Расположението е емоционална состојба на човекот кој го одредува тонот и квалитетот на нејзиниот живот. Клучниот збор тука е "квалитет". Се разбира, секој човек сака да се чувствува среќен, но не секој се чувствува. И тоа не зависи од условите на живот, статус, присуство на личен живот или отсуство на проблеми. Сè може да биде најдобро во животот на поединецот, но среќата не се чувствува некако.

Зошто се случува ова? Само затоа што квалитетот на својот живот го оценува човекот за себе, според неговите чувства. Никој не може да ја убеди дека е среќна ако не го почувствува тоа. Сето тоа зависи од расположението.

Да, научно докажано е фактот дека во добро расположение луѓето се помалку критични за себеси и за другите, повеќе позитивно ги оценуваат настаните и околностите.

Ако мислите, тогаш излегува дека расположението, зависно од тоа дали е добро или лошо, влијае врз нашата перцепција на околната реалност. И така, ако го подигнете расположението, тогаш драстично се зголемува шансата да се чувствувате среќни без да го промените животот. Добра идеја, нели?

Подигни ги нашите духови. Практичен совет од психолог

Постојат бројни совети за тоа како да го подобрите вашето расположение и да излезете од депресија. Психологијата, како најсовремена наука, не застанува. Но, пред сè, за брзо постигнување на резултатот, ние мора да се смириме.

Вдишувајте длабоко и издишуваат, повторувајте најмалку три пати, а потоа обидете се да не размислувате за тоа што ви пречи, ментално ставете меѓу нив и проблемите со ѕидот на огромни вакви блокови и правете повеќе пријатни работи. Што е подобро во таква ситуација, за сигурна помош?

Психолозите советуваат список од девет најефикасни методи:

 1. Вклучете ја омилената музика. И ако ноќта е во дворот, потоа ставете ги слушалките и вклучете го. Бидејќи музиката е еден од најстарите начини на релаксација. Да, нашите далечни предци немаа можност постојано да слушаат музика, немаа аудио опрема. Тие можеа да слушнат само пеење и свирење на музички инструменти на одмор. Затоа, во човековата потсвест од тие времиња, се утврди здружение дека музиката не е рутински феномен, туку празник значи дека можете да се опуштите и да се одморите. Само музиката треба да биде афирмирање на животот. Сад песни и оние со кои се поврзани непријатни сеќавања, подобро е да се остави за подоцна. Дури и ако вашата листа за репродукција содржи повеќе од половина од овие песни. Да се ​​биде во лошо расположение, ништо да се стави себеси уште подалеку, возење во депресија;
 2. Подготви или купи многу вкусни. Зошто да не? Докажано е дека најголемото задоволство што го добиваат луѓето од вкусната храна. Тоа не мора да значи чоколадни хормони кои содржат среќа. Слатка не ми се допаѓаат сите. Еве ги вашите специфични гастрономски страсти. Тоа може да се сецкани или вегетаријанска суши со алги, какви било производи - главната работа е тоа што ви се допаѓа. И дефинитивно ќе го добиете вашиот дел од хормоните на среќата, тие ќе почнат да се произведуваат природно.

Ако расположението е сосема лошо, а вие не знаете што би сакале да јадете, можете да го користите советот.

Листа на подигнувачки производи:

 • црвена или мрсна риба;
 • месо од која било сорта;
 • било каков орев;
 • морска зелка;
 • банани;
 • чоколада

Сите овие производи се богати со витамини и елементи во трагови потребни за борба против стресот. И стрес - главен непријател на добро здравје;

 1. Барајте добар филм. Не мора да е комедија, вкусите на филмовите повторно се различни. Иако комедија филмови се дефинитивно добри за да имаат светло заговор и да ве натера да се смееш, и смеа е познат да го продолжи животот. Покрај тоа, психолозите тврдат дека дури и самото насмевка на нивниот одраз во огледалото во рок од неколку минути ќе има терапевтски ефект.

Ако сте обожавател на повеќе сериозни филмски жанрови - нема проблеми. Погледнете го филмот што го посакувавте подолго време, но немаше време. Или вашиот омилен, освен ако, се разбира, тоа не е Khatiko или страст за Христа. Иако понекогаш плаче, исто така, помага да се намали стресот.

