Возраста на жената на прво место не зборува на сите лице, а не на очите, но на деликатниот врат и на деколтето. Зошто кожата на вратот е толку расипана и покриена со набори? Како да се отстранат брчките на вратот и да се борат против промените за да останат млади и убави колку што е можно подолго?

Причини за брчки

Милиони жени низ целиот свет трошат огромни суми пари за зачувување на нивната убавина и младост, посета на специјализирани салони и купување скапа козметика. Во поголемиот дел од нив се обидуваат да ја сочуваат свежината и мазноста на кожата на лицето, неправедно заборавајќи на тендерот.

Но, самата површина на деколтето е прво покриена со брчки и станува лабава, давајќи ја вистинската ера на водителка. И остатоците од крем од брчки што дојдоа кај неа по постапката за нега на лице, не ја спасувајте ситуацијата на сите. Дали е можно да се врати младоста на неговиот врат? Ајде да дознаеме што косметолозите размислуваат за ова.

Современите козметолози се сигурни дека брчките на кој било дел од телото немаат никаква врска со наследството! Целата работа се однесува на начинот на живот, исхраната и присуството (или отсуството) на правилна нега на кожата. За да се докаже ова, експертите ги истакнуваат резултатите од социолошкото истражување во кое учествувале домашните и француските жени - бидејќи, како што знаете, дами во Франција ја одржуваат свежината многу подолго од нашите сонародници.

Се покажа дека француските девојки почнуваат да го следат вратот од 15-годишна возраст, бидејќи се плашат да ја изгубат својата убавина и мазноста на кожата. И во нашата земја, жените имаат тенденција да бараат средства за стареење само во 25-30 години, кога првите брчки веќе почнуваат да пробиваат.

Во исто време, нашите жени имаат речиси 40 причини да не се грижат за себе, а тоа е поредок поголем од француските жени. Постелнина, лоши навики, недоверба на производителите на козметика ... вреди да се додаде на оваа погрешна исхрана, невнимание да се држи и да спие на високите перници - тоа е за вас и лабав врат до 40 години!

Вреди да се спомне фактот дека самиот мек врат е првиот што ги зема старечките удари. Кожата во оваа зона практично е лишен од масен слој и содржи мала количина на меланоцити кои се спротивставуваат на штетните УВ зраци. Ова ја објаснува зголемената сувост на кожата во областа на вратот и брчки на кожата со прекумерна сонца. На ова место, недостатокот на енергија и влага се појавува брзо, означено со дехидрација или лоша исхрана.

Но, не сите се толку лоши, спречувањето на процесот на стареење во вратот и вратот ќе им помогне на едноставни методи на превенција и препораки на козметолозите. Во овој случај, жените нема да мора да прибегнуваат кон радикални методи, како што се инјекции за убавина или пластична хирургија.

Совети за козметичарите да ја зачуваат прекрасната деколте

За да ги отстраните непријатните набори и ефектот на кадрава јака на нежен врат ќе ви помогне едноставни правила:

 • Да се ​​ослободите од лошите навики кои негативно влијаат на кожата на никотинот. Тие вклучуваат злоупотреба на алкохол, пушење, чести посети на солариум или на плажа во текот на летото.
 • За штетни занимања неопходно е да се носат и љубовта за читање во положување на положбата, сонот на превисоките перници и навиката да се нагони главата на прошетка или на работа на компјутер.
 • Прекумерното брзо земање на јаглени хидрати влијае не само на вратот, туку целата фигура, па затоа се воздржуваме од седење со слатки и шишиња при работа.
 • Колку што е можно, балансирајте ја вашата исхрана и обидете се да се држите до режимот. Брза храна и друга штетна храна ќе мора да се каже не!
 • Користете доволно течност - најмалку 1,5 литри дневно. Тоа е прашање на чиста вода за пиење - чај, сокови, компоти не се на сметка! Не заборавајте дека дневната стапка на течности варира во зависност од начинот на живот, временските услови и други фактори.
 • Кога купувате ново лице, не заборавајте да купите крем за брчки на вратот и на вратот. Ова треба да биде специјализиран производ, специјално дизајниран за деликатни области. Во екстремен случај, можете да го користите навлажнувач за лицето.
 • Не заборавајте за гимнастика и масажа! Многу поефикасни овие методи функционираат како превентивни мерки. Секој знае дека е полесно да се спречи проблем отколку да се реши.

