Измијте

Манганцевка

Карактеристики. Белење кујнски крпи без вриење ќе им помогне на манган - овој метод може да ги отстрани и застарените места со непознато потекло.

Свртете по кривина техника

 1. Измијте ја валканата работа.
 2. Во базенот исцртува топла вода.
 3. Посипете 200 гр прашок за детергент.
 4. Додадете манган за да ја направите течноста нежно розова.
 5. Натопи во раствор од текстил.
 6. Горен капацитет на капакот.
 7. Не отворајте додека не се излади вода.
 8. Исплакнете

Боринска киселина

Карактеристики. Ако треба да се мијат спотови од вафли или фурни пешкири, можете да користите борна киселина.

Свртете по кривина техника

 1. Загрејте ја водата.
 2. Истурете ја во карлицата. Додадете две лажици борна киселина.
 3. Ставете го текстилот во течноста.
 4. По два часа, се мие како и обично.

Сода

Карактеристики. Алатка која брзо ги допира кујнските текстили без да го расипе и не ја крши структурата на ткаенината.

Свртете по кривина техника

 1. Браун сапун (72%) решетки.
 2. Калцирана сода (50 g) - додадете во сапун.
 3. Повлечете ја водата во чинијата.
 4. Промешајте мешавина од сапун.
 5. Се вари текстил за половина час.

Доколку контаминацијата е многу силна, сепак треба да ги варите кујнските крпи со додавање на детергент за миење садови или специјален агент за отстранување на дамки.

При изборот што треба да се јаде кујнски крпи од масти, не заборавајте да користите добар прав и балсам. Ова ќе го удвои времето на употреба на крпи. Во случај да барате повеќе буџетско решение, пријатен мирис и мекост на крпи ќе додадете мешавина од есенцијално масло и сода - благодарение на овој текстил ќе биде свеж, пријатен и пријатен на допир.