Може да има впечаток дека целулитот е поделен на две непомирливи тимови. Прво, присуството на "кора од портокал" на телото е неприфатливо од естетска гледна точка. Вториот е убеден дека малите нееднаквости на кожата на задникот и бутовите воопшто не го расипуваат женското тело. Но, кој навистина треба да обрне внимание на докторите кои велат дека хумоните на кожата - манифестација на сериозни прекршувања во работата на телото. Дури и мали промени треба да ве предупредат. Како да се ослободите од целулитот дома?

Целулитот е патолошка состојба на слојот на поткожното масно ткиво. Се карактеризира со застојани феномени, кои ја комплицираат циркулацијата на лимфната и крвта.

Како резултат на метаболните нарушувања, се јавува формирање и постепена консолидација на јазлите, кои создаваат ефект на "кора од портокал". Лекарите ја нарекуваат оваа состојба хиоидна липодистрофија. Терминот "целулит", кој е толку широко распространет, го карактеризира гнојното воспаление на поткожното масно ткиво.

Феноменот на "кора од портокал" не е проучен. За него зборуваше само на крајот на XIX век. Тогаш целулитот не само што се сметаше за нормален, туку беше и еден вид знак за женственост и пубертет. И во 1970-тите, со презентацијата на љубовницата на салонот за убавина Никол Ронсар, започна паника борба за мазна и еластична кожа на колковите. За да ги рекламира своите услуги, таа отвори "кутија Пандора", која покрива не само естетски проблеми, туку и медицинска основа.

Што треба да знаете за проблемот

Очекувајќи да го поразат целулитот за кратко време, жените признаваат многу грешки. Резултатот е комплетен недостаток на резултати или дури и засилување на проблемите. "Портокаловата кора" не се појавува во еден ден, туку затоа што тактиката на борба против неа треба да биде темелно подготвена. Со цел да го порази непријателот, неопходно е да се научи за него колку што е можно, па затоа активна офанзива мора да претходи на проучувањето на теоријата.

Каде растат нозете?

Првиот чекор кон решавање на проблемот е да се разбере нејзината природа. Постојат 11 главни причини за појавата на целулит.

 1. Недостаток на мускулен тон На места каде што мускулите се слаби, кожата обично е мала. Таа е идеална средина за формирање и ширење на целулитот.
 2. Неактивен начин на живот. Ако поголемиот дел од вашето време го поминувате или лежите во позиција, тоа може да го загрози циркулацијата на лимфната и крвта. Од ова, "кора од портокал" се формира во внатрешноста и на задниот дел на бутот, на задникот.
 3. Неправилна исхрана. Количината и квалитетот на храната, како и начинот на нејзината потрошувачка, влијаат врз стапката на метаболизам и клеточните процеси. И недостаток и вишокот на храна во иста мера доведува до појава на "кора од портокал". Фаќањето брза храна и друга "штетност" доведува до недостаток на витамини и акумулација на маснотии.
 4. Стрес Нервниот стрес негативно влијае на работата на надбубрежните жлезди, што, пак, доведува до нарушување на водената рамнотежа. Покрај тоа, стресот е честа причина за неконтролиран внес на храна.
 5. Возраст Стареењето на телото е придружено со намалување на тонот на кожата, забавување на метаболичките процеси и акумулација на масното ткиво. Младите девојки исто така често се соочуваат со целулит, но постарата жена, толку потешко е да се бори против проблемот.
 6. Штетни навики. Алкохолот и тутунскиот чад содржат слободни радикали кои негативно влијаат на крвните садови. Тие се компресираат, предизвикувајќи стагнација процеси.
 7. Наследство Во моментов не е докажано дека проблемот со целулитот е генетски по природа. Но, врз основа на набљудување, може да се каже дека девојките кои имале роднини во женската линија имале и "портокалово јадро", исто така, се соочуваат со него.
 8. Прифаќање на лекови. Целулитот е вид на несакан ефект на земање антидепресиви, хормонални лекови, лекови против дигестивни нарушувања и артритис. Тие можат да предизвикаат стагнација на течноста во ткивата.
 9. Хормона нерамнотежа. За прв пат, целулитот се манифестира, како по правило, кај адолесцентите против позадината на хормоналниот бран. Во иднина, грубоста на кожата може да се појави поради менструални неправилности, бременост и климакс.
 10. Болест на 'рбетот. Проблемите со грбот обично се придружени со контракција на нервните завршетоци и крвните садови. Ова доведува до нарушување на протокот на крв во задникот, колковите и нозете.
 11. Лоша екологија. Ако влијанието на надворешните негативни фактори е хронично, во телото неизбежно се акумулираат токсините. Ова води кон нарушување на липидниот баланс и прекумерната акумулација на масна маса.

