Способноста да се седне на канап не е само изговор за фалење на пријатели и познаници, туку и показател за добро здравје. Можете ли да седите на канап?

Честитки, имате здрава рбетот, практично немате депозити на сол и добро обучени мускули. Луѓето со толку голема разлика, нивото на флексибилност е поредок поголем од оние кои не се способни за такви акробатски скици.

Не е неопходно да се мисли дека е потребна флексибилност само за вршење на разни вежби. Од нивото на флексибилност зависи не само квалитетот на вежбите, туку и стилот на гестови, пластични движења. Благодарение на флексибилноста формирана од доброто летачки мозочен удар.

Многу девојки сонуваат да учат да танцуваат. Ако пред да почнат да учат, може да седите на канап, тогаш комплицираните движења ќе продолжат побрзо и полесно. Способноста да се седне на канап може да биде корисно и за оние кои постојано страдаат од различни делови од комуникација и грешки.

Благодарение на постојана обука, придружни препарати за канап, мускулите стануваат поластични. Тоа е, веројатноста за кршење на врската се намалува за време на вежбањето или едноставен пад.

Како да се качи на канап без да му наштети на вашето здравје?

Со цел да научат да седат на канап не постои ништо комплицирано и натприродно. Но, за пристап кон ова прашање мора да биде одговорен. Во никој случај не може да се обидете да седите на јатка без некоја физичка обука.

Во овој случај, вишокот на нивните можности не ги загрозува само болните чувства, туку сосема вистински повреди. Истегнување и кинење на лигаменти, микро-фрактури и мускулни хернии - ова е далеку од комплетната листа на повреди, што може да доведе до обид да седне на штипка без обука.

И третманот со такви повреди не е особено пријатен. Во повеќето случаи, ова е хируршка интервенција. Исто така вреди да се напомене дека дури и операција, заедно со рехабилитација, не секогаш може да ги запре сите последици од повредата.

Во медицинската пракса постојат неколку примери за тоа како по такви повреди лице развило кутре и други не помалку сериозни болести.

Значи, за да одговорите на прашањето "Како да се вратите дома, без штета на здравјето", прво треба да објективно ја оцените вашата физичка кондиција.

Ако можете лесно да стигнете до подот со вашите прсти и да кажете дека лесно може да седите на јажето без обука, тогаш препорачувам повторно да го прочитате претходниот став за можните компликации. Со цел да се спроведе таква вежба, присуството на добра целокупна флексибилност не е доволно. Овде треба повторно да вежбате, тренирате и тренирате.

Како да научам да седам на канап?

Ако сеуште цврсто одлучиле да научите да седите на канап, тогаш ќе треба постепено да ги подготвувате мускулите за истегнување на овој тип. Со цел да се протегаат мускулите кои се потребни, вежби како што се бранови со нозе настрана, напред и назад, како и сквотови се најпогодни.

За да се зголеми ефективноста на брановите, треба да го користите следниов трик: сигурно поправете го случајот, не треба да вршат никакви движења. За време на следниот бран, треба да ја навалите садот малку напред, тогаш прецизно може да се избегне истегнување.

Потењето е подеднакво важно. Кога вежбате, не заборавајте да ги пратите вашите колена. Линијата на коленото не треба да стои зад палецот.

Тоа е, сквотирање, мора да замислите дека има стол зад вас. Треба да седиш на тоа, но пред тоа, би било убаво да го стигнеш, а не да го искинеш нозете од подот.

Точниот број на вежби што треба да ги направите не е. Мора да продолжите да ги вршите вежбите додека не почувствувате лесно запалување во мускулите. Внимание! Не треба да се обидувате премногу, веднаш штом почувствуваат непријатност, веднаш престанаа со вежбање. Со продолжување да се вклучите во екстремни стресови, ќе го подобрите истегнување секој ден.

Не заборавајте за потребата да се протегаат ингвиналните и поплитеите мускули и тетивите. За да го направите ова, треба да седите на подот и да ги ширите нозете што е можно пошироко. Потоа држете ги рацете на колена, исправи ги целосно и потпирајте се нанапред. Исто така за време на изведувањето на вежбата треба да се сеќава на директното држење на телото.

Ефикасно истегнување ќе биде ефективно. За да го направите ова, легнете на грб. На издишување, кренете ја ногата исправена на подот. Зафатете го подигнатото нозе под колената и обидете се да го доведете што е можно поблиску до вашите гради. Не се наведнувајте на ногата. Вежбајте само за да почувствувате непријатност.

Дневната вежба на овие вежби ќе ви овозможи беспрекорно да седите на канап со текот на времето. Но, да се обидеме е само по 3-4 недели интензивни занимања.

Како да се качиме на канап по една недела?

Сакате да ги покажете чудата на флексибилност на крајот на следната недела за вашите девојки, но не знаете како брзо да стапите на врв? За такви случаи е развиен комплекс од посебни вежби. Но, пред да тргнеме по својот опис, ајде прво да кажеме како правилно да ги загреваме мускулите пред тренинг.

Значи, за да започнете, направете неколку вртења на случајот десно и лево, како и наклон напред и назад. Добро за загревање на вашите мускули и бранови со вашите раце.

Темелно се затоплуваат, мускулите на горниот дел од телото и го насочуваат вниманието кон нозете. Вреди да се прават такви едноставни вежби како што работат на теренот, можете да направите некои сквотови.

За канап, вежбите за истегнување се изведуваат во стоечка положба, лажејќи се и седејќи. За почеток, стоејќи во позиција, држете ја ногата на задниот дел од столчето. Така, ногата ќе се појави на ниво на половината. Сега обидете се да седнете колку што е можно, а пожелно е да ги истегнете рацете на подот.

Но, да не заборавиме дека е потребно вежбање до првите болни сензации. Повторете вежба 5-10 пати. За 1-2 дена не можете да се наведнувате, обидувајќи се да стигнете до подот, но, исто така, да ја поправите позицијата во екстремни поени.

Следното вежбање на овој комплекс: пониско едно колено. Поставете ја другата нога и ставете ја на работ од софата или креветот. Одржувајќи ја рамнотежата, обидете се да седнете на петицата, држејќи ја втората нога на работ на софата.

Друга ефикасна вежба во лежиштето е да се повлече коленото во градите. Значи, да лежиме на грб и да ги исправиме нозете. Не оттргнувајте од подот, повлечете ги колената во градите.

Фаќајќи ја ногата со твојата рака, поправете го тоа за неколку секунди во оваа положба. Потоа, без да ги прекршите колената, движете ја ногата настрана. Во оваа позиција, ние исто така ја поправаме ногата неколку секунди. Потоа го свртуваме коленото во градите и полека ја исправаме ногата. Таквата вежба треба да се повторува 10-15 пати.

Значи, ако вежбате такви вежби секој ден, лесно можете да седите на канап. Треба да се запомни дека сите вежби треба да се направи не се брза. Дишењето во исто време треба да биде длабоко и рамномерно. Среќно!