Желбата да се постигнат идеалните пропорции на фигурата и изразеното олеснување на мускулите ги прави мажите и жените да бараат начини да се ослободат од поткожното масно ткиво. За да го добиете посакуваниот резултат ви треба физичка активност и посебен систем, т.н. "сушење на телото". На овој начин ви овозможува да добиете прекрасна фигура без штета на здравјето предизвикани од почитувањето на тврдите диети.

Што значи "исушете го телото"?

Првично, процесот на активно согорување на маснотии со зачувување на мускулната маса беше користена од професионални бодибилдери, спортисти или модели пред фотосесијата. Тие постигнаа идеална форма пред натпреварот за да ги покажат импресивните резултати од тренингот.

Сушење вклучува две основни правила:

 • усогласеност со исхраната, која се состои во постепено намалување на внесот на јаглени хидрати и зголемен внес на протеини;
 • Вршење вежби за аеробик и спортски тренинг.

По палење маснотии, фигурата изгледа уредно и тенка. Но, ако не ги замавте вашите мускули на симулаторите пред да изгубите тежина, тогаш нема да има спектакуларни релјефи. Прекрасната форма на телото е дадена од мускулите, така бидете сигурни дека по губење на тежината, не останува само кожата на коските.

Чести грешки при сушење:

 • Не можете целосно да ги напуштите мастите, особено ако не сте спортист, туку само се подготвувате за летната сезона. Ова е особено важно за жените, поради недостатокот на маснотии, тие се вознемирени од менструалниот циклус.
 • Острото исклучување на јаглехидратите е штетно за здравјето. Процесот се одвива постепено, во рок од 2-3 недели.
 • Постот не е добредојден, затоа што ви треба секојдневно вежбање, што може да почне да исчезнува без доволно исхрана.
 • Не чекајте брзи резултати, процесот може да трае 1-2 месеци.

За да добиете добри резултати, подобро е да ја посетите салата. Искусни обучувачи ќе ви помогнат со индивидуална програма, изберете ефикасен сет на вежби. Ако нема време во салата во салата, можеш да го исушиш телото дома. Потребна е тврдоглавост, трудољубивост и упорност, како и распределба на време за задолжителни вежби.

Како да се исуши телото на девојките

Многу девојки слушнале за ефектот на сушење на телото, но не разбираат целосно како се случува ова. Брзото согорување на маснотиите е стрес за телото, па затоа не вреди да се злоупотребува.

Главните препораки за девојки кои решаваат да го исушат телото, ќе бидат следниве правила:

 • специјална диета;
 • индивидуален режим на обука;
 • земајќи лекови кои согоруваат маснотии и го поддржуваат телото (ако сакате).

При изборот како да се исуши телото, девојките не треба да се фокусираат на системот на професионални спортисти. Нивната исхрана е многу строга, оброкот е насликан за неколку минути, употребата на течност во последната фаза е минимизирана. Ефектот на испружената фигура на цената на таквите напори е важна за натпреварите, во вообичаениот живот не е неопходно толку многу да се измачувам.

При сушење на телото потребно е да се даде оптоварување на сите групи на мускули. Во спротивно, телото ќе ги смета за резерва на енергија и ќе стане "изедено" наместо масното ткиво.

Исхрана: исушете го телото - отстранете ја маснотијата

Времето на сушење е 3-8 недели, за целиот период треба да се откажете од слатки, производи од брашно, масно месо. Од 3 недели од исхраната млечни производи се исклучени.

Менито може да се прилагоди, но водени од основните препораки:

 • Протеинот мора да биде 50% од дневниот оброк. Нејзините извори: варени јајца, пилешко месо (гради), морска храна, особено лигњи, варени бели риби.
 • Јаглехидратите се важен дел од храната, не можете целосно да ги напуштите, но можете да го намалите внесот од 40% до 30%. Ќе треба строго да го контролирате износот на калории, најдобро е да започнете дневник. Меѓу препорачаните извори на јаглени хидрати: зеленчук - краставици, корен, домати, тиквички, зеленчук. Можете да готви каша - леќата, овес, некои видови на тестенини.
 • Маснотиите треба да бидат околу 10% од исхраната, може да бидат ореви или растително масло.

Да јаде правилно, пушеле и солени храна, алкохол, кафе, конзервирана храна и пржена храна треба да исчезнат од масата. Пијте најмалку 3 литри чиста вода.

Делови се мали, но бројот на оброци до 8 на ден. Посакувани на секои 2 часа. Транзицијата кон строга диета и излез од неа треба да биде постепена, за да не му наштети на вашето здравје.