Кога ќе забележите најмала абнормалности во стомакот или колковите, не оставајте го без надзор. Целулитот најдобро се третира во рана фаза. Напорите за решавање на проблемот се пропорционални со изгубеното време.

Фази на болеста: како да препознаеме и што да правиме

Како да се отстрани целулитот од задните површини на бутот, задникот, стомакот и другите проблематични области, зависи од тоа колку е проблемот да се случи во неговиот развој. Табелата ги опишува фазите на целулитот.

Табела - Карактеризација на фази на целулитот

Фаза Надворешни знаци Внатрешни процеси Што да правам
1 - Мала запученост на ткивата;
- нееднаквостите се видливи само кога се компресирани;
- Забавување на регенерацијата на кожата (лекување на рани, ресорпција од хематом)
- Запек на подмачкана течност;
- акумулација на производи за размена во масното ткиво
- Исхрана;
- сауна;
- обвива;
- физичка активност
2 - Со мускулна напнатост на кожата има ридско олеснување ("кора од портокал");
- печат на слојот од маснотии
- Повреда на лимфна циркулација;
- Зголемување на товарот на садовите
- Исхрана;
- интензивна физичка активност;
- масажа
3 - Олеснување на грбот на кожата може да се види за време на инспекцијата, дури и во релаксирана состојба;
- модринки во областите погодени од целулит
- садовите страдаат од стегање на отечени ткива;
- нарушувања на циркулацијата;
- зголемување на пропустливоста на ѕидовите на капиларите;
- формирање на густи капсули исполнети со масно ткиво
- Исхрана;
- интензивна физичка активност;
- длабока масажа;
- инјекции;
- процедурални процедури (електрофореза, електролиза, ударна терапија)
4 - Дупката на кожата е многу силна, видлива со голо око и визуелизирана преку облеката;
- погодените зони може да се здобијат со цијанотична боја;
- компресијата е придружена со болка со различен интензитет;
- За допирање на проблематичните области се ладни;
- развива тенденција да се врие;
- областа на зафатените ткива се шири
- Масни капсули се спојат за да формираат целулитни камења;
- нарушено снабдување со крв во проблематичните области;
- активноста на лојните жлезди е потиснат
- Исхрана;
- хардверски процедури;
- хируршка интервенција (липосукција)

Липосукцијата е најефикасната, но најчестата метода за борба против целулитот. Причината е непријатни последици во форма на дебелина на ткивата, модринки и раст на масното ткиво на места кои не биле подложени на никаква операција. Најнеповолен резултат е ткивна некроза. Затоа, липосукцијата е екстремна мерка.

Како да се ослободите од целулитот дома

Ефикасно да се ослободите од целулитот, мора да "се дружите" со вашето тело, да разберете како е направено, што точно му е потребно. Не секогаш она што е добро за вас, добро за телото. Морално да се подготвите за фактот дека можните потешкотии и непријатности се само мала надокнада за добра здравствена состојба и убаво тело.

7 итни мерки

Борбата со "кора од портокал" подразбира сложено и разноврсно влијание врз телото однатре и надвор. Системот на борба за убавина и здравје се базира на седум настани.

