Секоја љубовница, најверојатно, барем еднаш во својот живот, но се соочи со проблемот со нештата што ги истураа. Особено за ова, сложени се нешта како синтетички материјали, како и обоени работи. Што да направите ако вашата омилена работа го изгубила својот изглед и стана повеќе како крпа?

Не очај, излез е, можете да користите методи кои ќе помогнат да се донесе убава тон на говорот. Ова ќе се дискутира во оваа статија.

Зошто се случи ова?

Една од главните причини зошто светлите работи се топат е разликата помеѓу одбраните услови за перење препорачани за овој материјал. Може да користите несоодветен алишта или да ја одберете погрешната температура. Исто така, причината може да биде низок квалитет ткаенина или недостаток на грешка на производителот.

Но, за да се разбере кога резултатот веќе постои, во принцип, нема потреба, поверојатно е дека ќе биде потребно за следното перење, но можете да се обидете да ја заживеете. Главната работа е, не брзајте да ги спуштите рацете и фрлите облека, туку обидете се да примените неколку практични препораки.

Хемиско чистење

Еден од најлесните и најефикасните начини да ги претвори работите во изгубена боја е хемиско чистење. Со помош на специјализирана опрема и алатки, можете да ја вратите бојата назад во бојата, како и истурање на работите за најкратко можно време.

Само што треба да се носат работите на експертите е потребно што е можно поскоро, дека враќањето на бојата е најуспешно, инаку, колку повеќе ќе помине времето, толку помалку шанси за среќно враќање на изгубената нијанса.

Но, оваа варијанта му припаѓа на најскапите, а понекогаш не постои соодветна организација во близина. Потоа, на помош им припаѓаат таканаречените народни методи на " спасение " на бојата.

Кисело алкохол

Еден од првите асистенти на домаќините во борбата за бојата на ткаенината е амонијак.

За да ја претворите бојата и насликани и истури, треба да земете голем контејнер со вода и да го разредете со 20 ml алкохол по 1 литар вода. Волнена работа што треба да се впие во ова решение и постепено да се загрее додека водата со шампон не се вари.

Ако резултатот од првиот " вриење " не ве задоволи, може да ја повторите постапката уште 2 пати. Но, не треба да пробате повеќе, затоа што ризикувате конечниот расипување на ткаенината, па дури и хемискиот чистач нема да може да ви помогне.

Повторно се мијат

Ова е наједноставниот метод, кој, на моменти, се покажува како многу ефикасен во проблемот за брзо враќање на бојата во обоени работи. Особено ако нешто " ја презеде " бојата од друг производ. Повторете го миење во температурен опсег од 40 до 60 степени и додадете половина повеќе прав отколку што обично го ставите.

Кајгана

Ако некоја бела работа паднала или треба да одлучите како да ја претворат бојата на изгорени работи на сонце, обичниот белило може да ни се најде. Неопходно е да се распушти во едвај топла вода и да се впие плетената гардероба неколку часа.

По одредено време, неопходно е темелно да се исплакне нешто во ладна вода за да се измие решението. Ние не препорачуваме да го користите овој метод ако работите со бојата на свила.

Скроб

Ако ви треба итна помош со обоени ткаенини, тогаш можете да се обидете мешавина од скроб, кујна со сол, лимонска киселина и бричење на сапун. Ако едно нешто претрпело, тогаш секоја состојка ќе биде доволна за 1 лажица.

Добиената мешавина мора да се третира со непривлечни точки и да остави нешто во оваа состојба за 10 часа. По ова треба да се мијат ткаенината во топла вода.

Природни состојки

Ако вашата работа на ова беше кафеава боја, тогаш можете да се обидете да користите раствор на тутун со лушпа на школка од нецелосно орев. Ова ќе ви овозможи да добиете подлабока и мека сенка.

Ако вашите волнени работи за време на миење боја вода во темна боја, тогаш може да се зборува за губење на бојата. Можете да го реанимирате производот со супа од кромид, кој долго време се смета за ефикасен народен лек. Ако сакате да добиете златно-кафеава нијанса, тогаш треба да користите богата супа.

Боја

Ако сите претходни верзии се исцрпени, но нешто е многу скапо, тогаш можете да се обидете повторно да го насликате. За да помогне во овој случај доаѓаат специјални решенија за боење, кои се продаваат во продавници.

Но, не вреди многу да се надеваме на овој метод, бидејќи добивањето точна нијанса што претходно беше веројатно нема да успее. Но, тоа ќе се роди во нова боја и може да биде успешно изнемоштено.

Кога сликате во вода, подобро е да додадете сол за готвење, а при испирање малку оцет. Ова ќе служи како еден вид на фиксатор за новооткупната боја. Препорачуваме употреба на боја за густи ткаенини. Овој метод може да одговори на прашањето како да се претвори црната боја на облеката или да се гарантира дека ќе им помогне на фармерките.

Парична казна синтетика во овој случај не само што не може да биде насликана, туку и да се добие уште повеќе мизерно изглед. И да не бидеш многу вознемирен, можеш да го доживееш и целосно како нов!

Како да се спречи губење на боја

Да застанеме малку и во моментот, како да ги спасиме облеките со следните перења и да не страдаме од проблемот како ефикасно да ја вратиме бојата на расипаните работи:

  • Внимателно проучувајте етикети на облеката. Тие само содржат информации за тоа како да се грижат за крпа, тоа е важно. Неопходно е да го издржувате препорачаниот температурен режим, како и да не ги миете темни и бели нешта. Најмногу подложни на губење на бојата се синтетичките светли ткаенини, но производи направени од памук, свила и лен може да се измијат со помалку ризици;
  • Ако за прв пат преминете нова работа, подобро е да го направите тоа одделно од другите за да избегнете непријатни инциденти на боја. Ако нешто е подложно на губење на боја, тогаш неопходно е да се натопи во ладно раствор на сол некое време. Овој трик ќе помогне да се поправи бојата и проблемите може да се избегнат;
  • Исто така, специјални салфетки може да се користат за да се спречат промени на бојата на производите и боење на други работи. За да го направите ова, треба да ги ставите овие салфетки во машина со обоени ткаенини.

Ги погледнавме најефективните опции за " брза помош " за помпезни работи и научив како да ја вратам истата боја на фармерките.

Се надеваме дека оваа мерзост нема да ви се случи, и ако овој инцидент се уште се случи, ќе бидете подготвени, а веројатноста за враќање на поранешната боја на вашите омилени работи ќе се зголеми многу пати. Среќно за вас!