Jalousie е разноврсна решение за прозорци. Тие се добро заштитени од сонцето, се лесни за употреба, му даваат на современиот изглед и добро се вклопуваат во речиси секој ентериер. Но, без проблеми, таквата одлука се издава само за одредено време. Тешкотиите се јавуваат во време кога на нив, наместо неодамнешниот сјај, има доволно видлива нечистотија, прашина, а понекогаш и мрсни дамки. Како да се мијат ролетните? И како да се олесни оваа постапка?

Понекогаш може да се најдат препораки на производителот да не ги мијат ролетните. Ова се однесува на дрвени производи. Но, како што покажува практиката, може да се мијат ролетните, дури и направени од нежен материјал. Важно е да се избере вистинскиот метод за чистење.

Видови системи за заштита од светлина

Ако ролетни повеќе не се задоволни со нивниот изглед, тогаш е време да ги исчистите. Навистина, контаминираните и прашливи производи не само што изгледаат грд, туку и во голема мера го нарушуваат здравјето. И папучињата кои го надополнуваат внатрешноста на кујната може да изгледаат особено невешт. На крајот на краиштата, тие се загадени не само од прашина, туку и со масен слој.

Од она што го произведуваат

За да одредите како и што да ги измиете ролетни дома, треба да разгледате неколку фактори.

Една од одлучувачките улоги во изборот на точниот метод е материјалот од кој се прават завесите.

 • Пластика Овие се универзални производи. Тие лесно се изложени веднаш. Дури и многу контаминираните пластични модели не бараат прекумерни напори. Тие лесно се чистат со влажен сунѓер и решение за сапун.
 • Стаклени влакна Овие производи добро се толерираат со секаков вид на миење. Тие ќе издржат чистење со правосмукалка и ефект на влажен сунѓер.
 • Метал Обично такви производи се чистат со влажна ткаенина. И за справување со мрсна обвивка, помагаат чистење на детергенти или обичен сапун.
 • Дрво При миење на овие производи не се препорачува да се користи многу вода. Ако ролетните се направени од природно дрво, тие можат да издувам и целосно да ја изгубат естетиката.
 • Ткаенина Тие се најмногу злоупотребувани во грижата. За вакви ролетни производители препорачуваат употреба на хемиско чистење. Сепак, тоа е ткаенина "завеси" најчесто бараат обични миење.
 • Бамбус Бамбус ролетни изгледаат многу стилски, тие се силни и лесни. Но, нивната најголема предност е едноставна грижа. Производите од бамбус може да се чистат на ист начин како и пластика, односно преку кој било достапен метод.

Конструкции

Ролетни се разликуваат не само од материјал и шема на бои. Таквите производи се класифицирани според видот на конструкцијата. Оваа точка, исто така, мора да се земе предвид за да се обезбеди квалитетно чистење. Се среќаваат следниве видови конструкции.

 • Хоризонтално. Посебен и многу едноставен изглед. Таквите ролетни се збир на тенки хоризонтални ленти, прицврстени со дебели теми. Обично тие се направени од пластика или метал. Да се ​​грижи за овие производи е најлесниот.
 • Вертикално Во куќата создаваат посебна атмосфера. Впрочем, овие производи изгледаат помалку формални.
 • Ролс Овие ролетни се еднократно платно, кое може да се преврти во ролна со посебен механизам.

Методи за чистење

Пред да се префрлат на ефективни методи за чистење на ролетни, треба да се земе предвид уште еден фактор. Внимателно проверете го монтирањето. Дали ќе се појават ролетните? Во зависност од тоа, постојат два начини да се реши проблемот.

 1. Измијте модел на шут. Се разбира, таквиот метод е најсоодветен. По отстранувањето на производите, тие се ставаат во бања, каде што квалитативно се елиминира целото загадување.
 2. Чистењето на прозорецот. Овој метод е оптимален кога станува збор за перење на производот со влажен сунѓер или користење на правосмукалка.

Што да направите со хоризонталните ламели

Прво, оцени ја "предната" на делото. Ако прозорецот "завеси" е само малку прашина, тогаш не мора да ја тестирате силата на механизмите за прицврстување. Во овој случај, производот не треба да се отстрани од прозорецот.

На прозорецот

За чистење на хоризонталните ролетни што не се планираат да се отстранат од прозорецот, треба да користите некои уреди кои во голема мера можат да го олеснат чистење.

