Омилената лекција за целата женска половина од човештвото е промена на изгледот. Обично ова се однесува не само на стилот, туку и на фризурите, бојата на косата. Единствената точна одлука во овој случај ќе биде патување во салонот, каде што искусни фризери со помош на професионални бои за коса ќе им даде на кадрици пожелна сенка.

Сепак, често жените од една или друга причина игнорираат такви совети: некој не е надвор од џеб, некој само мисли дека не треба да плаќате за што можете сами да направите. Во секој случај, со самото боење на сопствените прстени, девојчињата често се соочуваат со фактот дека наместо посакуваниот тон добиваат непријатен црвен пигмент, што е крајно тешко да се ослободи.

Пред да поставувате прашања за тоа како да ја отстраните црвената боја од косата по сликањето, мора да се справите со причините за овој феномен.

Зошто има црвеникава нијанса

Типично, црвениот пигмент се појавува по осветлување или боење на коса. Ова се должи на погрешниот тон на боењето. Кога купувате боја, секогаш мора да се земе предвид вашата природна нијанса. Факт е дека природната боја обезбедува пигменти содржани во структурата на косата: feomelanin и eumelanin.

Првата супстанција, која има црвена или жолта боја, е карактеристична за лицата со бело кожена кожа. Вториот пигмент на кафеава боја е забележан главно во темно кафеави црнки. Овие елементи кои постојано се присутни во косата, влијаат врз резултатот на сликањето.

Обично, следниве опции за пресликување се неуспешни:

 1. Секое осветлување на темна коса.
 2. Обид за темни костени да добие светло-сина боја.
 3. Цветни кадрици во црвена боја.
 4. Бојата на светло-костен, насликана со бела боја, дава црвеникава нијанса.

При изборот на агент за боење важно е да се земат предвид следниве закони. За да не се сомневате во точноста на избраната нијанса на боја, подобро е да се консултирате со професионалец. Тој ќе ја советува не само бојата, туку и брендот на лек кој нежно влијае на состојбата на косата.

Како да се отстрани црвената боја од косата

Постојат неколку совети како да се ослободите од несаканата црвена нијанса, како и да го постигнете посакуваниот резултат:

 1. Никогаш не користете плакнење за осветлување. Не само што таквата хемикалија обезбедува црвена боја на жиците, таа сепак има штетен ефект врз здравјето на косата. Структурата на косата е лушпеста. Кога главата е здрава, сите скали на горниот слој цврсто се вклопуваат едни на други. Исплакувањето, исто така, открива скали, извлекувајќи од нив пигменти во боја. Резултатот од таквото осветлување - ослабен, благо исцрпен, кој ќе треба да се третира долго време пред да се обиде да постигне уште една нијанса.
 2. Единствениот начин да се отстрани црвеникава нијанса од осветлена коса или по сликањето - е повторена процедура за боење, што е подобро да се одржи во специјализиран салон. Професионалци користат алатки специјално дизајнирани да ги елиминираат непотребните нијанси, лектори. Тоа не е боја, туку концентрирана боја, чија употреба дава сатурација на постоечки тон или го менува. На пример, фризерки често советуваат за тоа како да постигнат црвеникава боја на косата без црвен пигмент, користејќи го лексерот за ова. Треба да додадете сино тон на избраната боја. Ова ќе ја неутрализира бојата на бакар. Ако сакате, не се ослободувајте од нијансата, и обратно, направете го повеќе заситено, а потоа додадете во бојата коректор, близу до достапната боја.
 3. На бакарни нијанси кои се појавија преку осветлување на темна коса, лесно е да се отстрани со боење со природна боја. Главната работа е да изберете боја која ќе биде потемна од црвените кадрици.
 4. Некои нијанси шампони помогне да се ослободи од црвената нијанса. Важно е да ги применувате редовно, избирајќи ја вистинската боја: со руди, добро излекувани шампони со виолетова, зелена, сина боја.
 5. Прашањето на кој боја да се отстрани црвената нијанса на косата, стилистите се конзистентни: најдобриот тон што се бори со оваа нијанса е пепел. Не можете да се обидете да ја поправите бојата со пресликување на кафеава боја: тогаш бакаларниот тон се менува зелено. Ова е особено случај по боење со Хена. Ако ги даде прстените црвеникава нијанса, подобро е да не сторите ништо со нив три месеци воопшто.
 6. Пред пресликување потребно е да се подготват нивните кадрици со спроведување на медицински постапки од арсенал на народни лекови. Тие не само што ќе ги направат да изгледаат добро и ќе ги полнат со корисни микронутриенти, но исто така ќе помогнат малку да го заматуваат црвената боја.

