Секси шорцеви, стилски јакни, свртени здолништа и само удобни панталони - Деним се уште е на врвот на популарноста. Токму поради тоа што таквата облека постојано се движи, често е контаминирана. Со обични загадувачи ќе се справи со добар детергент во прав. И како да измиете боја од фармерки и да не ја расипете ткаенината? Се зависи од тоа каква боја ја контаминирала сцената и колку долго се случило. Но, главната работа е дека начините да се извади пресушена боја на облека од тексас и како да се отстрани свеж дамка.

Путер, емулзија, акрилни и дури и акварел боја - лошо отфрлени. Зошто? Тие содржат пигмент и врзива. Првите се одговорни за заситената боја, а втората - цврсто го фиксираат составот на површините.

Затоа, седи на свежо насликана клупа, ризикувате не само чистотата на фармерки: ткаенината толку брзо и цврсто се спојува со бојата, која едноставно се држи и одвојува од продавницата е тешко.

Задолжително правило: да направите манипулации за отстранување на боја во густи заштитни гумени ракавици, и кога работите со растворувачи, носете респиратор или газа завој. Ова е важно за да се избегнат изгореници, алергиски реакции и труење. Покрај тоа, ако не ја заштитите кожата на рацете, кога миете боја од облеката, таа "се тркала" на ноктите и перничињата на прстите.

5 минути по авантурата: како да се исчисти свежа боја на фармерки

Како да исчистите боја? Главната работа е брзо. Додека дамката не пресуши, постојат неколку едноставни методи за чистење и високи шанси за добар резултат. Елементарно свежа боја може дури и да го победи детергентот за садови. Како да се примени овој и други начини?

Машина за миење садови

 1. Наполнете ја карлицата со топла вода (но не и вода што врие).
 2. Додајте во вода четири лажици течност за миење садови (лажица за литар).
 3. Наполнете ја водата.
 4. Натопете се во подготвен раствор на фармерки.
 5. Проверете ја локацијата на контаминација.
 6. Оставете во вода 10-15 минути.
 7. Уште еднаш, тријте го местото на контаминација (ткаенина за крпа или цврста страна на кујнскиот сунѓер).
 8. Извлечете фармерки со додавање агент за отстранување дамки за обоени материјали.

Петрол

 1. Пред да ја истриеш свежата боја од фармерки со бензин, не заборавајте да ги заштитиш рацете со ракавици.
 2. Поставете густа хартиена салфетка или парче бел памук на самото место со место.
 3. Внимателно ја третирате контаминацијата со бленда со газа богато натопена со бензин.
 4. Избришете ја областа со бензин неколку пати, отстранувајќи ги остатоците од бојата.
 5. Преципитирајте ја контаминацијата во топла вода користејќи спин-оф сапун.
 6. Извлечете го барабанот во соодветен режим.

Исчистете ги фармерките од бојата, ако бојата е сé уште свежа, можете да го користите сончогледово масло. Ја нанесувате јасно на површината на ткаенината, оставете го тоа половина час. Потоа, нанесете густа крпа од вишок масло и отстранете го објектот од гардеробата.

Ако дамката се испразни ...

Се чини дека не постои начин да се почне веднаш да се мие. Или, првично беше избрано погрешен метод за чистење. Потоа, дамката се суши и солидна обвивка е фиксирана во влакната.

Можете да отстраните стара боја од фармерки дома со помош на бензин растворувач наречен "Kalosha". Овој вид на течност за горилници за гориво е именуван во чест на хемичарот Калош, кој прв добил лесни фракции на тешки нафтени продукти.

Ќе најдете лек на полиците на комерцијални, градежни продавници под индексот "Б-70". Оваа алатка е исто така позната како "масло растворувач". Производот се користи за разредување на бои, одмастување на површини, чистење на ткаенини. Како да ги изнесеме местата на бојата од фармерки «Калошој»?

