Со вчитување на валкани лен во машината за перење, одеднаш наоѓате дамки од 'рѓа на вашата омилена блуза или детски фармерки. Стоп Не ги ставајте овие работи во барабанот - рѓосаните точки се комплексни загадувачи и бараат отстранување на основното перење. За почеток, треба да се запознаете со искуствата на искусни домаќинки, кои најдоа ефективни начини за миење на 'рѓа од облека.

'Рѓосаните дамки на џебовите на фармерките, ракавиците од блузи, јакни за јака може да се појават поради разни причини. Можеби сте заборавиле да ги извадите клучевите од џебовите, и откако се навлажнило на ткаенината, се појавила рудна дамка. 'Рѓосаните дамки можат да предизвикаат метални патенти или копчиња на облека. Или си седна на клупа со метална корозија ... Во секој случај, можеш да се ослободиш од 'рѓа на облека. Задачата не е лесна, но следењето на основните препораки е изводливо. Дури и ако белата работа е валкана.

Совети за искусни земјопоседници

Отстранувањето на размножување на руда не е толку лесно, па немој да ги занемариш советите на оние што научиле да се справат со овие места.

 • Излези го самото место веднаш откако ќе биде откриен. Колку подолго, рѓата ќе остане на облеката, толку е посилно оксидираната железна молекула да се фати со ткаенината.
 • Не впие Кога е во контакт со вода, дамката може да се истури, па пред да ја исплакнете 'рѓата на бело, обидете се да го отстраните дамки на еден од следниве начини.
 • Од рабовите до центарот. Кога ја третирате областа на контаминација, поместете ја четката или дланката од рабовите на споевите до центарот - така што ќе го избегнете "прскањето" на рударите на ткаенината.

Кај кој и да избирате отстранување на 'рѓа, секогаш правете манипулации во заштитни ракавици. За време на постапката, вклучете го аспираторот или отворете ги прозорците.

Како да се чисти 'рѓа од облека: преглед на алатките за чување

Прва помош за говорите, каде што се појави рѓосан дамки, се состои од нивно лекување со хемиски средства за отстранување на материи. За да се отстрани 'рѓата од бели облеки, можете да користите средства што содржат хлор. Сепак, пред да го користите настроеното место, проучете ги информациите на работ: овој метод е погоден само за густи памучни или синтетички ткаенини. Деликатни материјали, како што се свила или органза, може да го кројат белилото. За такви работи, потребен е средство за отстранување дамки со висока содржина на кислород или "за деликатни ткаенини". За бои, хемијата исто така е потребна без хлор.

Еве што да се користи ако дамката не е стара:

 • Исчезнувај
 • Amway;
 • "Како";
 • Сарма;
 • Окси;
 • "Антипијатин".

Исто така постои и специјален отстранувач на дамки дизајниран да се отстрани 'рѓа од ткаенини, "Експерт" (Dr.Beckmann). Но, прегледите за неговата ефикасност се контроверзни.

Пред употреба на хлор за прв пат, тестирајте го на невидлив дел од облеката (назад на ременот или манжетната). Потоа, по постапката, не треба да испратите нешто од бело платно во канта за отпадоци.

Како да работите со шпатула

За справување со зафрлените дамки, искусените домаќинки користат средство за отстранување на самото место во форма на гел. Тие се подлабоки од прав, навлезат во влакна од ткаенина и помалку агресивно го засегаат. Постапката е како што следува:

 • нанесете неколку капки гел на нечистотијата, може да ја третирате со четка;
 • оставете го за времето определено во упатството (10-15 минути);
 • измијте го со прашок, подобро со рака;
 • Ако местото не исчезне, повторете ги првите три чекори.

4 дома лекови за бело ...

Постојат неколку ефикасни начини за отстранување 'рѓа од бела облека. За ова, производите кои се секогаш при рака се соодветни. Следно, постојат четири начини за ефикасно решавање на проблемот.

Оцет натопен

Карактеристики. 'Рѓосаните дамки лесно се отстрануваат со раствор на оцетна киселина. По третманот, неопходно е да се неутрализира активноста на киселина, истурање на пет лажици амонијак (во 10 литри вода) во вода за плакнење.

