Бањата е место каде што луѓето ја одржуваат чистотата на нивните тела. Се разбира, самата соба треба да се чува во совршена чистота. Но, дури и ако чистење се врши редовно, не сте имуни на појава на таков непријатен проблем како мувла. Вие нема да можете да го избришете од варосуване, бања или плочка со вода или обичен сапун. Ако не е навремено да се дејствува, габата целосно ја зафаќа бањата, ја оштетува скапата декорација и водовод. Како да се ослободите од мувла во бањата дома?

Се верува дека типичните апартмани се лошо адаптирани за животот на луѓето. Но, за животот на мувла, тие се совршено адаптирани.

Може да се разликуваат пет главни причини за појава на габа во бањата.

 1. Висока влажност. Невозможно е да се создаде идеална сува средина во просторија каде што има бања, мијалник, водовод, машина за перење и други атрибути поврзани со вода. Голема влажност е главниот услов за формирање и репродукција на габата.
 2. Недостаток на природна светлина. Со неколку исклучоци, собите во бањата во градот се затворени "кутии" без прозори за прозори. Тие не добиваат сонце, што го потиснува развојот на мувла.
 3. Топло Бањата е постојано циркулира топла вода, а исто така може да се користи крпа фен. Сето ова создава топла микроклима, поволна за габата.
 4. Присуство на пукнатини. Во бањата постојат многу празнини, кои можат да држат вода. Најчесто калапот е формиран под бањата, зад машината за перење, под пластичните панели, на спојниците помеѓу плочките.
 5. Стагнантен воздух. Проблемот е поврзан не само со недостатокот на прозорци, туку и со незадоволителната состојба на системот за вентилација.

Главната работа во врска со проблемот

Интересно, мувлата се појави пред 200 милиони години. Габата успешно го преживеала глацијалниот период и аномалната топлина. И дури и во областите со активна зона на радијација каде што умира друга флора и фауна, научниците наоѓаат голема количина на мувла. Тоа е непријатно, па дури и страшно да има таков "сосед" во својата бања.

Карактеристики на видовите

Црна, сина, црвена, бела, меки ... Она што ја одредува бојата и текстурата и кои се видовите на мувла, ќе ја прикаже следнава табела.

Табела - Карактеристики на видови на мувла

Боја Услови за развој Што изгледа
Црна и сива мувла - Простории со висока влажност - Локални или групирани црни точки
- во раните фази габата е безбојна
Бела мувла - прехранбени производи;
- почва на затворен растенија;
- влажни површини
- Бела плакета со фиброзна текстура;
- меки површини
Сино-зелена или сина мувла - дрво и други природни материјали за декорација;
- тула;
- почва на затворен растенија;
- прехранбени производи
- Сина или зелена плакета со хетерогена структура
Розова или црвена мувла - Растенија
- производи на гниење
- матична плоча;
- меки текстура

Што е опасноста?

Габата не само што го нарушува изгледот на финишот, туку и ја уништува структурата на материјалите. Но, ова не е ништо во споредба со тоа што штетните спорови може да предизвикаат здравјето на луѓето. Што е опасна мувла во бањата? Тоа може да предизвика следниве проблеми:

 • кожен осип;
 • егзема;
 • губење на косата;
 • нокти габа;
 • замор и летаргија;
 • чести напади на главоболка;
 • хронична неживка;
 • кашлица
 • конјуктивитис;
 • бронхијална астма;
 • интоксикација на телото;
 • ревматска болка;
 • дигестивни нарушувања;
 • внатрешно крварење

Како да се ослободите од мувла во бањата: 7 лекови

Ако забележите мувла во бањата, тоа не значи дека ќе мора да ги поправате или да ракувате со скапи магацини. Во кујната, во прибор за прва помош или во најблиската продавница, веројатно има една од седумте работи што ќе помогнат да се отстрани габата во тоалетот.

Оцет

 1. Истурете ја масата оцет (9%) во садот за прскање. Одредување на количината на течност независно од површината на погодената површина.
 2. Расфрлете ги проблематичните области со оцет. Почекајте еден час додека не се исуши течноста.
 3. Избришете ги третираните површини со сува цврста четка или нормална ткаенина за да ги отстраните остатоците од мувлата.

