Желбата да спие во попладневните часови е чест феномен. Многумина се запознаени со ситуацијата кога самите очи се затворени за време на паузата за ручек.

Бараме причина

Зошто сакате да спиете во попладневните часови, кога сѐ уште има сончева светлина и треба да работите?

Причините за оваа состојба може да бидат многу:

 • Првиот од нив - недостаток на спиење. Се верува дека возрасно лице треба да спие најмалку 8 часа. Ако оваа норма е многу помала тогаш постои недостаток на спиење;
 • Втората причина е замор. Доколку неколку дена се во состојба на зголемена активност во споредба со вообичаениот ритам, времетраењето на ноќниот одмор треба да се зголеми. Не е важно која активност - физичка или ментална;
 • Поспаност после јадење. Тоа се јавува како резултат на потрошувачката на енергија за варење на храната. По "тежок" ручек, сакате повеќе сон отколку по белите дробови;
 • Недостаток на кислород во собата. Телото недостасува и се обидува да се фрли во спиење кога потрошувачката на кислород е минимална. Ова исто така важи и за намалување на атмосферскиот притисок. Тоа е само вреди да се оди на свеж воздух и дише длабоко неколку пати;
 • Недостаток на витамини;
 • Дебела крв Пушењето и потрошувачката на голема количина на кафе се кондензира крв и тешко е да се пренесат хранливи материи во телото. Во овој случај се препорачува да пиете многу вода - околу 10 чаши дневно;
 • Поспаност кога тресењето се јавува на потсвесно ниво. Со продолжено тресење, вестибуларниот апарат не успее, така што телото вклучува т.н. заштитна реакција. Колку е помал вестибуларниот апарат кај луѓето, толку побрзо станува поспаност.

Обично возрасните се обидуваат да консумираат повеќе кафе, сепак, тоа лошо влијае на својствата на крвта. Само малку да остане на отворено. Добро зајакнување на зелениот чај со додавање на лимон трепер.

Се верува дека циклусот на спиење е два часа и ако некое лице се буди во тоа време, желбата за спиење ќе го гони тоа во текот на целиот ден, односно поддржувачите на оваа хипотеза сметаат дека остатокот е неопходен за 2, 4, 6, 8 или 10 часа.

Еден од најефикасните методи за борба против дневната поспаност е интересна лекција, иако на работа не е лесно да се исполни ова барање.

Дневниот детски сон

Децата, за разлика од возрасните, честопати се спротивставуваат на дневниот одмор. Многу родители се жалат дека бебето не спие во текот на денот или нејзиниот сон е прилично лош. Таквите феномени се јавуваат не само во текот на денот, туку и во текот на ноќта.

Децата не можат да спијат како возрасни, бидејќи принципот на сон е сосема различен од вообичаените родители.

Зошто децата спијат лошо во текот на денот?

Состојбата на спиење се менува во две фази - брзо и бавно сон. Првата фаза трае кратко време, додека лицето спие површно, може брзо да се разбуди, често ја менува позицијата и во тоа време тој гледа соништа.

Бавната фаза се карактеризира со длабоко потопување во спиење. Телото е неподвижно, очното јаболко не работи, лицето е целосно опуштено. Меѓутоа, кај доенчињата, брзата фаза преовладува над бавното, така што детето често не спие нормално и во текот на денот и ноќта.

Вреди да се напомене дека сонот е многу вознемирувачки момент, бидејќи не секогаш соништата се пријатни. Во исто време, едно лице ја губи контролата над себе, неговиот живот и околниот простор.

Проблеми со заспивање може да биде не само кај детето, туку и кај возрасните. На пример, тинејџерите и момчињата спијат добро, но штом овој период завршува, постои напнатост поради акумулираниот стрес.

Причината за несоница може да биде само страв од заспивање. И децата во овој поглед се многу поранливи од возрасните. На пример, возрасно лице ќе замисли овци, симпатични слики, се смири. Но новороденчињата не знаат како да го направат тоа.

Кога ги затвораат очите, светот наоколу исчезнува и може да заплаши. Затоа родителите треба да направат се што е можно за да им помогнат на своите деца да заспијат и да го направат потопувањето во сон што е можно попријатно.

Покрај тоа, крајно загрижената мајка и татко може да ги пренесат своите грижи и стравови за децата - тоа е факт. Колку повеќе родители се грижат, полошо детето ќе спие. Неопходно е да му дадете на детето да сфати дека по сонот светот нема да исчезне, дека мајката ќе се сретне со насмевка и повторно ќе разговара и ќе игра. Со текот на времето, детето ќе се навикне, подобро е да заспие и спие потешко.

