Луѓето кои имаат проблеми со видот се принудени да носат очила целиот свој живот, се разбира, ако дијагнозата не им дозволи да ги отстранат леќите или корекцијата со помош на хируршки и лековити методи.

За додатокот да не се наруши изгледот, многу време и внимание се посветува на изборот на поставката. Благодарение на сегашната технологија, материјали и имагинација на дизајнерите, правилната одлука не е толку тешко како порано, а само потребната дебелина на леќите може да стане ограничување.

Рамки и леќи: дали се совпаѓаат?

Модните поставувања за корективни очи треба да се изберат само по посетата на офталмологот.

Покрај тоа, посетата на него треба да се примени не во салонот за продажба на оптика, туку полноправна клиника, која е опремена со соодветна опрема. Само во рецептот ќе бидат точни податоци за јачината на диоптрите и другите важни параметри.

Запомнете дека повеќето од рамките сега се фокусираат на тенки леќи кои имаат малку корективен ефект.

Ако има потреба од подебели очила, ќе треба да задоволите мал асортиман. Затоа, така што леќите едноставно не испаднаа од софистицирана рамка, во салонот на оптиката треба веќе да се консултирате со препораките на офталмологот во неговите раце.

Лош вид и визуелен ефект од поставувањето

Важно е да се знае дека модните очила за очи кои се дизајнирани да ја поправат кратковидоста прават очите визуелно помали отколку што навистина се. И, напротив: слични производи за корекција на далекувидноста визуелно ги зголемуваат очите.

Оригиналните форми на рамките треба максимално да ги избалансираат таквите ефекти, без да дозволат појава на нерамнотежа на лицето. На пример, ако некое лице има кратковидост, подобро е да остане на дебелиот облик на стакло, додека дијагнозата на "далекувидноста" се обврзува да ги купи истите производи, но со повеќе минијатурни големини и софистицирана тесна модификација воопшто.

Материјал на производство

Ако не се мрзете и ги навивате модните изданија, тогаш можете да видите дека буквално сите модни женски нагорни очила за корекција на видот се изработени од лесен и издржлив метал, главно алуминиум.

Тие се елегантни и разноврсни, но во процес на користење, метално прскање постепено се брише.

За да се избегне ова, размислете за купување титаниумски модел, иако тоа е поредок по големина поскап.

Најмодерни очила во боја за гледање не уживаат во брзата веројатност за формирање чипови и гребнатини, не може да се поправат и да се обноват. Слични производи се подобро да се купат за одредена облека или да се создаде живописна слика.

Разновидната и практична опција е женска декорација направена од обоена пластика. Тие се лесни, буџетски, ориентирани кон леќи со било каква дебелина и можат да имаат апсолутно неверојатни форми. Лесно е да влезат во бизнис, романтичен и неформален стил.

Се сеќаваме на структурата на лицето

Без оглед на тоа кои очила сега се модерни да носат, секогаш е неопходно да се поврзат вистинските офталмолошки тенденции со обликот на лицето, барајќи хармонија и пропорции.

На пример:

  • Круженото лице е добро балансирано со тесна правоаголна или друга геометриска рамка;
  • Лицето во форма на срце "страда" од присуство на "авијатичари" или леќи во тесна и лесна рамка;
  • Кружното лице ќе се вклопи во квадратното лице;
  • Луѓето со овално лице избираат најлесната работа за секого: сè им одговара.

Која е ѕвездата личност?

Со цел целосно да разбереме кои точно очила се сега модерни, предлагаме да ги истражиме моделите што ги Сербсуваат лицата на познатите жители на нашата планета:

  • Елтон Џон и Бред Пит претпочитаат да носат квадратни "хипстери" со малку заоблени рабови. Тие станаа релевантни пред неколку години, а денес се носат како училишни "ботаничари" , како и популарни уметници. Во такви очила можете слободно да заминете без шминка и во спортски костум, бидејќи тие и еден куп коса врзани за вратот ќе го направат стилот интересен и забележлив;
  • Џони Деп и Џош Харнет ги гушкаат роговите загатки кои силно ги погодија оние што ги носат нашите дедовци. Оваа гроздова рамка е повеќе насочена кон создавање на саканата слика, иако исправката на видот во неа е од мала важност. Поставувајќи таков додаток, за секунда можно е да се претвори од нечовечки во непризнаен гениј;
  • Никол Кидман претпочита да не делува со нежна, неприметлива, целосно или полу-транспарентна рамка која го прави изгледот убедлив, привлечен и сериозен. Сакате да влезете во "Пет" ? Поврзете ги очилата во невидливата рамка со пуканите фармерки и панталони за момчиња;
  • CAT-EYE или "Chanterelles" - изборот на Софи Лорен и скандалозната Ксенија Собчак. Во сличен амбиент, можно е да се дадат интриги и разиграни белешки на сликата. Не секој fashionista ќе одлучи да носат такви очила, но ако тоа се случи, за да ја напушти сликата нема да успее веднаш.

Како што гледате, најактуелните, модерни и трендовски форми на очила за вид не претставуваат ништо недостижно.

Сè што е потребно од вас не е да се биде мрзеливо и да ја барате вашата идеална варијанта, со што проблемот со видот ќе се претвори во предност на изгледот.