Во животот има многу различни одговорности. Значи, од време на време постои потреба за чистење на водовод. И ова не е само за чистење на површината. Понекогаш треба да размислите како да го исчистите тоалетот од затнувањето дома.

Ако тоалетот е запушена, сопствениците на станови преферираат да повикуваат водовод. Но, понекогаш оваа услуга е привремено недостапна или премногу скапа. Како да се направи во овој случај? Впрочем, можете да направите без вода, гас, електрична енергија. Но, без тоалет, време е да го издржиме денот. Во овој случај, морате сами да се грижите за чистење на тоалетот. Постојат неколку начини да се справите со оваа задача.

Како да се исчисти тоалетот од затнувањето: 4 препораки

Постојат многу причини кои можат да доведат до отпадна вода. Ова може да биде злоупотреба на тоалетот: отпадоци, отпад по поправка или пополнување на мачки. Но понекогаш дренажата е попречена и без "помош" на сопствениците. Соседите исто така можат да придонесат. И понекогаш затнувањето се случува поради слаб квалитет, премногу тесна вода, која обезбедува постепен депозит на цевките на рацијата. Потоа, постои итна потреба да се утврди како самостојно да се исчисти тоалетот ако е запушена.

Пред да ги расклопите ефективните методи за чистење на канализацијата, треба да се задржите на четирите совети на господарите.

 1. Најдете причина за трикот. Решението за проблемот треба да започне со барање на сите членови на семејството за можниот извор на проблемот. На пример, детето може случајно да ја испушти играчката во санитарна чинија. Во овој случај, половина од ефективните методи ќе бидат неефикасни. За да се справи со таков џем, ако објектот е доволно далеку, само кабелот ќе ви помогне.
 2. Одреди го местото на сообраќајниот метеж. Ако водата оди лошо во тоалетот, што веднаш ги решава новодојдените? Тие претпоставуваат дека нарушувањето се случило во цевката од тоалетот и ги применува сите достапни методи за чистење. Овој пристап не е целосно точен. Впрочем, блокадата може да се случи многу повеќе во канализационата цевка. За да се утврди локацијата на плута, неопходно е да се отворат славините во бањата и во кујната. Ако водата нормално се исцеди и не останува во цевката, тогаш проблемот е навистина во плексус на тоалетот. Но, ако водата брзо ја наполни цевката и многу бавно излегува од мијалникот, тогаш проблемот е доста сериозен, и подобро е да се користат услугите на водовод.
 3. Не користете резервоарот. Не користете резервоар за одвод за да ја проверите водата или да ги чистите цевките под притисок. Ако џем во тоалетот е премногу силен, тогаш целата вода, измешана со нечистотии, може да тече низ тоалетот директно на подот. Можен и друг непријатен феномен. Бања и тоалет се две поврзувачки садови. Затоа, валканата вода, која не може да ја отстрани блокадата, останува само едно - поплави ја бањата. Подобро е да се прелива вода од карлицата, строго контролирајќи го процесот на одлив.
 4. Итно повикајте водовод. Во некои ситуации, дури и да се знае како да се исчисти тоалетот, ако е запушена, за да се постигне позитивен резултат нема да успее. Ако, откако ќе го отвори тоалетот, забележавте дека нивото на водата постепено се зголемува, тоа значи дека џемот е формиран во генерален столб. Во овој случај, вашите садови ќе бидат вашиот тоалет и канализација. Треба да се каже дека многу скоро сите нечистотии ќе бидат преведени преку работ и ќе го полнат тоалетот? Не мерки за чистење ќе помогнат да се реши проблемот. Само водоводџии ќе се справи со овој приклучок, користејќи специјални инспекциски решетки и кабел за водовод.

Ако затнувањето се случува премногу често, тогаш треба да се обрне внимание на тоалетот себе. Современите модели хармонично го надополнуваат дизајнот на тоалетот, но не се секогаш погодни за инсталација во стари канализациски системи. Затоа, при купување на водовод, важно е да се обрне внимание не само на неговата комбинација со целокупниот ентериер, туку и со техничките карактеристики на избраниот модел.