 • Четка Сите ламели се спуштаат така што тие формираат цврста завеса. Ако треба само да ја отстраните прашината, можете да користите голема мека четка. Се носат со ламели, трепери со прашина. И за да се спречи вториот да се смири повторно на ролетните, се препорачува да се користи спреј и постојано да се навлажнува воздухот. По постапката, ролетните се поместуваат така што втората страна ќе биде достапна и ќе го повтори настанот.
 • Правосмукалка Подобро е да се користи автомобил уред. Започнете со чистење на горните ленти, а потоа обработете ги долните. Во овој случај, влагата не е потребна.
 • Салфетки. Можете да користите специјални салфети дизајнирани за чистење на канцелариска опрема. За да се поедностави задачата на ламелите, се враќа во режим "ден" и веднаш ја исчистите секоја лента на двете страни.
 • Влажно чистење. Ако прашината е во комбинација со нечистотија, тогаш треба да се направи влажно чистење. Во пиштол за прскање додадете сапун решение. Може да земете детергент. Започнете со чистење од горниот дел. На спуштените ламели се распрскува малку солен раствор. Важно е само малку да ги намалувате завесите и да не ги навлажнувате. Со мека крпа нежно исчистете ги ролетни. Потрошувачот не треба да се мијат или да се мијат, инаку пликовите ќе останат непривлечни разредувања.

Ако изберете опција за влажно чистење, најпрво оцени ја состојбата на прозорецот. Независно од тоа како ќе се обидете, капките од сапунска вода сѐ уште ќе ги испрскаат соседните области. И ако стаклото не е страшно, тогаш внатрешните падини и ѕидот можеби нема да издржат таков притисок.

Во бањата

Не е важно колку е чудно тоа звучи, многу е полесно да се мијат ролетни. По расчистувањето на висечките "завеси", обезбедете хаос во соседната зона. Значи, отстранувајќи ги ролетните, отстранете ги сите предмети кои не се предмет на моментот. Ова ќе ги заштити од корозија и ќе го продолжи животот на вашата "завеса". Потоа можете да ги исчистите ролетни на два начина.

 1. Лесно перење. Ако вашите производи не изгледаат премногу валкани, тогаш доволно за да ги исчистите е туш. За ова, ролетни се поставени во бањата така што решетките стојат нормално на палетата. На валкан производ силен притисок на вода води, под притисок на кој сите нечистотија дамки. По завршувањето на оваа постапка, производот е поставен на решетка, обезбедувајќи слободен одвод на вода. Штом ролетните се исушат малку, тие се избришат суви со мека крпа. Ова ќе спречи лепење на ламели.
 2. Подобрен миење. Ако ролетни висеа во кујната, тогаш едноставна душа нема да биде доволна. Оваа постапка не е во состојба да ја елиминира маснотијата и нечистотијата што се депонира на ламелите. Ролетните прават хармоника и ги спуштаат хоризонтално во бањата, лизгајќи ролна на задната површина. На една од столот почнуваат да попрскуваат, темелно миење на детергентот и притисок на туш секоја решетка. Повторете ја постапката за обратна страна. Потоа, хармониката на чисти ламели се поставува вертикално, обезбедувајќи природна дренажа на вода. Но, целосната сушење не треба да чека, инаку ролетни залепат. Дури и влажни ламели избришете со сува крпа која не содржи куп.

За да се поедностави постапката, важно е да се дојде до вистинскиот избор на детергенти. Ако производот е обесен во редовна просторија, тогаш вода и било кој друг детергент се доволни за чистење. Свежината и чистотата ќе обезбедат прашок за детергент. Но, ако станува збор за кујнски завеси, тогаш за перење ќе бидат потребни алатки кои можат да го распуштат масното ткиво. Со оваа задача добро прилагоден за садови, отстранување дамки.

Чистење на вертикални производи

Вертикалните ролетни, кои имаат долги, широки ленти, се чистат многу побрзо. Таквите производи имаат уште една важна предност. Тие не се држат под влијание на водата. Затоа, овие модели не бараат суво бришење. За лесно и за неколку минути да ги измиете вертикалните ролетни, направете ги следните мерки.

 • Чистење на прав. На овој чекор е направено чистење дури и ако производот е отстранет од прозорецот. За ова, правосмукалка поминува низ сите ленти. Ова ги елиминира повеќето загадувачи, миењето ќе биде успешно.
 • Кога не се отстрани. Додајте детергент на спреј. Може да земете обичен детергент. Ако производот има многу нечистотии, подобро е да користите средство за чистење прозорци. Избраниот медиум е испрскан на вертикални ленти и останува во оваа форма пет минути. Потоа, земајќи сув мек сунѓер, почнуваат да го избришат производот сува.
 • Отстрани Сите ламели се поместуваат во една насока. За време на нивното отстранување, ролетните се извртени во ролна. Во бања, подгответе топол раствор на детергент. Како брзо да се мијат ролетните? Свиткајте го текстот во водата. Треба да биде целосно нурнато. За да се обезбеди висококвалитетно чистење, ролетни остануваат половина час. Потоа мек сунѓер мијат ламели, нежно одвиваат на ролна. Измиените ленти повторно се искривуваат. Ролетни по миење, исплакнете ги и нежно застанете за да се обезбеди нивно сушење.

