Со почетокот на студеното време, погледнете наоколу: секоја секунда оди во палто. Ова не е само почит кон модата. Надолу јакна може да се пофали практичност, удобност и неговата способност да се загрее дури и во најлош настинките. Сепак, постои "но": чистење на одреден слој не е лесно. Како да се мие јакна во машина за перење и како да се исуши? Постојат трикови што секоја љубовница мора да ги знае.

Постои мислење дека донесувањето на одреден слој во правилна форма може да се направи само во суво-чистач. Како опција, господин размислува за рачно перење, но не само за машина. Фактот дека "алиштата" е во состојба да "се удави" надолу облека - мит, сепак, тоа не се појави само така. Навистина, некој слој со надолен филер може само да го врати правилниот изглед на хемиско чистење. Сепак, некои луѓе не значат сè.

Дознајте дали можете да ја измиете машината за перење во машина за перење, лесно. За да го направите ова и измислите етикета. Истражете го. Нема забранети ликови? Слободно можете да ја испратите вашата омилена пижарка на машината за пишување. Но, пред да се запознаете со нијанси за миење и сушење облека, тогаш јакна ќе трае долго време.

Ако е наведено дека 50% од производот е камила волна, тогаш тоа е забрането да се мие на било кој начин. Облеката со овој состав во контакт со вода губи форма и седи. Донесувањето на нешто на вистинскиот изглед ќе помогне во хемиско чистење.

Правилна подготовка: 4 чекори

За перење надолу јакна во машина-производител бара претходна подготовка на производот. Подготвителната фаза се состои од следните четири чекори.

 1. Проверете ги џебовите. Во џебовите на долу јакна, сè е често оставено: пари, билети за јавен превоз, омоти од слатки е само мала листа на она што може да се најде. Бидете сигурни да ги проверите џебовите пред миење, дури и ако ви се чини дека секогаш земате сè.
 2. Ние ги чуваме крзно. Сакате да имате одреден слој после перењето да не изгубите презентабилен изглед? Олабавете ги крзните делови. Вештачкото крзно сè уште може да издржи деликатно перење (а не секогаш), но природно природно се деформира од водата, ја губи својата атрактивност.
 3. Ние ги запираме дамките. Кога носат надворешна облека, најзагадените ракави, јака, поделба. Проверете ги местата за силна контаминација. Измијте ги пареата во машината за перење не ги отстрануваат старите точки во зоните "проблем", ако тие не се третираат однапред. Подобро е да се користи специјален сапун, дизајниран да се справи со дамки. Не треба да се зема путер сунѓер. Тој е добро пенење, но во случај на надолна јакна, ова треба да се избегнува. А пена агент е тешко да се измијат од надворешната облека, што доведува до појава на шини.
 4. Прицврстете и извртувајте. Долни јакни се само внатре надвор. Механичко оштетување може да се појави на предната страна. Пред да ја испратите надворешната облека до барабанот - зацврстете ги сите патенти / копчиња / Velcro. Така тие ќе останат цел. Извртена во прицврстена форма, јакна од шупливи-бајли или природна пената подобро ја задржува својата форма.

Како да се мие јакна во машина за перење: прашања и одговори

Пред да го измиете палтото, внимателно проверете ја етикетата. Многу производители имаат совети како да се грижат за производот. Секоја љубовница треба да ги знае одговорите на три прашања поврзани со перење на одреден слој.

 1. Која програма носи носат јакна? Сето тоа зависи од вашата техника. Оптималниот режим на долу јакна е "Деликатно перење". Тоа е во сите современи машини. Исто така е погоден и режимот "волна" или "синтетика". Ова е исто така програма за грижа. Некои модели се комплетно опремени со специјална програма "Бришење надолу јакна / надолу duvet". Температурата на водата е поставена на 30 ° C. Може да се спушти и над - табу: облеката од горниот дел надолу е деформирана од високи температури.
 2. Што да изберете чистач на детергент во машина за перење? Природниот пената бара употреба на специјални алатки кои не влијаат на топлинската изолација на филер и лесно се мијат. Барајте соодветна опција во одделот за домашна хемија. Исто така погодни капсули, не-специјализирани прав, но не и гранулирани.
 3. Како да се исплакне Био флуидот активно апсорбира детергент, но не сака да го "даде". За да ја избричите јакна добро, треба да "возете" неколку циклуси. Додадете околу четири плакнења над нормата.

Кога се мие слој со надолен филер, треба да ја изберете минималната брзина на центрифугирање. Ако го занемарите ова правило - надворешната облека ќе ја изгуби формата, пополнувачот ќе се симне.

Тајната со топки

Многу земјопоседници не решаваат да измијат слој во машината, плашејќи се дека по таквите манипулации ќе се деформира филер. Тоа навистина може да се случи. Но, ако знаете една тајна, тоа нема да се случи.

Како да се мие јакна во машина за правење машини, така што пената не заскита? Не заборавајте да фрлите палто топки за да ги измиете јакните. Тие се скрши тапан кога се лизга. Благодарение на топки за перење на јакни, полнењето ќе биде рамномерно распоредено и нема да пропадне.

Нема специјални додатоци? Погодни топки кои се користат во тенис. Доста е три или четири парчиња. Тие се ставаат во барабан заедно со производ кој гарантира интегритет на фиоката за надворешна облека. Измивањето на јакната со тениски топчиња има свои нијанси. Пред-топки препорачуваме да се мие. Треба да бидете сигурни дека нивната боја не се топи. Не го игнорирајте овој совет, особено ако имате светло јакна: неквалитетната боја може трајно да ја расипе вашата омилена зимска облека.