 1. Вежба. Движењето е главен непријател на портокал. Обучете трипати неделно во траење од 40 минути. Нагласете ги вежбите за вежбање и кардиоваскуларните вежби. Борбата со целулит на желудникот помага со вежби за вежбање.
 2. Антицелулитна масажа. За да ги расипете масни капсули или јазли, потребен ви е непосреден ефект на кожата. Масажата може да се направи рачно, со конзерви или со специјален антицелулитен масажер. Еднаш или два пати неделно, работи сесии за 15 минути.
 3. Антицелулитен крем. Редовно се применуваат козметички производи за индустриско производство или домашно готвење на кожата. Поради ова, кожата ќе се затегне, а целулитот ќе биде помалку видлив.
 4. Антицелулитни обвивки. Парамената кожа се нанесува на готови козметички магацини или домашни лекови од глина, мед, јаболков оцет, алги, етерични масла и други активни состојки. Нивниот ефект е засилен со ефектот на стаклена градина создаден од неколку слоеви филм за храна. Курсот се состои од 15 постапки, кои се одржуваат во интервали од два дена.
 5. Прочистете Двапати неделно, третирајте ја пареата со абразивен материјал за да го отстраните горниот слој на кератинизација. Постапката додава тон на ткивата и го олеснува протокот на кислород во клетките. Рацете, стомакот и страните добро се тријат со крута крпа.
 6. Бањи Ова е најлесниот начин да се отстрани целулитот во задникот дома. Процедурите се изведуваат два пати неделно. Неопходно е да се наполни бањата со топла вода со активен медиум за една третина. По малку да седите во бањата, ќе почувствувате штипкање. Оттука, мастите почнаа да се распаѓаат.
 7. Контраст туш. Дневно, освен за критичните денови, се менува топла и ладна вода за десет минути. Судејќи според рецензиите, кожата ќе стане повеќе еластична, а метаболизмот ќе се забрза.

Започнувајќи ја војната против целулит, размислете за здравствената состојба. Како резултат на тоа, масажата е контраиндицирана кај проширени вени. Бањите и обвивките не може да се извршат за лица со срцеви и органски заболувања на карлицата.

Магацини за бањи

Меѓу начините за борба против целулитот на шишињата, бањите го заземаат последниот чекор. Постапката ја чисти и подмладува кожата, води кон тон, го забрзува метаболизмот. На табелата се содржани најефективните рецепти за мешавини на бањи.

Табела - Антицелулитни кади рецепти

Состав Време, минута Курсот
- 350 г морска сол;
- 10 капки есенцијално масло од грејпфрут;
- 2 чаши зелен чај
20 10 процедури во еден ден
- 1 литар супа од нане, камилица, мајчина душица и мудрец;
- 2 лимони (сече со кругови)
30 15 процедури секој втор ден
- чаша мед;
- 2 лажици сода
20 10 процедури во еден ден
- Половина чаша мед;
- 1 липен тинктура
40 10 процедури во еден ден
- 200 г бела глина;
- иста количина на сина глина
15 10 процедури за 2 дена
- 1 л супа од алое;
- 2 лажици мед
30 15 процедури за 2 дена

По преземањето на бањата, не истријте, завиткајте во крпа или лист и легнете под ќебе 15 минути. После тоа, земете топол туш без детергенти.

Билни инфузии

Врз основа на лековити билки, народни лекови се создаваат од практично секој внатрешен и козметички проблем. Табелата содржи рецепти за инфузии кои се користат во сеопфатната борба против целулитот.

Табела - антицелулитни билни инфузии

Број на суровини по чаша врела вода Време за готвење Колку да се земе Колку пати дневно Кога да се земе
- 2 супени лажици лисја од суви јагоди 1 час Трето чаша 3 Пред оброк
- 2 супени лажици суви бреза лисја;
- една лажичка мед (додадете во подготвената инфузија)
1 час Трето чаша 1 Утро на празен стомак
- Лажица мелем од лимон 10 минути Лажица 3 Помеѓу оброците
- 2 лажици сецкани свеж магдонос 10 минути 4 лажици 3 Половина час пред јадење

Дали кората од портокал исчезнува кога губите телесната тежина? Не Напротив, поради слабоста на кожата во тенки целулитот може да стане уште позабележителна. Но, отстранувањето на вишокот тежина во голема мера ја олеснува борбата против масни јазли.

3 моќно оружје

Отстранувањето на целулитот од колковите и другите проблематични области е невозможно без движење. Постојат три шок оружја кои можат ефикасно да се натпреваруваат со обука со полно работно време.