Свртете по кривина техника

 1. Ставете една чаша вода во сад и додадете 30 ml 70% оцет (есенции).
 2. Загрејте ја смесата на 60-70 ° C
 3. Впивајте ја контаминираната ткаенина пет минути.
 4. Исплакнете го објектот со шампон, а потоа исплакнете го како обично.

Цитрусно белило

Карактеристики. Изведување на рѓа бела точка на самото место користење на парче лимон. Киселина, реагирајќи со 'рѓа, ја кородира. Сепак, овој метод е погоден само ако ткаенината на облеката е отпорна на киселини. Вие едноставно може да се протрие на самото место со лимон, потоа посипете со сол и оставете го да се исуши на сонце. И можете да користите друг начин.

Свртете по кривина техника

 1. Многу лимон за да се заврши во газа.
 2. Прицврстете ја дамката до дамката и топлерот го загревајте на врвот.
 3. По третманот со лимонска киселина, избришете ја дамката со крпа натопена во хидроген пероксид.

Вински оцет + сол

Карактеристики. Оваа мешавина ги отстранува рударите не само од бела облека, туку и од печатените. Но, во вториот случај, ова е последно средство кога другите начини не се достапни.

Свртете по кривина техника

 1. Две лажици вински оцет и сол да се мешаат темелно и да се стави како резултат на каша на самото место со место.
 2. Раширете ја ткаенината и ставете ја на сонце.
 3. Во рок од еден час под сончевата светлина, рѓата треба да исчезне.
 4. Исплакнете нешто, а потоа исплакнете го.

Хемиски експеримент

Карактеристики. Вистинскиот хемиски белилото - калиум хидроксид - може да се готви дома. Реагирајќи со 'рѓа, се претвора во хидроксилат на железо, кое лесно се растворува во вода. За поефикасен ефект наместо сода во рецепт понекогаш се користи поташа. Оваа супстанција се користи како ѓубриво, во градежништво и фотографска практика.

Свртете по кривина техника

 1. Во чаша вода додадете 30 ml оксална киселина (се продаваат во продавници за цвеќиња и продавници за пчелари).
 2. Потоа ставете една лажица сода бикарбона.
 3. Нанесете го хемискиот состав на дамки, измијте го по 15 минути.

На интернет може да се најдат совети: да се отстранат "железни" траги од бела облека ќе им помогнат на хлороводородна киселина. Меѓутоа, во пракса, овој метод е неработен и опасен. Прво, водород хлоридот не е во слободна продажба. Второ, оваа каустична супстанција предизвикува изгореници и труење. Треба ли да го ризикувам?

... и 2 опции за обоени лен

Ако со бела облека повеќе или помалку е сè чисто, појавата на црвени дамки на обоени ткаенини ја прави домаќинка да ја скрши главата за тоа како да се отстрани 'рѓата од облеката. Впрочем, агресивните bleachers едноставно "јадат" боја од вашите омилени работи.

Во овој случај, постојат две решенија за проблемот.

 1. Отстранување на креда На лажица бела креда (да се направи во прав) додадете една лажица вода и глицерин. Однесувајте се кон добиената област на контаминација, оставете ја да остане 24 часа. Потоа измијте ги остатоците од производот и испратете го на машината за пишување.
 2. Отстрани самовила. Овој нежен метод е погоден за отстранување на траги од 'рѓа од обложена облека и нежни ткаенини. Измешајте една лажица глицерин и машина за миење садови (по можност самовила). Се применуваат на 'рѓосани области. Еден ден подоцна - се мие.

На форуми на интернет, жените споделуваат колку раширени начини да се отстранат 'рѓата од ткаенината и малку познати. На пример, вообичаениот домат од креветот помага. Љубовниците се препорачува да се третираат со дамка со парче свеж домат, почекајте 20 минути и измијте. За да се отстранат одвојувањата на рудата од фармерки, некои користат средства за отстранување на ѓубриња од чајник или ист сок од лимон.

Ефективна експресна метода за чистење на бело платно е паста за заби: густо се третира со дамки, а по еден час се мијат. Па, ако не можете да одлучите како да ја извадите 'рѓата од бела облека или да ја заживеете вашата омилена боја, верувајте им на професионалците за чистење.