Како да се ослободите од брчките на вратот дома

Експертите од областа на козметологијата направија пресметки - само 12 минути на ден, поминати на вратот, ви овозможуваат да се ослободите од непосакувани набори во оваа зона.

Се разбира, "релјефите" со длабок врат нема да заминат никаде. Но, спречувањето на нивното појавување или намалување на интензитетот на брчките е сосема изводливо за секоја жена. Што можеш да имаш време за 12 минути?

Гимнастика

Изведување на едноставни вежби кои ја зголемуваат еластичноста и еластичноста во областа на вратот, дури и за време на паузите при работа. Тие не бараат посебни физички вештини или специјална опрема, додека делуваат ефективно, практично веднаш отстранување на попречните преклопувања. Покрај тоа, и за слична слична гимнастика исто така е корисна.

За да постигнете стабилен и сигурен ефект, вклучете се во цервикална гимнастика најмалку 2-3 пати неделно:

 • Фрли ја главата назад и се релаксира. Држи на оваа позиција. Лизгајте ја долната усна и обидете се да ја покриете со горната усна. Почувствувајте како исчезнуваат цревните мускули и брчките. Вежбајте 2-3 пати.
 • Гимнастика за вратот, измислена од балерина. Ставете ги тупаниците под брадата, со главата да се обиде да се движи надолу, како да си дава отпор. Оваа вежба помага да се зајакне вратот и пониските мускули на лицето.

Масажа

Спротивно на популарното верување, не е неопходно да се контактира специјалист за да се добие добра и ефективна масажа. Автономна масажа на вратот од брчките дома, исто така, има право да постои.

Нека не даде видливи резултати веднаш, но со текот на времето кожата ќе стане попространа и мазна:

 • Понесете удобна позиција - лежи или полу-лого. Важно е вратот да не е напнат.
 • Нанесете крем на кожата - крем или масло за масажа.
 • Нежно загрејте ја кожата, нежно галејќи го вратот.
 • Се шири неколку пати со прстите од врвовите на ушите до градите.
 • Прошетка околу вратот со прсти. Потезите мора да тропаат.
 • Измазната површина на деколтето со задниот дел на дланката.
 • Обрнете внимание на вратот од задниот дел.

При спроведување на независна масажа исто така е важно да се придржувате на принципот "нема штета". Сите дејства, како што се измени или активни триење, треба да се исклучат. За да се постигнат позитивни резултати и да се избегнат сериозни повреди, болните чувства и непријатностите не можат да се толерираат. Масажата треба да даде само пријатна релаксација и мир.

Маски

Доволно ефективни омекнувачки својства, заедно со масажа и гимнастика, имаат различни маски и обвивки, создадени од производите во фрижидерот според популарните рецепти.

Природните состојки ќе чинат многу помалку од крем од козметичката продавница. Во овој случај, кожата ќе го избегне влијанието на опасните синтетички соединенија од индустриски средства.

Постојат многу рецепти, но најпопуларните се протеините "лепење" и маска за вратот и деколте од банани брчки:

 • За банана маска, мириса на месо на една банана со неколку капки лен и розево масло. Нанесете ја смесата на вратот и оставете ја неколку минути. Исплакнете со топла вода.
 • Ртење на протеини - процедура која е потребна најмалку еднаш месечно. Таа му помага на вратот да се сеќава на состојбата кога е еластична и затегнато. Користете го вашиот омилен крем и нанесите јајце бела врз неа. Маската треба да биде богата! Почекајте додека не се исушите и спиете. Не е потребно да се мие - протеинот мора да се одвои самостојно.

Областа на врат и деколте е деловната картичка на девојката и предмет на желба на мажите.

Неопходно е да се даде на кожата во оваа област доволно време да остане млада и убава колку што е можно подолго. Запомни ги овие неколку едноставни третмани за дома и заборави на брчките!