 1. Houla Huppe Плетенка со плетенка со релјефна внатрешна површина е потребна за да се ротира секој ден во проблематични области 15 минути. Оваа училница ги комбинира елементите на физичкото образование и масажата.
 2. Јажиња За време на скокот, се вклучени речиси сите мускулни групи. За да се ослободите од целулитот на нозете, треба да дадете дневни скокови за 15-20 минути, со што се зголемува времетраењето на обуката со текот на времето. Ако часовите се тешки за вас, одморете се.
 3. Скали Ако живеете во мултисторијална зграда, нема потреба од дополнителен инвентар. Секојдневно треба да се надминат на вкупно 20 спрата. Неопходно е да се крене стабилно бавно темпо, да се контролира дишењето и да се слуша тензијата на мускулите.

Ако се соочувате со проблемот на кора од портокал, потребно е само велосипед или велосипед за вежбање. Треба да го пресвртувате педалот најмалку половина час дневно за да се ослободите од проблемот и да го спречите враќањето.

Можете и може да јадете

Со проучување на сведоштва на експерти, како и жени кои се борат против целулит, ќе сфатите дека ништо нема да се случи ако не го смените ставот и пристапот кон исхраната. Екстремитетите во форма на прејадување и гладувањето се лоши. Ваша задача е да го најдете златното средство преку кое вашето тело и вие ќе бидете среќни.

13 правила за храна

Исхрана не е само полнење на желудникот. Тоа е наука, култура, па дури и филозофија. Ако сте соочени со "кора од портокал", веројатно ќе јадете погрешно пред тоа.

За да се спречи целулитот, треба да се следат 13 правила.

 1. Табу на пржена, мрсна, солена и зачинета. Едноставната светлина ја намалува товарот на бубрезите и црниот дроб. Ова ќе овозможи побрзо прикажување на метаболички производи од телото.
 2. Одбивање на слатки. Вишокот шеќер во исхраната доведува до формирање на маснотии.
 3. Кафето е забрането. Кофеинот ги стеснува крвните садови. Тоа придонесува за стагнација на хиподермичната течност.
 4. Баланс на вода Пијте околу еден и пол или два литри чиста вода дневно, не сметајќи ги другите пијалаци.
 5. Течни само во првата половина од денот. Во попладневните часови, течноста почнува да се акумулира во ткивата. Затоа, во вечерните часови можете да пиете не повеќе отколку што треба да ја угасите вашата жед.
 6. Повеќе зеленчук и овошје. Диететските влакна природно го чистат цревата. Тие треба да имаат 60% од исхраната.
 7. Нема груби диети. Со ограничување на храната, го преведувате телото во "режим за заштеда на енергија". Тоа сугерира забавување на метаболизмот и итна акумулација на маснотии за време на транзицијата кон нормална исхрана.
 8. Повеќе протеини. Борба со масти, не губи мускулна маса. За да ги направите мускулите посилни, треба да јадете месо и риба.
 9. Измамник Внимателно и долго мелење на храната во устата, го олеснувате животот на стомакот и му давате време на телото да "размисли". Чувството на ситост доаѓа само 20 минути по јадење.
 10. Јадете различни оброци. За борба против "кора од портокал" неопходно е да се третира како и пред третманот. И за време на третманот, телото треба да добие целосен сет на витамини и минерали.
 11. Помалку сол. Овој додаток на вкус го одржува течноста на телото и го комплицира функционирањето на бубрезите.
 12. Јадете добри јаглени хидрати. Зборот "добро" значи бавни јаглехидрати, чија енергија постепено се ослободува во текот на целиот ден. Во суштина тоа е целото жито.
 13. Нема храна во текот на ноќта. Сè што се јаде повеќе од три часа пред спиење, ќе заврши со "мртва тежина" во вашите проблематични области.

Тајното правило за борба против "кора од портокал" е само-чувари. Верувајте во она што го правите и визуелизирајте го резултатот. Сите мисли и внатрешни енергетски ресурси треба да бидат насочени кон оваа насока.