Карактеристики на работа со ролетни ролетни

Според овој принцип, се прават современи дневни ноќни ролетни. Таквите производи имаат посебен отстранувач на нечистотија и антистатичка импрегнација. Поради ова, тие се помалку подложни на контаминација. Да ги наместите ролетниците "дење и ноќе" за да ги избришете со влажна крпа, да чистите со правосмукалка или да ја избришете прашината со голема мека четка. Ако се занимавате со таков модерен дизајн, запомнете:

 • колку што е можно, не се мие - по првото перење, заштитниот слој ќе се изгуби;
 • не железо - ако има силна потреба за пеглање, а потоа исклучиво преку крпа или газа;
 • не вчитувајте во машината - не треба да се притискаат.

Ако сепак се појави потребата да се мијат ролетните, тие се отстранети од прозорецот, извртени во ролна и натопени во сапун решение за половина час. Забрането е додавање на абразивни честички или растворувачи во вода. Прекумерно контаминирани дамки може да се третираат со средство за отстранување на дамки кое не содржи агресивни адитиви.

Препораки за модели од различни материјали

Бидете сигурни да го земете предвид материјалот од кој се направени вашите ролетни. Ова значително ќе го прошири работниот век на производот и ќе го обезбеди со прекрасен и уреден изглед.

Пластика

Најмногу лесно да се мијат хоризонтални пластични ролетни. Најдобро е да се користи за чистење со посебни четкички за пишување, што ви овозможува веднаш да ги отстраните контаминациите од двете страни на плочата. Ако се користи влажно чистење, тогаш треба да се исушат ламелите. Влажната крпа ќе остави незаштитени дамки на пластика, што е многу потешко да се отстрани по сушењето.

Следниве процедури се погодни за пластика:

 • чистење со салфетки;
 • перење во бања, под туш;
 • употреба на детергенти;
 • впива во сапун решение;
 • примена на оцет (за силна масна контаминација).

Пластичните производи бараат претпазлив пристап. За време на перењето, ламелите не можат да се наведнуваат или нане. Ова ќе доведе до деформација. Појавата на такви ролетни ќе биде целосно расипана.

Строго се забранува употреба на прав што содржи абразивни честички за перење.

Алуминиум

Како да се исчистат алуминиумските ролетни? Грижата за такви производи е слична на постапката за чистење пластични модели. Оптимално решение ќе биде:

 • бришејќи со влажен сунѓер;
 • чистење на стакло;
 • перење со раствор од сапун (крпа после секоја ламела);
 • отстранување на нечистотијата со оцет (неколку лажици чаша вода).

За да се спречи појавата на 'рѓа, веднаш по изложеноста на вода, истријте ги ламелите. И никогаш не користете алкохол за бели алуминиумски триење.

Ткаенина

Често се смета дека крпи за чистење на ткаенини е многу тешко. Тоа е грешка. Таквите модели не бараат многу напор ако правилно му пристапат на процесот на перење. Рачното чистење на ролетни се изведува во пет фази.

 1. Прво чистење на целата површина со правосмукалка. За ткаенина "завеси" користете специјална млазница за чистење на мебел.
 2. Густите модели се дополнително избришани со влажна ткаенина или четка.
 3. "Пранпанки" се расклопуваат, бидејќи за да се исчистат нечистотијата од ролетни, без да се отстрануваат од прозорецот, нема да работи.
 4. Отстранетите ламели темелно се испитуваат за контаминација и натопени во раствор со детергент или детергент. Многу валкани области се нанесуваат со мека четка или сунѓер.
 5. Истурете ја секоја лента посебно, потоа исплакнете и исушете.

Чистењето на ткаенината од ткаенината исто така може да биде направено од машини. Но, кога станува збор за миење на машината, важно е да се земат предвид шест нијанси.

 1. Пред миење на вертикалните завеси во машината за перење, треба да се ослободите од прав со правосмукалката, а потоа да ги извадите од прозорецот.
 2. Силната контаминација треба претходно да се мијат со раце. Таквите точки на машината нема да се елиминираат.
 3. За да бидете сигурни дека процесот на перење е безбеден, решетките треба да се извиткаат (пет до седум парчиња во еден ролна). Како резултат на ролни се препорачува да се стави во случај на перница.
 4. За миење, користете само меки детергенти, кои не содржат агресивни адитиви и хлор.
 5. Строго е забрането да се додадат отстранувачи на дамки или да се прелива белилото во контејнерот.
 6. Автомобилот покажува "деликатен режим" или "рачно перење" (на температура до 40 ° C). Но, спинот мора целосно да се исклучи, инаку не може да се избегне деформација на производот.

Ако по миењето на лентите има дамки, тогаш можете да ги отстраните со бело гума. Оваа постапка е дозволена само на суви ленти. И не треба да се треснете агресивно со гума, во спротивно можете лесно да го оштетите материјалот.

Постои уште еден начин да се мијат ролетните без да се отстранат од прозорецот. Таа е погодна за сите материјали освен за ткаенини. Ставете ја раката на влага и само одете низ сите ламели. И со цел да се заштитат ролетни од прашина, препорачливо е површината да се третира со антистатик. Ова ќе го направи двојно помала веројатност да се справи со чистење.