Сребрената маса за јадење одамна е гордост на земјопоседниците и вистинско семејство. Но, не секој можеше да си дозволи таков луксуз, па затоа имаше поевтин аналог - меле што изгледа не помалку рафинирано. И денес таквите уреди активно се користат. Но, постои еден значаен недостаток. Melchior е обично темно под влијание на влага, детергенти и други надворешни влијанија. Како да се исчисти меле? Како да ја вратите убавината и сјајот на вашите омилени јадења за јадење?

Melchior е легура на бакар-цинк. Некој ги користи gadgets на овој материјал секој ден, и кој ги држи за свечени прилики.

Во секој случај, не може, освен да се каже за голем број на предности на вакви јадења:

 • сила;
 • отпорност на корозија;
 • Претставен изглед;
 • едноставна грижа;
 • сличност со сребро;
 • отпорност на температурни флуктуации;
 • хигиена.

Како да се исчисти меле: избор на рецепти

Чистење на полихлорид дома е комплицирано од фактот дека материјалот е подложен на повеќето детергенти. Затоа, најдобра опција ќе биде употребата на народни лекови, тестирани со време.

Сода

 1. Измијте ги инструментите.
 2. Истурете малку влажен сунѓер со сода бикарбона.
 3. Внимателно протријте ги темните области.
 4. Исплакнете го апаратот во ладна вода и избришете го.

Сода се користи не само за борба против потемнување, туку и за спречување на нивното појавување. За да го направите ова, исплакнете ги садовите во растворот за сода после секое миење.

Алкохол

 1. Памук салфетка натопете со медицински алкохол или водка.
 2. Интензивно тријте го избледениот производ.
 3. Избришете го сува.

Јајце школка

 1. Истурете чаша со две сурови јајца над еден литар вода.
 2. Доведете ја течноста до вриење и вриејте уште три до пет минути.
 3. Намалете ги помрачните уреди во решение за една четвртина од еден час.
 4. Исплакнете ги производите и избришете ги сува.

По готвењето на јајцата, не ја испуштајте водата во лавабото во кое се готви. Едноставно понижете го со затемнети уреди за мелење.

Лук лук

 1. Поставете луксузна лушпа во тенџере и истурете ја со еднаква количина на вода.
 2. Веднаш штом ќе се врие течноста, спуштете го во мелеорните уреди.
 3. Продолжете со вриење додека не се запалат производите. Ова обично трае од три до десет минути.

Пропорциите на вода и лушпа може да се прилагодат независно, врз основа на степенот на контаминација. Колку е потемна производот, толку повеќе ви е потребна лушпа.

Серум

 1. Загрејте ја млечната сурутка и потопете ја во месни производи.
 2. Чувајте ги во течност за 15-20 минути.
 3. Избришете ги инструментите со крпа.
 4. Измијте и суши.

Насатир

 1. Во чаша вода, разредете неколку лажици амонијак.
 2. Ставете ги инструментите во раствор.
 3. Измијте ги вилушките и лажиците под проточна вода и избришете ги.

Ако дамките на ливадата се веќе застарени, потребно е пет минути да ги истурам предметите со чист амонијак. Потоа треба да се измијат со ладна вода.

Оцет

 1. Лажица лажица оцет во чаша вода.
 2. Измијте го парталката во шминка и добро тријте ги контаминираните површини.
 3. Измијте ги и избришете ги производите.

За брзо исчистување на силно поцрнети инструменти или монети, треба да ги ракувате производите со глицерин. По десет минути, избришете ја површината со топол оцет.

Газирани пијалоци

 1. На дното на резервоарот, ставете ги темните бои.
 2. Истурете слатка, сода вода за целосно покривање на производите.
 3. По два часа, исплакнете ги инструментите со вода и исушете ги со салфетка.

Лимонска киселина

 1. Во литар вода, растворете неколку лажици лимонска киселина.
 2. Ставете парче бакарна жица во течноста.
 3. Намалете ги уредите во течноста два часа.
 4. Избришете ги предметите сува.

Алатки за сјај

Со оглед на тоа што Мелхиор стана необична замена за сребро, нејзината клучна карактеристика треба да биде сјајна. Постојат неколку начини да ги исчистите лажичките мелари дома, така што тие сјаат како благороден метал.