Ако сакате да ја извадите калапот помеѓу страната и плочката во бањата, обилно наполнете ја површината со сода, и со врвот го ставате со оцет. Методот е добар за сите хоризонтални површини.

Водород пероксид

 1. Нанесете го водородниот пероксид во погодената област. Вертикалните површини се бришат со салфетка, богато натопен раствор. На хоризонтална рамнина, медиумот може едноставно да се истури.
 2. Не користете бања околу еден и пол часа се додека површината не се исуши.
 3. Прочистете ги површините со четка или сува крпа.

Ако одлучите да ја отстраните мувла во бањата со пероксид, имајте во предвид дека супстанцијата има белење на својства. Панелите во боја можат да го променат изгледот по обработката.

Кисело алкохол

 1. Разредете го амонијакот со вода во еднакви количини.
 2. Истурете ја содржината во резервоарот за прскање и справувајте со проблематичните површини.
 3. По два часа, исплакнете амонијак и избришете сув.

Дури и ако површината изгледа чиста визуелно, тоа не значи дека целосно се справи со проблемот. За отстранување на црна мувла во бањата целосно, во текот на месецот процесот на проблем области од амонијак. Повторете секои три или четири дена.

Сода

 1. Во 250 ml вода, растворете една лажица сода.
 2. Избришете ја заразената површина со сунѓер натопен во раствор или посипете со пиштол за прскање.
 3. Кога сода растворот е сув, исплакнете го и избришете ги третираните површини суви.

За да го отстраните мирисот на мувла, ставете отворена вреќа на печење бања под бањата. Кога чистење, додадете неколку лажици вода на подот и плочка.

Фурацилин

 1. Земете 20 фурацилин таблети во прав.
 2. Истурете чаша топла вода во сад со спреј, додадете го лекот и затегнете го.
 3. Протресете го шишето додека прашокот целосно не се раствори.
 4. Посипете мувла на површината.
 5. По 30-40 минути, избришете ги со сува крпа.

Фурацилин е ефикасен лек не само за борба против габи и бактерии, туку и за спречување на појавата. Дури и ако површината на тоалетот е визуелно чиста, еднаш месечно ја трошиме таквата обработка.

Бакар сулфат

 1. Бакар сулфат од мувла во бањата се користи, растворање во десет делови од вода.
 2. Користејќи крута четка, дистрибуирајте го решението до местата каде што габите се појавуваат и околу нив.
 3. По еден час неколку пати исплакнете со вода за целосно отстранување на остатоците од супстанцијата.
 4. Избришете ја површината со сува крпа и проветрите.

Боринска киселина

 1. Во 10 литри вода, растворајте борна киселина (500 g).
 2. Можете да го користите растворот во неразредена форма, но за да ја зголемите ефикасноста, се препорачува да додадете неколку лажици оцет и 500 гр кафеав прав.
 3. Сунѓерот или спреј се справи со погодените површини.
 4. По два или три часа измијте со вода и избришете ја влагата.

За да го поправите ефектот, нанесете мувла во бањата во една недела. Во иднина се препорачува месечно да се обработи обработката.

Трикови на различни површини

Што да направите со бања мувла? Соодветни народни лекови или чувајте антисептици. Но, некои површини бараат посебно внимание и посебен пристап.

Интертребести рабови

Водителка нема да има време да се восхитува на уредната нова плочка, бидејќи подмолната габа започнува да ги обои шевовите во црни, црвени и зелени бои. Ако имате намера да се отстрани мувла во бањата во плочки шевовите дома, строго следете ги инструкциите.

Обработка

 1. Определи ја локацијата на габата помеѓу плочките. По внимателно разгледување на површината, обележете со светла маркер за да не изгубите од вид ништо.
 2. Користете шмиргла или метална четка за да ја извадите четката за затемнување. Исто така е неопходно да се отстрани облогата околу габите, дури и чиста инјекциска смеса може да содржи спори на габата.
 3. На чисти подрачја, нанесете лен и загревајте ја површината за да ги убиете остатоците од габата. Користете рачка за лемење. Во отсуство на вториот можете да го направите фен за коса.
 4. Подгответе ја мешавината за мелење и нанесете ја на површината за третирање со хлор. Кога продавницата е сува, отстранете го вишокот со сунѓер.
 5. Во последната фаза, мора да го блокирате пристапот на мувла на површината на инјектирање. За ова, просторот помеѓу плочките мора да биде покриен со транспарентен лак.