Народни лекови за помош

Како да го исчистите легло во тоалетот? Ако никој не фрла странски предмети во тоалетот, тогаш обичните апарати за домаќинство можат да дојдат во рака. Тие ќе донесат непроценливи придобивки во формирањето на застојот на 'рѓа, уринарни камења, масни наслаги и рации. Најраспространетите и најефективните народни лекови:

 • Лимонска киселина. Тоа квалитативно го елиминира уринарниот камен и плаката на цевките. Се препорачува да се пополни во тоалетот три лажици лимонска киселина. Во таква состојба, водоводот останува за три до четири часа. Тогаш згрутчувањето се чисти со yorzhikom и изневерам вода. Пријатен бонус од овој настан ќе биде свежина во тоалетот.
 • Сода Ако е можно, потребно е да се исцеди водата од тоалетот. Потоа ја исуши сода. Земете околу 250 g (половина пакет). Во оваа форма, водоводот останува преку ноќ (не помалку од осум часа). Потоа нежно исцедете ја водата, ако е потребно помогне yorzhikom. Чистење со сода ќе помогне не само да се елиминира плочата, туку и да се избегнува квалитетот на тоалетот.
 • Оцет Со цел да се ослободите од трикот, ќе ви треба 9% производ. Нека се загрее оцет. Топла течност се влева во тоалет, претходно исцрпена од вода и останува за три до четири часа. Груб сунѓер или четка внимателно исчистете ја достапната површина. Потоа темелно исплакнете со вода.
 • Сода со оцет. Ако одделно овие производи не го донеле саканиот резултат, тогаш може да се обидете да го отстраните џемот со комбинирање на сода со оцет. Водата од тоалетот мора да биде исцрпена. Истурете 250 г сода во канализацијата. Следете го за да истурете чаша оцет. Бидете подготвени за подсвиркване. По 15 минути, кога "печење" на сода е завршена, истурете половина литар многу топла вода. Но запомнете дека не можете да користите вода што врие, инаку тоалетот од порцелан не може да го преживее падот на температурата. Оваа алатка ќе ја спречи плочата и ќе ја отстрани маснотата плута, ако храната често се истура во тоалетот.
 • Хлороводородна киселина Таа дејствува многу агресивно, па затоа се користи само во екстремни случаи. Но, токму тоа е хлороводородна киселина што може да го распушти стомакот формиран од полнењето на мачката. Неопходно е да се истури малку течност во тоалетот и да се остави еден час. Потоа можете да се обидете да ја исплакнете водата. Но, ако канализациските цевки се направени од пластика, тогаш хлороводородна киселина е забранета. Таа е бојата на цевката.

Постојат совети како да се користат такви импровизирани средства, како што се лен, кока кола, хлор. Тие се неефикасни и способни да се справат со мали сообраќајни метежи. Но, како белило за тоалет е многу потребно.

Хемиски реагенси од метеж

Производителите имаат развиено многу хемиски соединенија кои можат да ги растворат цевките формирани во цевките. Нивната главна предност во однос на популарните методи е брзината на влијание. Обично ефективно чистење се одвива по 15-20 минути по користење на избраниот реагенс.

Овие алатки може да се користат за чистење на тоалетот од затнувањето.

 • Крит. А буџет алатка која ефикасно може да се чисти цевките. Содржи каустична сода и сурфактанти. Оваа комбинација обезбедува растворање на масти, цврст отпад како што се рибини, коса. Тие произведуваат "Крита" во форма на прав и гел. Алатката може да се користи за цевки од челик и леано железо. Но, за некои пластични аналози, некои видови на "Крот" се строго забранети.
 • Vortex Draft. Овој течен прочистувач е достапен. Ефективното растворање на конгестијата обезбедува активни компоненти на хлор, каустичен натриум и сурфактант. Лекот е способен да се справи со тешките бивалони и акумулацијата на маснотии. Може да се користи за сите цевки.
 • Баги Потчан. Ова е скапа опција, која ги елиминира дури и најсериозните сабо. Но, реагенсот поседува и негативен квалитет. Оваа супстанција содржи алкали, така што може да ја влоши состојбата на цевките. Со таква агресивна акција, не се препорачува да се користи "Баги Потчан" за истрошен водовод. И не треба често да се справува со неговата помош.
 • "Г-дин Мускул". Оваа алатка е направена во форма на прав или гел. Таа има благ ефект, и смета на елиминирање на сериозниот метеж со негова помош не треба да биде. Со малку сообраќајни метежи, г-дин Мускул буквално ќе се соочи во неколку минути. Но, ако блокадата е посериозна, тогаш се препорачува да се прелива лекот во тоалетот и да се остави во текот на ноќта.
 • "Тире". Основа на препаратот е хлор-базиран белило, сурфактант и натриум хипохлорит. Уредот може да се користи и за метални и за пластични цевки. Ефикасно ја чисти метежот, го елиминира лошиот здив и има дезинфекција.

