Ние сме навикнати на фактот дека генеричката болка е природен феномен, вистински придружник на породувањето, па кога се подготвуваме за појава на мало чудо, прерано се откажуваме од маки. Но, како што се покажа, иако генеричката болка не може да биде целосно исклучена, може да биде многу олеснета.

Што и да е потребно да го направите тоа. На крајот на краиштата, премногу брашно лошо влијае на психата на жените и не дозволувајте таа да се концентрира на главната задача - да му помогне на детето да излезе на виделина.

Каква болка?

Самата генеричка болка не е ништо друго туку несакана контракција на мускулите, како и тензијата на матката. За да ги олесните контракциите, треба да научите да се релаксирате, бидејќи поинтензивно телото на една бремена жена, толку потешко мускулите се релаксираат и пуштете го бебето надвор.

Друг извор на болка е притисокот на главата на бебето на коските и карличните мускули. Но, со продолжена практика на опуштање на нервниот систем, можно е да се научи да се ослободи оваа болка, иако, се разбира, чувството на притисок ќе остане.

Болка се јавува при породување на два вида:

  • Лажниот е предизвикан од стравот од непознатото и неспособноста на жените да ги контролираат своите емоции. Вежбањето релаксација и обука за бремени жени ќе и помогне на жената целосно да ја елиминира погрешната болка;
  • Точно - овој тип на болка предизвикува прекршувања што може да се појават при породувањето. Покрај тоа, со сериозни патологии на лекови интервенција не може да се избегне. И во сите други случаи е подобро да се користат народни совети за тоа како да се олесни раѓањето и да се бори против стравовите.

Начини за ублажување на болката при раѓање се поделени во две групи: природни и лекови.

Природни или популарни методи на олеснување на болката за време на породувањето

Породувањето не треба да биде нешто непознато. Сè што е непознато е застрашувачко, па вреди да се соберат информации за тоа што ќе треба да го поминете. Двете статии во списанија и комуникација на тематски форуми ќе помогнат.

Научете како да се опуштите правилно. Ако успеете да го задржите позитивниот став за време на породувањето и да се релаксирате, тоа ќе го одвлекува вниманието од болните чувства. Добра релаксација и мелодија на позитивно расположение ќе ви помогне со пријатна светлина музика, која треба да се земе однапред.

Размислете за иднината на бебето, за вашиот брз состанок. Добијте ја предвид фактот дека секој потег те приближува до неа. Треба исто така да се запомни дека детето во овој момент е страшно и веројатно боли, па се протега и паничи, само ја влошува состојбата.

Одлично помага да се справиш со болни сензации на вода. Па, ако породилиштата има услови да го поминат првиот дел од раѓањето во бањата, ако не, ќе ви помогне и само топол туш.

Најдете удобен став за испорака. Многумина за време на контејнерот стануваат многу полесни кога стојат, пешачат, качуваат на фетболи или седат сквотирање. За да се олесни работата и контракции, вреди да се најде положба која ќе го отстрани дел од товарот од 'рбетот и долниот дел на грбот и ќе ја намали болката.

Бидете сигурни да се одморите во паузи помеѓу контракции. Научете како да дишете правилно кога играте. Прво што треба да дишете длабоко, додека сметате на вашите вдишувања и знаете, до крајот на десетте борби ќе завршат. И на врвот им се советува да дишат површно и често.

Многу корисна масажа. Масажа треба да биде попречно, цервикален 'рбет, раменици, карлични коски. Се разбира, тука можете да направите без асистент, можете да привлечете масажа на вашиот сопруг.

И, можеби, најважен совет: да се обезбеди ефикасна психолошка помош за надминување на племенската болка, ќе помогне во присуството на близок и мајчин човек - сопруг, мајка, сестра или девојка. Можеби ќе можете да им помогнете на нивниот совет за дишење, или едноставно да го смирите нивниот глас и присуство.

Сите горенаведени совети за ослободување од трудот можат да им помогнат на жената да ја намали бојата на стравот и да се релаксира и да доведе до поудобна состојба на умот, и како последица на тоа, ја намалува болката.

Медицински методи за ублажување на болката при породување

Вреди да се спомене и многуте лекови кои можат да помогнат во ублажување на болката при породувањето и да го помогнат процесот на раѓање.

Многу од нив се контрадикторни, бидејќи тие можат да влијаат врз здравјето на детето и мајката по породувањето:

  • Акупунктурата влијае на истите точки како и при масирање, но само со игли. Самиот метод може да биде добар и ефективен, но тоа не може секогаш да се реализира во пракса, бидејќи во секој породилиште постои специјалист за акупунктура, и не секоја жена ќе се согласи дека дури и во нејзината вообичаена состојба се вметнуваат игли;
  • Електронеустимулација на кожата - олеснување на болката со помош на струја, на овој начин се смета за безбедна за здравјето на мајката и детето. Со него два пара електроди во попречен проток на мала количина струја;
  • Медицинската анестезија е поделена на средства за смирување и анестезија. Тие се користат многу внимателно и дури и кога докторите гледаат дека жената е премногу возбудена, таа не може да се справи со чувствата на страв и болка, и на крајот нивната состојба е уште поштетна за себеси и за детето;
  • Методи на анестезија (анестетици) за време на породувањето исто така се различни. Постои позната епидурална анестезија, кога специјалните препарати го олеснуваат болното чувство под лумбалниот. При изборот на овие методи, треба да се консултирате со лекар, бидејќи постојат бројни контраиндикации за нивна употреба;
  • Општа анестезија - ова е привремен прекин, се користи во исклучително ретки случаи. Само во случај на царски рез или кога е невозможно, поради особеностите на телото на жената, да се применат локални анестетици или национални методи на ослободување на болката.

Курсеви за породување подготовка

Вреди да се спомене дека е подобро да се подготви пред раѓањето однапред. Многу курсеви за обука на мумија за идните генерации можат да им помогнат на идните мајки. На нив, бремените жени ќе се учат како да се олесни раѓањето - правилно дишење и позициите кои ќе ја ублажат болката при раѓање.

Тие ќе се подготват за идните раѓања на курсевите на жената морално и психолошки, објаснувајќи ја природата на породувањето и објаснувајќи што ќе мора да се сретнат во процесот.

Тоа е корисно за овие курсеви да личат и идни татковци. Таму ќе се научи како да се направи жена да масира важни поени, како и да покаже како да се грижи за бремени жени пред и за време на породувањето.

И главното нешто што треба да знаете за бремени жени - бременоста и породувањето во животот на секој човек - е чудо и Божји дар.

Вреди да се прави сé за да овие процеси течеат во удобност и хармонија и однапред да размислуваат за тоа како да ја ублажат болката при породувањето. Уживајте во задоволството од негувањето и негувањето на вашето бебе и заборавете на болката!