Како што знаете, окото е огледало на душата. Како да се истакне нивната шармантна убавина? Се разбира, користејќи лагер. Дури и постарите жени ги оцветија очите со јаглен за да додадат увид и длабочина на нивните очи.

Десната стрелка не е толку лесно како што изгледа. Всушност, ова е целата уметност.

Од суштинско значење е да се знае кој тип на стрелка може да го нагласи сето она што е потребно и, истовремено, да помогне да се сокријат недостатоците. Исто така, начинот на цртање на стрела директно зависи од обликот на вашите очи.

Ако имате широки очи, тогаш треба да ја држите стрелката малку во внатрешниот дел од окото. Внимание! Не е потребно да се повлече линијата до крај во насока кон надворешниот агол. Значи, вие само го поништувате секој обид визуелно да го намалите растојанието помеѓу очите.

Правењето тесни очи е исто толку лесно. За да го направите ова, треба да нацртате широка линија за горниот век. Во овој случај, препорачливо е да не се користи класичната црна боја. Одлична ќе изгледа кафеава, сина или зелена тонови - ќе изберете во зависност од бојата на твоите очи. Не е препорачливо да се наслика долниот очен капак - така визуелно стеснете ја формата.

Твоите очи се малку лизгави? Тогаш идеалната опција за вас ќе биде мала линија во надворешниот агол на долниот век, а горниот очен капак треба да се нагласи од страна на внатрешниот агол. На овој начин визуелно ги компензирате прекумерно издигнатите надворешни агли на очите.

Како што гледаме, истакнуваме заслуги и ги криеме недостатоците не е посебна работа. Главната работа е желбата и практиката! И со текот на времето, сите ќе излезете!

Како да ги ставите очите во молив

Сакате да го нагласите прекрасното намалување на очите, но никогаш да не цртате стрелките? Потоа, молив е токму она што ви треба. Прво, проверете дали врвот на ролерот е добро изостри. Но, тоа не значи дека треба да ги гребете стрелките. Дебелината на врвот на чешата треба да биде доволно тенка за да се одржи дури и тесна линија. А парична казна ќе додадете посебна софистицираност на вашите очила.

Пред правилно подигање на очите, не заборавајте да избледи по должината на линијата на раст на трепките малку сенки. Овој мал трик ќе ви овозможи да ја задржите вашата шминка подолго.

Започнете ја линијата од внатрешниот агол и повлечете една линија со препорачаната, без да ги раскинете рацете.

Но, ако сте почетник, можете визуелно да ги разделите очните капаци на два дела и да цртате стрели во неколку техники.

Не се препорачува стрелата да биде дебела и забележлива. Па, ако е веќе исчезна, само заматете ја линијата со памук, сенки или само прст.

стави очите пред себе

За почеток, мораме да кажеме дека денес ќе разгледаме два типа свињи:

1. Течни ајлајнер;

2. пенкало со чувствителност на ајпелер.

Која е разликата? Течни eyeliner најчесто се користи за максимизирање на око веѓите. Овој ефект се должи на фактот дека неговите бои се секогаш светли и богати, па затоа е многу лесно да се фокусирате на вашите очи.

Вест е многу помалку популарен. Факт е дека маркерот е повеќе луксуз отколку неопходност. Донеси ги очите до такво снабдување е многу поудобно од вообичаеното снабдување со течност, но бојата брзо се суши во цевка.

тоа е, ако сте купиле лагер, пенкало, се отвори, еднаш насликал и го стави на полица до подобри времиња, тогаш најверојатно, со следното откритие, нема да има ништо да се наслика. Да, и таков лагер е поредок поголем од вообичаеното.

Како да ги донесете очите со течност? За да ги насликате стрелките со такво снабдување прво треба да ја уништите кожата. Ова е задолжително, бидејќи на неподготвена кожа, било која шминка ќе изгледа невешт.

Први чекори за цртање, не заборавајте да ја поправите вашата позиција. Можете, на пример, да ги ставите лактите на масата. Ако вашата позиција е стабилна, тогаш веројатноста дека раката ќе се згрози ќе биде занемарлива.

Во никој случај не треба да ги ставите очите во темната соба. Значи, нема да можете да видите што сликате, а при лошо осветлување нема да можете да ги поправите недостатоците на линијата.

Примена на течен сјај се препорачува по крем за тонер или во прав, особено ако имате мрсна кожа. Тогаш шминката нема да се истури долго време. Прво треба да нацртате тенка линија, а потоа, ако е потребно, започнете со прилагодување. Не е препорачливо да се поправи линијата со делови. Потоа можете да нанесете на очниот капак многу слоеви на боја, кои на крајот стрелките ќе треба да се измијат.

И уште еден трик: кога цртате линија, со прстот подигнете го надворешниот агол во насока на храмот. Тогаш стрелата ќе лежи што е можно погусто.

Постои уште едно прашање: како да ги донесете очите со надуен флип-flops. Сакам веднаш да ве предупредам: светла шминка со помош на пенкало со чувствителност нема да успеете. Линии направени од таков лајнер - проѕирен. Тоа е, со помош на маркер можете да додадете изглед на чад и длабочина.

Начинот на примена не се разликува од течната обвивка. Но, ако сакате јасно да го потенцирате засекувањето на очите, тогаш прво укажете на стрелката со едноставен молив. И потоа, на линијата нацртана линија, нацртајте пенкало со молив.

Како што можете да видите, секој начин да се привлечат стрели, постојат предности и недостатоци. И, се разбира, од првиот пат, најверојатно нема да се случат идеални стрели. Но, исто така, боговите не ги согоруваат садовите. Затоа, практикувајте, вежбајте и практикувајте повторно! И тогаш твојата шминка секогаш ќе биде совршена!