Повеќето жени придаваат големо значење на нивната шминка и не дозволуваат да си го напуштат домот без козметика на нивните лица. Но убаво е да се наслика - тоа е вистинска уметност, која во никој случај не е моќ на сите.

Во сè што треба да ја знаете мерката. Ако козметиката е премногу мала, тогаш лицето не е јасно, но со прекумерна апликација излегува бесрамно. Но, ако сакаш, секогаш можеш да научиш како правилно да правиш шминка. Но, сè е во ред, предлагаме да совладаме некои правила за користење сенки.

Подготви ги твоите лица во сенки

Кога се користи козметика, важно е не само правилно да ја собере бојата, тонот, туку и да спроведе подготвителни постапки.

За да ја направите козметиката поудобна, потребно е да имате:

 • Тенка четка и малку пошироко.
 • Стапките се впуштија.
 • Сунѓерот
 • Четка за трепките и веѓите.

Пред да ги користите сенките, потребно е:

 1. Областа околу очите влогови, па сенките ќе лежат многу полесно.
 2. За овие цели, крем ќе одговара.
 3. Почекајте неколку минути за да го поправите лекот.
 4. Користете маска за тонирање на кожата.
 5. Примени малку за очните капаци.

Кога лицата и сите работи се подготвени, можете да продолжите директно кон креативноста.

Чекор-по-чекор инструкции за примена на сенки

Не секој користи сенки, некои преферираат да прават без нив, но има и такви кои едноставно не знаат како да ги применуваат. Можете да ја поедноставите задачата и да ја користите инструкцијата за почетници, чекор по чекор процесот на примена на сенки изгледа вака:

 1. Претходно, потребно е добро да се исчисти кожата. Употреба за овие цели може да биде гел, тоник или козметичко млеко.
 2. Нанесете ја базата на шминка за светлосни движења. Ова ќе ви овозможи да ги избришете сенките подобро и поефикасно и да ги направите потрајни.
 3. Со корекција или тонски крем, ја третираме кожата околу очите. За униформа слој подобро е да се користи четка или сунѓер.
 4. Изберете линија за веѓи на веѓите. Користете соодветна нијанса.
 5. Да ја истакнеме добрата линија на веѓите, под нив ставаме слој од беж или бели сенки.
 6. Следниот чекор е да се применат главни тонови и мат сенки под бојата на кожата. Ова спречува симнување на приспивни песни.
 7. Во завршна фаза, почнуваме да ги насликаме трепките.

Ако го следите чекор по чекор целата настава, тогаш дури и почетниците совршено се справуваат со задачата.

Правила за цртање сенки

Чекор-по-чекор инструкции ќе ви помогне да ги обоите очите, но важно е да знаете уште неколку правила кои ќе ви помогнат да направите шминка магија:

 1. Кога се применуваат сенки, сите линии мора да бидат внимателно засенчени.
 2. Апликацијата треба да започне со ресница, постепено се движи нагоре.
 3. Кога се користат нијанси на светлосен тон, тие треба да се применуваат на нивото на веѓите како основа.
 4. Некои претпочитаат да користат неколку бои одеднаш користејќи сенки, додека важно е да знаете дека полесни треба да се применат под веѓите. Ова ќе даде изглед експресивност. Острата граница помеѓу различни нијанси не е дозволена.
 5. Можете да ги користите сјајни нијанси за да ви дадете увид во длабочината.
 6. За да креирате завршена слика, задолжително означете ја долната линија на окото. Од погоре може да се стави лабава прав, па сенките не заглавуваат.
 7. Кога се користи лагер потребно е да се примени, а потоа и сенката.

Но, правилно да ги примените сенките - ова е сè уште на половина пат, важно е да бидете во можност да ја подигнете бојата, така што тоа е хармонично комбинирано со очи и друга шминка. Важно е да се запамети дека темните тонови се посоодветни за вечер. Во попладневните часови пожелно е да се користат полесни и неутрални тонови.

Очите и бојата на сенките

Ненадминливиот ефект може да се добие само ако сите бои и нијанси се совршено комбинирани. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го направите вистинскиот избор:

 1. Ако русокосата има светли очи, тогаш сите шминка не треба да бидат многу забележливи и живописни. Бојата на сенките мора да биде избрана различно од сенката на очите, така што тие нема да ја изгубат својата тежина, па често русовите сенки се вклопуваат во кафена сенка, но не многу темно.
 2. Брунетите често ги оцртуваат очите со црни или кафеави сенки, од кои нивната слика не страда, но ако користите светли бои, излегува богат, но не вулгарен.
 3. Дами со кафени очи се совршени за беж, виолетови, златни нијанси. За вечер можете да користите потемни тонови. Маскарата и веѓата за молив треба да бидат црни или кафеави.
 4. Сиви и сини очи девојки можат да го користат јоргованот, беж, светло-кафеава боја. За да ви даде повеќе осветленост на очите, можете да ги примените нијанси на розова и црвеникава нијанса.
 5. За смарагд очи, сини, светло зелени тонови не се многу погодни, по можност сива, златна, светло-кафеава.

Излегува дека сечењето на очите, нивната форма влијае на техниката на примена на шминка.

Вид на очите и апликација во сенка

Очите на секое лице се разликуваат по големина, форма, распоред, сечење, според тоа, и треба да бидат обоени поинаку.

 1. Ако очите се мали, тогаш можете да ги користите нијанси на светлина и средни тонови за зголемување.
 2. Користејќи кафени сенки можете да ги погледнете отвореноста и изразноста. За да го направите ова, нанесете широка лента, добро се промешајте и покријте го врвот со светли сенки.
 3. Понекогаш, кога очите се премногу засадени, може да се коригира ако се потемне сенката на внатрешниот агол на окото.
 4. Можно е да се промени обликот на тркалезните очи, ако не се применуваат само сенки, туку и да се држат стрели на двата очни капаци.
 5. Околните очи може да бидат визуелно отстранети, ако сте се преселиле во средината на очниот капак за да поставите потемна боја.
 6. Длабоко засадени очи може да се врамени со неколку нијанси одеднаш.
 7. Околните очи може да се изразат на следниов начин: трепките користат темна боја, ги покриваат очните капаци со среден тон и оставаат светлина под веѓите.

Сорти на сенки

Секој знае дека алатките за шминка се достапни во различни нијанси и текстури. Тие се суви и течни. Сува, исто така, може да биде компактен или белешки.

Може да дадете некои препораки за примена на секој тип:

 • Сјајни сенки лесно паѓаат, па пред да ги користите за очните капаци, потребно е да се мастне со хранлива крема. Најдобро е да не ги користите прстите.
 • Сува сенки, но компактен можете безбедно да се нанесувате со апликатор или специјална четка, некои се добро поставени со прстите.
 • Течни нијанси се погодни за примена, бидејќи тие се добро распоредени, но не и без недостаток на тоа - да се одржи оваа шминка во може само неколку часа. Сенките ќе се постават многу посилни и дури, ако пред да ги користите за да се стави посебен состав и оставете да се исуши.

Правењето квалитетна и убава шминка е лесно, ако се потпирате на некои правила и препораки. Во отсуство на вештина, може да земете неколку лекции од искусен уметник за шминкање. Потоа можете да бидете сигурни дека вашата слика е уникатна и шармантна.

Главната работа, секогаш земајќи ги предвид карактеристиките на својот изглед, гардероба и корелатот шминка со текот на времето. Не заборавајте за квалитетот на алатките што се користат. Евтина козметика никогаш нема да даде резултат што го очекувате.