Не секоја жена може да се пофали со градите што може гордо да се прикажуваат во отворена деколте, или форматот на настанот не дозволува такви фустани. Затоа, фустан со намалување на грбот е стилска и префинета алтернатива на деколтето.

Како да носат фустан со вратот?

Носењето таква посебна пригода бара почитување на некои правила, додека го прави она што ќе изгледа екстремно.

Значи, кои фактори треба да обрнат внимание, пред сè:

 • Состојбата на кожата. Ако сте се одлучиле за таква срамота облека, мора да бидете сигурни дека кожата на грбот изгледа беспрекорно. Не треба да има акни, осип, дамки или пилинг на кожата. Нанесете треперлив прашок на грб. Таа ќе помогне да се сокријат малите недостатоци на кожата и да му се даде заводлив сјај;
 • Слика За жал, не секоја жена може да си дозволи таков луксуз. Кога задната страна е отворена, сите набори на кожата и масни ролки се исто така отворени за пошироката јавност. Ова не значи дека жените со таква фигура се осудени да го погребаат грбот под слоевите на ткаенината целиот свој живот, само треба да го земат вистинскиот модел;
 • Фризура Може да имате прекрасна долга коса, но додека носите фустан со отворен грб, треба да изберете едно нешто или да ја покажете косата или да се восхитувате на убавината на голиот грб, опкружувајќи ги. Најдобро од сè, оваа облека ќе изгледа ако ја изберете вашата коса во школка или лабава палета;
 • Brassiere Трошејќи многу време, напор и пари за да изберете фустан, одеднаш откривате дека немате соодветен градник. Значи, така што овој проблем не влијае на вас, подобро е да се подготвите однапред. Следно, во оваа статија ќе го разгледаме прашањето за избор на градник во повеќе детали.

Форми и видови форми

Постојат многу причини, места и активности каде што можете да ги изненадите другите со своите отворени тоалети. Главната работа е да подигнете слика и изрез кој ќе одговара на погонот и место.

Формите на фустаните се разликуваат едни од други не толку по должина, боја или ткаенина, туку од сечењето. Тие се многу различни: до рамо лопатки, до половината, на манжетните, овални, триаголни, правоаголни, кап-обликувани со жици, ленти, кристали, синџири и чипка.

Неодамна, свадбените фустани со отворен грб станаа многу популарни. За многумина, ова изгледа како пооригинална и префинета верзија од едноставна деколте. Ако невестата избра таков дизајн, но сепак сака да изгледа малку поскромно и мистериозно, тогаш постои чипка стил кој ќе го одреди чистотата за да го покрие грбот. Оваа опција е погодна за оние кои не можат да се пофалат со совршена кожа.

Ајде да погледнеме каков вид на намалување е најдобар за вашиот тип на слика:

 • Високите девојки изгледаат особено добро во фустани на подот со отворен грб. Предност е најдобро да се даде на брановидни ткаенини како што се свила или сатен, тие ќе ја нагласат вашата силуета и држење;
 • Девојките со мала висина ќе изгледаат добро во кратки фустани со обемно здолниште. Подобро ако моделот е опремен или со преполн појас, визуелно ги издолжува нозете. Неодамнешниот моден тренд - кратки шарени сетови за шифон ќе изгледаат одлично за ниските девојчиња и ќе станат вистинско спасение во летната жештина. Во овој фустан не можете само да шетате низ градот, туку и да одите на плажа. Избегнувајте должини на подот, инаку ќе изгледате како девојче кое се обидува на гардероба на нејзината мајка;
 • Девојките со бујна форма и излишни фунти често се советуваат да се држат настрана од слични експерименти со отворени џвакања, но тоа во никој случај не значи дека ако се придржувате кон некои правила. Сечењето не треба да биде премногу длабоко, на рамената или до максимумот на половината. Ако одберете пресек на половината, тоа нужно мора да биде мала овална или триаголна форма, што е, стеснување надолу, така што не може да се видат вишок набори. Изберете потемни тонови на ткаенина и должина во зависност од висината. За високи, бујни девојки, црни фустани со отворен грб би се вклопиле совршено;
 • Среќните сопственици на совршената фигура ќе ги соберат сите модели, но ако сакаат да ги убијат сите нив, треба да ги пробаат тесните мини-фустани. Тие можат да бидат било која боја, главната работа не е претерување на Сербсни детали, што може да го одвлече вниманието од главната декорација - вашиот грб.