"Калоша" доаѓа на помош

 1. Стави ракавици.
 2. Бидете сигурни да ја нанесете газата со газа до саканата област.
 3. Користете четка со средна наежвам за постепено отстранување на бојата.
 4. Доколку е потребно, повторете ја постапката.
 5. Чистете ја крпата малку подалеку од видливите маргини на дамки за да избегнете можни дефекти.
 6. Добро исплакнете го чистењето под чешмата.
 7. Ставете го активниот прав во соодветен режим.

Начини во зависност од видот на бојата

Чекорите што треба да се преземат зависат не само од минатото на самото место, туку и од видот на бојата. Различни формулации реагираат различно на оние или други средства за чистење. На пример, за акварел не е неопходно да се користат моќни хемикалии.

Површината може брзо да се исчисти со нормален сапун за домаќинство. Само протријте влажна крпа со бар. Потоа, користете стара четка за заби или тврд сунѓер за да отстраните каква било несакана контаминација и да направите нешто.

Оваа алатка е исто така способна да извади ново мрсно место: направи топол солен раствор (30 g чипс на литар вода) и да го впие десетина минути во контаминирана област. Потоа отстранете ја дамката со тврда крпа, ако е потребно, периодично повторно да се натопи.

Сепак, економскиот сапун не е во состојба да донесе веќе исушени маслени бои од тексас. Како да се донесе боја од фармерки, ако е вода, акрилна или маслена боја?

Плукнат од воден салмус

 1. Избришете ја ткаенината добро.
 2. Нанесете на површина средство за отстранување дамки за обоени производи.
 3. Потребно е целосно да се покријат сите дамки и малку да се надминат неговите рабови.
 4. Застанете 15 минути.
 5. По овој период, исплакнете ја областа на фармерки под чешмата.
 6. Извлечете ги фармерките на нормален начин во тапанот.

Вода емулзија, исто така, може да се отстрани со медицински алкохол. Контаминираната локација е претходно навлажнета, а потоа интензивно кружни движења се бришат со влажна крпа натопена во супстанцијата. Ова дејство има ацетон. Сепак, пред употреба на течноста за отстранување на лакот, обидете се на забележително место.

Терпентин од нафтени дамки

 1. Лекувајте парче крпа натопена во терпентин и преклопете неколку пати со газа.
 2. Отстранете го слојот на боја, одете повторно на местото на контаминација.
 3. Потоа направи кран.
 4. Ставете го активниот барут во соодветниот режим.

За да ги отстраните дамките од маслената боја, ефективниот бел дух. Со парче тврдо платно го ставате на површината на фармерки и застанете 20 минути, а потоа измијте го местото на контаминација со четка и измијте во топла сапунска вода. По отстранувањето на дамки од маслени бои на ткаенини за тексас, особено на црно, може да има разредувања. За да се ослободат од нив ќе се дозволи амонијак. Измијте ја газата со газа и решавајте ја проблематичната област.

Од акрилно-механичко чистење

Акрилната боја од облеката треба да се обиде колку што е можно поскоро за да ја отстрани со густа крпа, обидувајќи се да не ја протрива супстанцијата над ткаенината.

И ако бојата е веќе пресушена - нежно ја избришете топката со досаден нож или пила за нокти. Исто така, горниот сува слој од оваа боја е во склопот одбран со облека. И дополнително, можете да поминете низ изопропилскиот сон (продаден во хемореактивни продавници или во специјализирани онлајн продавници).

Конечната фаза се мие со употреба на активен прашок.

Совети за љубителите на светлината тексас

Што можам да нацртам фармерки ако се пораби од светло ткаенина? Еден од најефикасните и најсигурни средства во овој случај е бела козметичка глина. Комбинирајте 20 г глина и кршен креда. Додајте колку "Kaloshi". За 20 минути оставете ја мешавината на влажно контаминирано подрачје. Користете круто сунѓер за да го отстраните остатокот, добро исплакнете под чешмата и отстранете бел тексас со белило.

И уште еден совет за чистење: ако на самото место не може да се справи еден пристап, отстранување на бојата од фармерки ќе им помогне на глицерин. Однесувајте се кон крпа и оставете го тоа 10-12 часа. Исчистете ја омекната плоча и отстранете ги фармерките во автомобилот.