"Добра" храна

Клучното влијание врз изгледот и здравјето на лицето не дава толку многу количество, колку е квалитетот на храната. Табелата содржи производи кои ќе ви помогнат да го надминете "кора од портокал".

Табела - Антицелулитни производи

Производ Карактеристики
Морска храна - Богати антиоксиданти кои го чистат телото од токсини;
- содржи многу елементи во трагови
Јајца - Извор на протеини за мускулен раст;
- содржат витамин Е, кој обезбедува еластичност на кожата
Грав - Нормализирање на производството и отстранувањето на жолчката;
- вратете го балансот на сол
Мали - Со природни средства отстранете го токсините од телото;
- чиста крв и лимфа
Целер - Капки во телото повеќе калории отколку што дава
Суво овошје - Содржат голем број на калиум кој го чисти телото од токсини и вишокот на течност;
- замени штетни слатки
Кисело-млечни производи - Благодарение на корисни бактерии, нормализирајте ја работата на гастроинтестиналниот тракт;
- телото е заситен со калциум, што е важно за коските, мускулите и немилосрдноста кон маснотии;
- Содржат лиотропни супстанции кои го штитат црниот дроб од дебелина
Банани - изворот на калиум, кој ја отстранува вишокот течност;
- нормализирање на циркулацијата на крвта
Ананас - Содржат голем број на ензими бромелаин согорување на маснотии

Алкохолот има штетен ефект врз состојбата на кожата, што го прави мрзлив и ги влошува манифестациите на целулитот. Исклучок е само црвено вино, кое го носи телото до тонот и го чисти телото. Секој ден може да си дозволите половина чаша пијалак.

Превенција: 6 главни "Не"

Ако во моментот имате мазна и мазна кожа на задникот, бутовите и стомакот, верувајте ми, немате ни најмала причина да се опуштите и да дишете смирено. Можно е стагнација на процесите во масното ткиво веќе да започнат.

Превенцијата на целулитот дома се базира на шест "Не".

 1. Нема хиподинамика. Дури и ако немате доволно време и сила за да завршите тренингот, обидете се да не седите мирно. Ако е можно, одете пеш, направете домашна работа за стоење, одете за паузи помеѓу работата.
 2. Нема неодговорен однос кон здравјето. Ако сметате дека некој систем од телото е неуспешен, не ја одложувате вашата посета на доктор. Секоја болест, директно или индиректно, предизвикува конгестивни настани.
 3. Не е неповолно чевли. Кога ногата е неприродна, протокот на крв е комплициран. Затоа, поголемиот дел од времето треба да носите удобни чевли со мала брзина. Оставете ја петата за посебни прилики.
 4. Нема погрешен постер. Не ги укинувајте колената, не преминувајте ги нозете, не затегнувајте и не грчете на седиштето. Надвор треба да биде природен, инаку лимфната дренажа ќе биде скршена.
 5. Нема тесна облека. Ткаенината и додатоците не треба да ги притискаат кожата и крвните садови. Особено подмолно влечење долна облека. Не «малюйте» струнку фігуру, а працюйте над нею.
 6. Ні недосипанню. Мозок – це центр організму, що дає поштовх всім процесам. Щоб повноцінно працювати і регулювати роботу механізмів, він повинен отримувати повноцінний відпочинок і перезавантаження.

Зверніть увагу на те, як ви дихаєте. Часте й переривчасте дихання – причина кисневого голодування клітин і, як наслідок, застійних явищ. Навчіться дихати не грудьми, а животом. Саме так в організм надходить максимум кисню.

Милуючись картинами епохи Відродження, ви напевно помітили, що для оголеної натури художники обирали моделей plus-size. Тіціан, Рембрандт та багато інших митців з фотографічною точністю виписували «апельсинову кірку» на жіночих тілах. Те, що сьогодні називається загрозливим словом «целюліт», тоді вважалося мало не головною жіночою гідністю. Саме до цього факту апелюють ті, хто вважає боротьбу з целюлітом марною затією. Але горбиста шкіра – це лише «вершина айсберга», лише зовнішній прояв тих тривожних процесів, що відбуваються всередині. Якщо вам дороге здоров'я, задумайтеся, як швидко прибрати целюліт.