Видови градници за отворени фустани

Изборот на вистинскиот фустан е само половина од времето, вистинските потешкотии започнуваат со изборот на вистинскиот градник.

Да ги погледнеме нивните главни типови кои ќе бидат релевантни за таква облека, како и нивните предности и недостатоци:

 • Силиконски Многу стилисти се препорачува да го носат овој градник под вечерни фустани со отворен грб. Нема ремени или потпирачи за грб, само чаши кои треба да ги чуваат сите твои шарми под контрола. Оваа опција може да се смета за идеална, ако не и една многу значајна "но" - силиконските чаши кои постојано се држат надвор. Таквиот градник не е советуван да носат повеќе од шест часа, но како што покажува практиката, почнува да олабавува многу порано. Бидејќи кожата не дише, дури и во студено време, градите пот и плетенката остава на рабовите. Ако сеуште одлучите да купите таков модел, подобро е да не изберете најевтин, а пред да ги користите, измијте ги градите за да ги исушите силиконските чаши колку што е можно подолго;
 • Со силиконски назад. Таквиот градник може да биде со или без ленти, но на еден или друг начин, ќе се чувствувате многу посигурни знаејќи дека вашиот градник не исчезнува во најнепријатниот момент. На неговите недостатоци може да се припише на фактот дека силиконот назад, иако транспарентен, но сепак не е невидлив. И ако имате малку повеќе тежина, тогаш силиконските ленти не естетски ја компресираат кожата;
 • Со декоративна подлога. Во оваа градник, наместо едноставна ткаенина или чипка за грб, се користи декоративен материјал. Тоа може да биде ланец, лента, Сербсена со кристали или камења;
 • Со тенки, испреплетени ремени. Таквиот градник очигледно не бара наслов од најпознатите незабележливи, туку напротив - ќе привлече уште поголемо внимание на голиот грб. Победува таков модел на сметка на она што може добро да падне за составен дел од вашиот фустан. Се разбира, под услов правилно избрана боја;
 • Без назад Таквиот градник се состои од само чаши и ремени кои минуваат под твоите раце како ранец. И покрај неговата едноставност, тоа е многу неодамнешен изум што сè уште не влезе во широка продажба. Но, таков модел е многу лесно да се конструира со вообичаениот градник. Има многу видеа на интернет за тоа како да го направите ова;
 • Бра-трансформатор. И покрај нејзиното име, овој градник нема никаква врска со холивудските блокбастери. За првпат овој модел беше претставен со брендот Victoria's Secret, но со текот на времето почна да произведува и попристапни брендови на лен. Особеноста на овој градник е долги ремени, кои се сечат малку над лумбалниот. Висината на положбата на ремените може да се прилагоди на ваша дискреција;
 • Телото Од самото име имплицира дека е холистички модел на долна облека, каде што ништо не е регулирано, освен должината на ремените. Но огромната предност на таков модел е тоа што може да има многу длабоко намалување на грбот, или комплетен недостаток на потпирач за грб.

Долги години, вечерни фустани со отворен грб се непроменети атрибути на ѕвезди на црвени теписи. Но, правилно зедов оваа облека може да стане Сербс и обични модата. Впрочем, постојат стилови во кои може да се појави не само на официјалниот настан, туку и да одат на плажа или диско. Главната работа, во таква облека, е горда држење на телото и соодветно опремен градник.