Макарони

 1. Наполнете ја тавата со вода и топлина за да се вари.
 2. Истурете во контејнер со макарони и започнете да ги мешате со уреди за мелење со темна боја.
 3. Кога ќе сфатите дека тестенините се готват, целосно ги спуштајте вилушките и лажиците во садот и оставете ги 20 минути.
 4. Извадете ги инструментите од тавата, измијте ги и лејте ги за да се исушите на пешкир.
 5. Полиран производи.

Креда

 1. Пред полирање на производи од молење, растворете во литар вода во две лажици рендан креда и сапун чипс.
 2. Триење натопена во готовиот сад, внимателно полгајте ги предметите.
 3. Исплакнете ги во ладна вода и избришете ги сувите.

Фолија

 1. Покријте го дното и тавата со алуминиумска фолија.
 2. Поставете ги уредите да се чистат во резервоарот.
 3. Подгответе слаб раствор на сода и истурете над неа.
 4. Доведете ја течноста до вриење.
 5. По пет минути отстранете го садот од огнот.
 6. Исплакнете ги мелничките производи и избришете ги со сува крпа.

За време на вриење постои хемиска реакција, поради што загадувањето од металургијата поминува на фолија. Ако од првиот пат не може целосно да се ослободите од црнилото, повторете ја постапката.

Паста за заби

 1. Предтретман на производи со детергент.
 2. Не ги исушете производите, почнете да ги тријте со паста за заби. Можете да користите четка или цврста страна на кујнскиот сунѓер за да го направите ова.
 3. Измијте го и избришете го апаратот.

За чистење на накитот од меле од нечистотија е исто така погоден паста за заби. Едноставно истријте го производот со влажен производ на најза контаминирани места.

Што да направите со позлата производи

Грижата за прибор за јадење е значително комплицирана, ако е покриена со злато или Сербсена со елементи на оцрнување. За да не го оштетите декор, внимателно треба да одберете што да направите со садот за садови за полско.

Компири

 1. Завршете го компирот во вашата униформа и отстранете го зеленчукот од тавата со глупак.
 2. Ставете позлатени производи во лушпа.
 3. По 20 минути исплакнете ги и избришете ги.

Компир сирењето, исто така, добро работи со загадувачки материи на стопените производи. Само готкувам зеленчук на мал ренде и лечи го апаратот со добиениот пире од компири.

Јајце бело

 1. Протресете го пилешкото јајце протеин малку со вилушка.
 2. Избришете го крпи за ткиво и почнете да ги истрикувате стоките.
 3. Кога ќе се ослободите од затемнување, измијте ги инструментите добро и избришете ги со сува крпа.

Совети за одржување на резултатот подолго

За да ги исчистите испечените кинески јадења од жолтеникаво или да даде сјај до орнаменти, неопходно е не само да се подигне соодветен лек, туку и да се земат предвид некои правила.

Постојат шест клучни совети за совршено чисти уреди.

 1. Не ми пречи. За да го заштитите мелето од затемнување, секогаш користете го во посебен случај секој пат после употреба.
 2. Заштитете ги вашите производи. За време кога не ги користите инструментите, завиткајте го секој од нив во хартија или фолија.
 3. Обрни внимание на превенција. Со редовна употреба на металоизолации, можно е да се спречи затемнување на нив, само во ладна вода. Исто така, тие треба редовно да се чистат со раствор за белење (сода, алкохол).
 4. Подгответе ги уредите за чистење. За ефикасно отбегнување на меле, пред чистење на производите од остатоци од храна и други загадувачи. Отстранете ја старата нечистотија и маснотијата.
 5. Да се ​​чува подалеку од хлор. Оваа супстанција има негативен ефект врз облогата, што резултира со негово уништување.
 6. Користете професионални алатки. За да дадете сјај на сјајот, користете специјални пасти кои користат накит за чистење на сребро.

Дали е можно да се мие меле во машина за миење садови? Да, но само под услов да нема други метални предмети во него. Инаку уредите ќе се затемнат.

Интересно, мезанинските садови престанаа да се објавуваат пред стотина години. И сите затоа што научниците дојдоа до заклучок за штетата од легура на бакар-цинк. Уредите што ги користиме денес се направени од сребро на никел, кое вклучува пресек на никел и сребро. Но љубовница го користи старото име за инерција. Покрај тоа, за новата легура, се применуваат истите правила како за стариот. Затоа, знаејќи како да го исчистите прибор за мелери, лесно ќе ги нарачате производите од германиум.