Пред чистење на рабовите помеѓу плочките во бањата од калапот, во никој случај не ја избрише површината со топла вода. Дури и точката на вриење не е доволно висока за да се убие габата. Таквата обработка само придонесува за нејзино репродукција.

Плочка плочка

Како да се борите со мувла во бањата на плочки? Ќе им помогне на етерични масла.

Обработка

 1. Во две чаши вода, растворете една лажица чај дрво етер.
 2. Ставете ја течноста во спреј и добро се промешајте.
 3. Кога сите членови на семејството ќе ги завршат процедурите за вода, посипете ја плочката со раствор и оставете ја преку ноќ.
 4. Во утринските часови, избришете ја површината со сува крпа.

Естетика на чајно дрво - не само силен антисептик, туку и моќен алерген. Пред ракување со плочката, осигурајте се дека никој од членовите на семејството нема никакви средства за нетолеранција.

Заптивник

За отстранување на мувла од кадата во заптивната смеса, користете пероксид со оцет и борна киселина.

Обработка

 1. Во четири норми на вода се разредуваат три норми на оцет, два - пероксид и норма на борна киселина.
 2. Потопете го сунѓерот во мешавината и добро ја протресувајте површината.
 3. Измијте по 20 минути и исушете го заптивната смеса.
 4. Спреј и не користете ја просторијата пет до шест часа.

На таванот

Да се ​​ослободиме од мувла на таванот во тоалетот не е тешка задача. Површината е незгодно да се справи. Покрај тоа, габата брзо продира длабоко во бетонот преку тенка бариера на варосуваме или боја. За борба против мувла на таванот се препорачува да се користи импрегнација-антисептик, производот може да се купи во градежна продавница.

Обработка

 1. Внимателно проверете го таванот за да ја откриете погодената област на мувла. Напиши го со молив или маркер.
 2. Извадете ја од површината на декорацијата (слој од боја, варосуване или друг материјал). Ако калапот е под плочка, исто така, треба да се отстрани.
 3. За да се спречат спори на мувла што летаат во воздухот, навластете го таванот со вода од пиштолот за прскање.
 4. Спреј антисептик. Се применува не само на наведените области, туку и на половина метар над нивните граници.
 5. Кога медиумот се суши, повторно нанесете антисептик.
 6. Користете метална четка или стругалка за чистење на површината.
 7. Повторно, лекувајте со антисептик.
 8. Останува да се затвори таванот и да се заврши потребниот третман.

Дека мерзост не започна

Без оглед на рецептот за контрола на мувла, кој ќе го одберете, процесот на отстранување на габата ќе биде трудоинтензивен и траен. За да избегнете да се соочите со проблемот, обрнете внимание на превенцијата.

 • Обезбедете нормална циркулација на воздухот. Идеална опција е да се инсталира принуден систем за вентилација. Или обидете се да ја отворите вратата отворена во бањата.
 • Избришете ги цевките. Откако ќе забележите кондензација на цевките, веднаш отстранете ја со сува крпа.
 • Внимавајте на здравјето на водоводот. Течните печки се извор на висока влажност. Веднаш штом ќе забележите дефект, веднаш повикајте водовод.
 • Тука не ги суши алиштата. Подобро е да се направи тоа на балконот или во простории кои се добро проветрени.
 • Редовно чистете ја бањата. Препорачливо е да се користат фунгициди кои ќе помогнат да се убие габата дури и во неговото детство.
 • Правилно поправете. Ако планирате да го промените дизајнот на тоалетот, почнете со површинскиот третман со антисептик. Нанесете материјали кои содржат антифунгални состојки во третманот.

Ако ви се случува да се поправи во бањата, обрнете посебно внимание на замена на комуникациите. Студирајќи ги прегледите на хостесите, може да се дојде до заклучок дека по инсталацијата на бакарни цевки, проблемот со мувла се јавува многу поретко.

Се справи со тоа како да се ослободи од печурки и мувла во бањата? Сега се грижи за вашата безбедност. Бидете сигурни да носите ракавици и респиратор. Ова ќе ги заштити кожата и мукозните респираторни органи од агресивни материи. Покрај тоа, тоа ќе го спречи вдишување на спори на калапи кои можат да се поделат во воздухот за време на површинскиот третман.