Избришете јака јакна, ако нема топки за тенис и специјални топки, можно е со масажа со џвакање топки. Резултатот ќе биде ист. Не постои такво нешто дома? Врзете ја мрежата на чорапи со замрсеност на врвовите: при вртење на тапанот тие ќе се разложат не полошо од тениските топчиња.

Ние ги исушиме правилата ...

Правилниот начин да се измие вашата надворешна облека е само половина од времето. За да го направите изгледот на одреден мантил сè уште задоволен на сопственикот, треба да го исушите, без никакви грешки. Како да се исуши надолу јакна после миење? Следете ги едноставните инструкции.

 • Кога ќе ја завршите облеката од машина, пресметајте ја. Треба да ја удрите надолу јакна по миењето. Ако ги употребивте топките, тогаш едноставно тресете го палтото и потоа дистрибутете го филер со рацете.
 • Распоредете ја јакна на рамо. Сите сврзувачки елементи мора да бидат прицврстени. Значи обликот на облеката ќе биде вратен.
 • Се суши палтото во добро проветрена просторија. Можете да поставите јака во близина на изворот на топлина, но не премногу блиску. Периодично свртете го производот и тресете. Од оваа пената ќе се олабави.

... и како е невозможно да се исуши

Понекогаш љубовницата прави грешки во фазата на сушење, а палтото го губи својот изглед. Запомни како не можеш да се исушиш.

 • На батеријата Од топол воздух полнењето ќе почне да се "качува".
 • На хоризонтална површина. Воздухот треба да циркулира, инаку пената ќе се конзумира. Како резултат на тоа, ќе има непријатен мирис, термичките својства на филер ќе бидат изгубени.
 • Со фен за коса. Под влијание на протокот на топол воздух, филер може да се деформира.

Утврдено е дека надолу јакна е сува по сушење? Не се вознемирувај За да ги доближите надворешната облека во соодветна форма, ќе му помогнете на специјалниот чистач на пареа. Не користете железо. Нормално пеглање на панталони е строго забрането.

Ако нешто тргне наопаку: се занимаваме со 3 проблеми

Дали ја исчистивте палтото, но резултатот не ми се допаѓа? Ајде да се обидеме да се справиме со трите проблеми кои најчесто се среќаваат од страна на сопствениците на популарните долна облека.

Гранки

Причината Пердувите и пуферите кои делуваат како полнила се лошо третирани од страна на производителот. За време на перењето, маснотиите се мијат од нив и се појавуваат на ткаенина во форма на жолти паузи / точки. Ако бели растенија - причина лежи во голема количина на детергент. Тие се појавуваат при користење на обичен детергент наместо течен детергент.

Како да се поправи За да ги отстраните дамките на надолу јакна после перење ќе им помогне на течноста за миење садови. Нанесете на дамки и стоите десет минути, а потоа исплакнете. Методот се користи кога на надворешната облека се појавуваат мрсни жолти дамки. За да ја направите пудрата надолу без прав, треба да се исплакне темелно. Вклучете го белото сплит назад во барабанот и неколкупати повторете го режимот "Исплакнете".

Полнење не успеа

Причината Не користевте топки или беа малку. Можеби е избрал погрешен режим.

Како да се поправи Ако пената падна во градите после миењето, тениските топчиња ќе ни бидат во можност. Вметнете го јакна со пукање во машината, одберете го режимот за вртење - тоа ќе ви помогне да ја ставите пената во долната јакна после миење.

Лош мирис

Причината Повреда на правилата за сушење.

Како да се поправи За да се ослободите од лош здив, мора да ја надвладеете надворешната облека и да го исушите веќе според правилата. Не заборавајте да ја олабавите надолу јакна после миење. Победи ги рацете, сврти се. Бидете сигурни дека вентилирате палто на свеж воздух два дена.

Уште 3 совети

Дали си ја најдеш твојата совршена јакна и сакаш да те задоволи колку што е можно подолго? Слушајте три корисни совети за правилна грижа за надворешната облека.

 1. Подгответе го следното лето. Долу јакна мора да се мијат по крајот на сезоната. Ако, со доаѓањето на топлина, палтото се отстранува во плакарот, а не се поправа пред него, тогаш е голема веројатноста дека загадувањето ќе остане на него засекогаш. Нечистотијата има својства на јадење во крпа, да се ослободи од него ќе биде потешко. Дополнително, ако надолу јакна е чиста, тогаш ненадејно ладна бленда нема да те плаши.
 2. Оценете и студирајте. Проверката на етикетата пред миење е аксиома. Но, сепак е важно објективно да се оцени квалитетот на долната облека. Кога носиш филер? Постои веројатност дека машината нема да ја преживее палката.
 3. Следете ги "правилата на еден". Ако имате неколку надолу јакни, ги стави во ред еден по еден. Не праќајте други работи во барабанот заедно со палтото.

Дали е можно правилно да се измие јакната во машината за перење после крајот на сезоната? Сега треба да го испратите на складиште до следната зима. Бидете сигурни да бидете сигурни дека палтото е целосно сува, бидејќи пената е оштетена од влага, zoprivaetsya, има непријатен мирис. Пред да го испратите во кабинетот, обесете ја двата дневна јакна на балконот за вентилација. Чувајте го горната облека на рамената. Не можете да го користите целофан бидејќи го спречува дувањето од дува. Оптималното решение е памучен случај. Стави во внатрешноста на лаванда црта, и молци нема да ја расипе вашата јакна.