Понекогаш местата за облека се појавуваат неочекувано и стануваат непријатно изненадување. Особено ако загадувањето беше по прекрасни прошетки низ шумата или како резултат на пикник и се покажа како последица на дрвната смола. Како да се отстрани смолата од облека во овој случај?

Правила и особености на отстранување на смолата

Замрзнатиот сок од дрвја, особено зимзелен - смрека или бор - има посебна структура и темелно го импрегнира ткивото со себе, па затоа не е лесно да се отстрани такво место. Но, дури и дома тоа може да се направи правилно и правилно, за да не се оштети вашата омилена работа.

Пред да започнете со отстранување на дамки од смола од облека, мора да разберете дека агресивните дејства само ја влошуваат ситуацијата, загадувањето се шири преку ткаенината и ќе стане уште повеќе. Бришење, впие, се мие неколку пати по ред - сите овие акции ќе бидат неефикасни.

Покрај тоа, различната текстура и квалитет на ткаенината различно ја апсорбираат смолата. Постојат неколку важни правила за отстранување на траги од смола на различни облека. И ако сè е направено уредно и правилно, тоа ќе биде спасено.

Пред да почнете да чистите дамки од смола дома, треба да се обидете да го отстраните поголемиот дел од него на механички начин, на пример, со остар објект - нож или свештенички нож.

Ако од првиот пат да го стори тоа целосно не успеа, можете да го замрзнете, ставајќи 30-40 минути во замрзнувачот. И тогаш нежно чисти. Така, ќе биде можно да се отстранат остатоците од смолата од облеката, по што ќе остане само контаминација на ткаенината.

Во процесот на чистење на материјалот дома, важно е да се запамети и да ги земе предвид другите карактеристики на отстранување на таквата контаминација. Ова ќе обезбеди постапка за чистење и ќе ја зголеми веројатноста за добивање на очекуваниот резултат.

Меѓу таквите правила се:

 • продолжувајќи со третманот на дамки, неопходно е да се исчистат рабовите до центарот за да се заштити ткаенината од ширењето на контаминација;
 • Крпата околу дамките може да се навлажнета со вода или да се истури со нормален талк, исто така го штити од ширењето на дамки;
 • некои места од нечистотија на смола или смола се поефикасни и безбедно да се исчистат дома со чесна страна;
 • понекогаш во процесот на чистење на загадувањето бара употреба на четка, која може да биде од два типа на ригидност - средни и меки;
 • Мали точки на смола може да се отстранат со памучно стапче или да се нанесат на чистач со пипета.

Кога ги отстранувате споевите од смолата дома, важно е да не се брзате и да правите сè уредно.

Треба да се има на ум дека не сите лекови се погодни за било какви ткива. На пример, обоена облека не може да се третира со белило или алкална - само бела ткаенина. Детергентите базирани на алкохол и киселина исто така можат да ги мијат боите.

Откако ќе забележи смола на облека, најдобро е да се свртиме кон професионалци во хемиско чистење, употребата на специјални средства и методи за да се обезбеди процес на елиминирање на контаминација од било која природа. Додека домашната задача исто така може да се справи со овој проблем, ако знаете како да го направите тоа право.

Методи и средства за внатрешно чистење на контаминација

Искусни господа знаат многу различни начини на отстранување на дамки од облека од секаков вид и боја. Некои од нив се поефикасни, други се помалку, но ако имате трага од смола од дрво на вашата омилена работа, можете да пробате некои од нив и да ја пронајдете најдобрата опција за себе. Особено кога се користат повеќето од нив, не бараат многу време, напор и финансии.

На прво место, вреди да се обидеме да го исчистиме тоа со редовна забелешка. Обично има компонента за омекнување што ќе ја заштити облеката од оштетување, бидејќи повеќето домашни лекови се прилично агресивни мешавини и течности.

Користете отстранувач на дамки во согласност со упатствата на производителот и најчесто е многу ефикасен. Ако таков лек не произведе резултат, можете да пробате национални методи за отстранување на контаминација.

Меѓу најчесто користените методи за отстранување на дамки од смолата од дома лекови може да се вика:

 1. Употреба на било растворувач - терпентин, течен за отстранување на лак, ацетон. Нанесете ја течноста на памук или диск и нежно навлажнете го дамка неколку пати. Ако е потребно, почекајте и повторете ја постапката.
 2. Следна комбинација на две течности: прво, трагите на смолата треба да се измијат со терпентин, лево за 20-30 минути, а потоа да се третираат со алкохол. Таквото влијание треба брзо и целосно да ја отстрани контаминацијата, оставајќи никакви траги. И отстранете го мирис од детергенти со вообичаеното перење со прашок.
 3. Путер ефикасно ја растворува смолата. Потребно е парче масло да го протрира местото на контаминација и да замине за неколку часа. После тоа, може да се мие на вообичаен начин, трагата на смолата нема да остане.
 4. Нанесете железо. Овој метод е најпогоден за тенки и деликатни ткаенини кои не можат да се чистат со агресивни течности. За такво чистење на облека дома, ќе бидат потребни суви бришења или гази. Салфетскиот дел од ткаенината, кој има дамка од смолата, треба да се постави на двете страни и да се чисти. Од греењето смолата ќе се држи до хартијата. Ако еднаш не беше доволно, може да земете втор чист салфетка и да повторите.
 5. Добра алатка е Кока-Кола. Подобро е целосно да се впие во сад со пијалок и да замине за неколку часа. После тоа, можно е да се отстранат дамките од смолата со конвенционална четка, бидејќи смолата ќе се олабави и ќе биде мека. Наместо Coca-Cola, можете да го користите Phantou или Sprite, јаглеродниот диоксид во нивниот состав совршено ја омекнува контаминацијата.
 6. Растително масло, исто така, може да помогне во процесот на чистење. Нанесете го на ткаенина користејќи памук или диск, оставете го времето да се раствори во нечистотија, а потоа ставете го како средство за миење садови за миење садови. Тоа ќе помогне да се отстрани вишокот на маснотии. Потоа, облеката треба да се измие на вообичаен начин.
 7. Мешавина базирана на скроб. Со цел да се подготви таков ефективен лек за чистење на дамки од домашната смола, мора да земете: 1 предмет. л скроб, 3-4 капки амонијак и колку терпентин. Измешајте ги сите состојки во крпата, покријте ги со дамки и оставете 30-40 минути целосно да се исушат. Составот на таков медиум ја апсорбира смолата, а сувиот прав може едноставно да се исчисти. Доколку контаминацијата е висока, може да биде потребно да се користи таква мешавина неколку пати.
 8. Можете да ги отстраните дамките од смолата од кожниот производ користејќи раствор од вода и сапун за перење. Како по правило, свежата контаминација лесно се исклучува од природната и вештачката кожа. И ако овој метод не даде резултат тогаш треба да користите капка рафиниран бензин.

Така, појавувањето на дамки од смолата на која било облека не смее да предизвика анксиозност или негативни емоции, бидејќи има многу начини да се чисти крпа дома.

Важно е правилно и прецизно да се обиде секој од нив, за да не се оштети материјалот и да не се расипе нешто. Но, малку време и напор ќе го даде очекуваниот резултат и ќе ви овозможи да заштедите контаминирана облека.