Ако треба да исчистите пластични цевки, најдобро е да користите гел или течен реагенс. Хемијата за домаќинство во прав може да заглави на местата за поврзување. Во овој случај, таквите компоненти постепено ќе ги кородираат гумените пломби.

Механички методи за чистење

Ако не е можно да го исчистите легло во тоалетот со помош на народни или хемиски средства, тогаш можете да прибегнете кон механичко чистење. Постапката се врши рачно или се користи од страна на такви "асистенти" како када и водовод кабел.

Рацете

Што да направите ако тоалетот беше запушен со туѓи предмети: играчки, облека, големи остатоци од производи? Пред отстранување на тоалетот во тоалетот, треба рачно да ја испитате областа за итен случај. Ставањето на рацете на ракавицата, постојано вршете четири чекори.

 1. Излези вода од тоалетот.
 2. Оставете ја во туш и обидете се да го допрете надворешниот објект.
 3. Зафатете ги меките затнувањето со прстите и нежно извлечете го од тоалетот.
 4. Наталожените и погустите објекти се извлекуваат со жица со кука на крајот.

Понекогаш по неуспешните обиди да се повлече предметот од тоалетот, сопствениците одлучиле да го притиснат. Ваквите акции го намалуваат плута многу подлабоко и само го влошуваат проблемот.

Hangout

Кога причината за затнување не е откриена, а водата сѐ уште е способна да продира, се препорачува да се користи суета за чистење на тоалетот. Ефективноста на чистење зависи од точниот "асистент".

На продажба можете да запознаете неколку варијанти на вагони.

 • Чаша во облик Ова е едноставен модел. Тој е дизајниран да ги елиминира малите заби. Када во облик на чаша ќе помогне да се исчисти мијалникот. Но, во случај на шише во тоалетот, овој лек е неефикасен.
 • Конусен облик Овој модел е во состојба да го елиминира џем во тоалетот. Густата гумена млазница, која има конусна форма, обезбедува правилен влез во дренажата.
 • Пневматски Најнапредниот модел со голема моќ. Несреќата е опремена со млазница, која е способна да "маневрира" внатре во цевката.

Постапката за чистење на тоалетот е прилично едноставна и ги вклучува следните три чекори.

 1. Газната млазница е поставена на отворната дупка, така што цревото целосно го покрива.
 2. За транспорт, направете некој лесен притисок (гумениот морон треба да се "држи" на дупката).
 3. Во овој момент нагло повлечете ја рачката, и откинете ја млазницата од одводната дупка.

Хидрауличкото влијание на овој начин овозможува чистење од приклучок формиран од вестникарска хартија, остатоци од мал производ или други остатоци.

Пластично шише

Како можам да пробивам бања без када дома? Ако потребниот уред не е достапен на фармата, можете да се обидете да креирате хидраулика користејќи обичен пластичен шише. Процесот на прочистување се изведува во четири фази.

 1. Во шише внимателно исечете го дното.
 2. На преостанатиот дел цврсто навртувајте го капакот.
 3. Ставете го пластичното шише на дренажната дупка со сечената страна.
 4. Одржување на врвот со капакот, обидувајќи се да создаде хидрауличен удар како што се користи спојката.

Водоводен кабел

Оваа мерка се користи во екстремни случаи кога плута не може да се отстрани со горенаведените методи. За да се помогне водовод кабел прибегнаа во случај на затнувањето на отпадни води со градежен отпад (песок, глина, кит), мачка полнење. Шумот (кабел) е челична флексибилна "змија", преку која можете да стигнете до најтешките делови на канализацијата. Тој е опремен со специјална рачка која овозможува ротација на кабелот. За чистење на тоалетот, седум чекори се изведуваат последователно.

 1. Капакот за водовод е спуштен во дренажната дупка.
 2. Полека притиснете го кабелот над свиоците на тоалетот.
 3. Кабелот е внимателно свртен за да може да оди слободно низ цевките.
 4. Кога снегот ќе истече, почнува да ротира, завиткувајќи го ѓубрето.
 5. Кабелот со кука "оптоварување" нежно се извлекува од тоалетот.
 6. По чистење на завртката, повторно се стартува во канализационата цевка.
 7. Повторете се додека блокот не е целосно отстранет.

Лесно е да се исчисти тоалетот дома. Но, едвај е можно оваа постапка да се нарече пријатна. За да не се прибегне кон потребата за чистење на тоалетот, искусни домаќини препорачуваат превенција. За таа цел од време на време е неопходно да се исчисти тоалетот со сода и оцет. Во овој случај, плочата и нечистотијата нема да се акумулираат, а тоалетот секогаш ќе биде бел и свеж.