Народни совети за отстранување на бојата на косата од косата по осветлување и боење

Оптимално спроведување на овие препораки веднаш по сликањето (првата недела): тогаш следните рецепти ќе бидат најефективни:

 1. Добро осветлена, ја храни косата, склони кон чести бои, кефирска маска: Измешајте 100 грама кефир со две супени лажици коњак, лажичка калиндула тинктура, свежо исцеден сок од лимон (од една половина од плодот). Завршете ја косата на целата должина, завиткајте ја главата со филм или ставете специјална шапка и оставете ја маската неколку часа или ноќе. Измијте внимателно.
 2. По неуспешната употреба на Хена, која го даде несаканиот тон, можете да направите маска од розова глина. Тоа се одгледува, како што е наведено на пакувањето, загреана во водена бања и додаде кон него кефир, во исти пропорции, исто така загрева. По нанесувањето, оставете ја маската три часа. Повторете ја постапката секој втор ден.
 3. За отстранување на бакар, често се препорачува да ја измиете главата со сапун. Сепак, често не е можно да се направи ова за да не се исуши скалпот. Покрај тоа, кога се нанесува сапун, маска базирана на маслиново масло е задолжителна: тоа ќе помогне да се спречи сувоста на кадрици.
 4. За да добие кафеава боја на коса без својот црвен пигмент, по боење направете оцет: земете базен со вода, додадете три лажички од девет проценти оцет таму, спуштете ја главата и држете десет минути. Потоа измијте ги сите шампони, користете мелем за омекнување.
 5. Рабарбанска супа е погодна за да се ослободи од црвениот пигмент во русокоса девојки. 100 грама свеж корен на фабриката е земјата, истурете една чаша врела вода и готви онолку време колку што е потребно за да оставите само 100 мл течност. Како резултат на супа се филтрира, се додава во вода за плакнење на кадрици.

Народни рецепти нема да ја заменат бојата: нивниот ефект нема да се манифестира веднаш. За ефектот потребно е редовно да се извршува постапката, наизменично со составот на маските. Ако сликарството е планирано дома, треба сериозно да му пријдете на изборот на боја. Не купувајте евтини предмети на полиците на стоковните куќи.

Добра професионална боја може да се купи само во специјализирани продавници или салони. Во собата се вклучени крем за боење, доказ и оксидирачка емулзија.

Посебно внимание треба да се посвети на нијансата на бојата и нијансата на црвениот пигмент. На пример, ако по сликата се појави жолто-црвен пигмент, подобро е да се купи боја бои. За да се елиминира бојата на морков, ќе се вклопи во синиот коректор.

Ако, пак, прстените имаат нијанса на бакар, тогаш е неопходно да се меша коректорот на природни бои (на пример, сина) и сино. Пропорциите на сите компоненти кои содржат сет на средства за боење се јасно наведени во упатствата за тоа.

Отстранувањето на црвеникава нијанса на осветлена коса или насликани себе си е доволно тешко. Сите опишани средства, дури и употребата на професионална корекција, не носат траен резултат: периодично ќе биде неопходно да се повтори сликата, по можност со употреба на концентрирана боја.