Се чини дека новороденчето лошо спие во текот на денот

Многу често родителите мислат дека детето е будно, иако всушност сè е добро. На пример, по доењето, бебето спиеше само 40 минути. Сепак, мама не зема во предвид дека додека се хране, тој исто така може да спие. Значи, треба внимателно да гледате дали бебето спие или не спие.

Добар сон се смени лошо

Спиењето може да се прекрши по 6 месеци. Во тоа време, децата веќе можат да седат, да се ползуваат, да се превртуваат од грбот кон стомакот и така натаму. За нив се отвора нов свет, така што тие не се потпираат целосно во текот на денот, и додека вечерната замор се акумулира и се претвора во лош ноќен одмор. Покрај тоа, бебето често може да бара градите, бидејќи во текот на денот преземање на ризикот преку играта.

Како да се стави детето да спие во текот на денот?

За да направите бебе, треба да создадете најудобна атмосфера за него, по создавањето на која можете да започнете:

 • Отстрани надразнувачи;
 • Удобно да се носат;
 • Добро хранат;
 • Новороденче релаксира топла бања или масажа. Овие процедури се многу корисни пред спиење;
 • Промовира релаксација, мирна музика, на пример, приспивни песни, звуци на природата. Можете да прочитате бајка со монотоно глас;
 • Се користи и ароматерапијата, се препорачуваат лаванда или масла од јасмин;
 • Бебето што плаче, не сака да заспие, може да се лизне во превоз, креветчето или да даде брадавица;
 • Забележано е дека бебињата добро спијат на свеж воздух, па можете да излезете од улица или да ја проветрите просторијата.

Правењето кревет во текот на денот на постар дете е исто толку едноставно. На возраст од 2 години тој мора да развие одреден режим. Покрај тоа, ритуалите на лишување од сон ќе помогнат. Сите деца поинаку заспиваат.

Можеш да се обидеш да го тупиш грбот или главата, да пееш приспивна песна, да прочиташ бајка, да ја вклучиш музиката. За да може бебето да спие подобро, таа мора да ја потроши целата нејзина енергија за еден ден.

Како да се стави претерана бебе на спиење?

Многу мајки наидоа на феномен кога детето сака да спие, но воопшто не може да спие. Во овој случај, неопходно е строго да се придржуваме кон режимот на денот. Факт е дека системите за сопирање на едно мало тело сè уште функционираат лошо и треба да помогнат.

Дајте впечаток на трошки, да ги регулирате посетите на гостите итн. Ако го прилагодите времето на поставување, најпрво морате да ја дадете градата, можете да ги превртувате рацете и да се измиете со ладна вода.

Посебно прашање е потребата за пливање. Модерните родители не гледаат потреба за таков настан. Сепак, вреди малку да ги завиткате пенкалата, бидејќи детето ќе спие во мирен сон. На почетокот се чини дека на детето не му се допаѓа, но новороденчето не може да ги знае таквите чувства. Движењата се апсолутно произволни, па виткањето ќе овозможи малку да го увери бебето.

Исто така вреди да се спомене е потребата да се промовира. Фетусот во матката беше лизнет од движењата на телото, па по раѓањето, би било препорачливо да го истепаат детето во неговите раце. Тоа ќе го потсетува на интраутерина сензација што ќе се смири.

Заеднички празници

Обичен сон е дозволен до шест месеци. Во тоа време, потребно е и мајка и дете. Родителите не треба често да ставаат хранење. И бебето ќе биде помирно. Меѓутоа, по 6 месеци, детето треба периодично да го напушти креветот на родителите.

Во прво време, можете само да дозволите сон за одделен ден, потоа само на половина и конечно да се префрлите на целосно одвоено. Треба да се забележи дека завршниот оддел треба да се одржува заедно со екскомуникацијата на дојката.

Кога бебето ќе спие добро?

Ова прашање е од интерес за речиси сите родители. Често, првите позитивни резултати се забележани за време на периодот на одвикнување од градите. Ако во ова време природното хранење не е заменето со брадавица или шише, тогаш трошките од сонот значително ќе се подобрат. Ова се должи на фактот дека во сон детето не го одвлекува вниманието: нема мочен меур, кој треба да се испразни, или црево што варењето на храната.

Обично до две години, сонот е значително подобрен, но околу ова време има и први лоши соништа. Тоа е само возраста кога психата зрее поради страв.

Новородените деца не се плашат, тие се загрижени, а постарите деца имаат специфични стравови. Мирни соништа за вас и вашето бебе!