Тренингот за девојки

Режимот на обука зависи од нивото на физичка обука. Главниот услов - во текот на часовите треба да биде наполнет со сите мускули на телото. Аеробни вежби треба да се комбинираат со обука за сила. Но, не претерувајте ги оптоварувањата, бидејќи поради ограничените хранливи материи, заедно со маснотиите, мускулите ќе исчезнат.

Дома, можете да закупите со тегови и да бидете сигурни дека ќе го вклучите скокање на јаже за обука. Девојките се препорачува да се кандидира, подобро во свеж воздух, пливање и возење велосипед.

Не ги избегнувајте вежбите за издржливост:

 • стегање од подот;
 • сквотирање со тежина;
 • затегнување

За да го забрзате процесот на согорување на маснотиите, можете да направите тренингот без прекин помеѓу вежбите, вршејќи ги во круг еден по еден.

Како да се исуши телото на момците дома

Во процесот на градење на мускулите, мажите енергично консумираат различни видови храна. Истовремено со мускулите, количината на маснотии под кожата се зголемува. За да ја внесете фигурата во совршена форма, ви треба промена во исхраната. Главен залог е направен на протеини.

Користењето на диета може да не биде прифатливо поради медицински причини, препорачливо е да се консултирате со лекар пред да започнете со сушење. Карактеристиките на напојувањето и програмата за обука треба да ја земат предвид возраста и видот на фигурата.

Исхраната е основа за губење на тежината, тоа ќе помогне да се ослободи од вишокот тежина без губење на мускулната маса.

Кои производи се препорачуваат:

 • Изворот на протеини е говедско месо, пилешко и мисирка без кожа, риба (туна или птица), јајца, морски плодови. Во првата и втората недела, дозволено е сирење и млечни производи;
 • Масти - ореви (орев, дрво, бор), лен и маслиново масло;
 • Јаглехидрати - зелен зеленчук (краставици, зелка, салата), модар патлиџан, грав. Овошје - јаболка, гранати, лимони. Тие јадат леб, тврдо варени макарони. Препорачуваме каша (овес, див ориз, леќата).

Не е важно само изборот на производи, туку и количината на калории. Нивниот број е посветен посебно внимание. Големината на секој дел треба да се намали, а бројот на оброци - да се зголеми на 6-7 пати.

Дробната исхрана помага во одржување на нормалното ниво на шеќер во крвта и го забрзува метаболизмот. Под забрана на слатки, колачи, алкохол, зеленчук со висока содржина на скроб.

Билансот на БЗУ е:

 • протеини - 2 g на 1 kg тежина;
 • масти - не помалку од 0,5 g на 1 kg тежина;
 • јаглени хидрати - 2,5 g за 1 и 2 недели, 1 g од 3 недели.

Неопходно е да ја следите вашата благосостојба, ако имате слабост и сува уста, тоа се знаци на оксидација на крв. Оваа состојба се јавува поради недостаток на јаглени хидрати. За време на сушењето, тие пијат многу вода - до 2,5-3 литри дневно. Помеѓу оброците се препорачува да пијат 2-3 чаши зелен чај. Така што течноста не се чува во телото, минимизира употребата на сол.

Вежби за мажи

Дома, изборот на хендикепираните лица е ограничен, но нужно е потребно:

 • тегови со различна тежина;
 • прачка;
 • клупа
 • јаже;
 • вежба велосипед или велосипед;
 • барови, бар.

Часовите во домот укажуваат на намалување на работната тежина. Обуката се изведува според цикличната шема: вежбите се изведуваат еден по друг. Секој пристап е 15-20 пати. За да го завршите обуката потребна ви е кардио-оптоварување (на пример, велосипед). Бројот на часови неделно е 3-5, секој трае 30-45 минути.

Конс на сушење

Кога строго се придржува до исхраната, кога се исклучени млечните производи и овошје, телото добива хранливи материи во недоволна количина. За да го одржувате здравјето, можете да земете витамински комплекси. Тие нема да додадат калории, а телото ќе има корист.

Системот на сушење на телото влијае на внатрешните органи, ако имате болест, тогаш тие можат да се влошат. За да се намали оптоварувањето на црниот дроб, препорачливо е да пиете доволно вода, не помалку од 2 литри на ден.

Постигнете олеснување и стесните фигури за моќта на мажите и жените, главната работа - упорност, почитување на препораките на професионалците и позитивно расположение.