Општо земено, филмовите се добра идеја за подобрување на вашето расположение. Бидејќи, гледајќи филм со интересен заговор, може да се одвлече од сопствените проблеми за некое време. И потоа разгледајте ги поинаку и, можеби, повеќе трезвени и оптимистички. На крајот на краиштата, во филмовите, како и во книгите, се зголемуваат истите прашања кои нè загрижуваат. Разбирање на себе си и вашето место во светот, врски со најблиски и други, страв од неуспеси и наоѓање одговори на вашите прашања. И често, гледајќи го филмот, сфаќаш дека сè добро оди со тебе, нема доволно оптимизам и малку самодоверба;

 1. Додадете гардероба или направете нова фризура. Значи, ако расположението не е многу, а претходниот совет не ја спаси ситуацијата, треба да дејствуваме порешително. Купи оние фармерки што ви се допадна вчера. Треба да се радувате и да бидете среќни затоа што го заслужувате. Како што Коко Шанел рече: "Што е полошо, жената е, толку подобро таа треба да изгледа". Само немојте да купувате сè по ред, бесмислено купување, малку ќе ја подобри ситуацијата, но ефектот не е доволен за кратко време. Купи нешто што навистина го нагласува твоето достоинство. Нека биде една, но навистина убава, драга работа, која ќе ми биде драго за неколку дена.

Промените во изгледот се исто така многу ефикасен метод. Човекот е толку средено што ги гледа таквите промени во себе како почеток на нова фаза во животот. И таму пред снимањето во салата, погледнете, не е далеку. Ветувањето за да започне нов живот, исто така, даден за себе, може да работи;

 1. Приказ на вашите стари фотографии. Или видео, не е важно. Важно е, додека прелистувате, да се сеќавате на најдобрите моменти од вашиот живот. Гледајќи ги фотографиите што ви се драги, неизбежно ќе ги почувствувате истите емоции како и во моментите кога овие фотографии се снимени. Според статистичките податоци, овој метод може да го одвлекува вниманието и да го зголеми расположението во 8 случаи од 10;
 2. Повикајте роднини или пријатели. Разговарајте со најблиски кои можат да ви ја разберат и поддржат во секоја ситуација. Ако постои можност да се сретнат, тоа е генерално одлично, ако не, тогаш разговорот на мобилниот може брзо да го врати позитивното расположение. На крајот на краиштата, без разлика колку е силна личност, таа може да биде вознемирена, да се плаши од неуспех или да биде во депресија, но да не го признае тоа. Но близок пријател, девојка, мајка, секогаш ќе разбере дека нешто те загрижува и да најдеш зборови за да се расположи;
 3. Грижете се за она за што сте заинтересирани. Читај, танцува, ски. Ова може да ви биде постојано хоби, или можеби нешто што никогаш не сте го направиле, но би сакале да се обидете. И главната работа - не може да има "Не можам". На крајот на краиштата, поентата не е да се успее во оваа лекција, туку да се добие задоволство од него. Не можеш ли? Прашај да се предава. Понекогаш човек подолго време не се сомнева дека има талент за нешто. И еднаш добив притисок, откако се обиде, таа разбира дека тоа не е лесно, но исто така сака да го стори тоа;
 4. Прошетај. На свој или во друштво на пријатели што ги повикавте. Одлично ако тоа ќе биде прошетка во природата. Свеж воздух е многу корисен во секоја ситуација, а кога станува збор за замор или, уште полошо, депресија, воопшто е незаменливо;
 5. Донеси нешто во внатрешноста. Купи нешто убаво во куќата. Статуата или сликата во врежан рамка. Може да се организираат и да запалат свеќи во вечерните часови. Ваквата ситуација промовира добро романтично расположение. Облечете ги аромите. Промена на позадина или мебел во собата. Во екстремен случај, направете пермутација. Чувството за новина е секогаш пријатно.

И сега размислете малку, слушајте се и искрено признајте што сакате од оваа листа? Признати? Само направете го тоа. Затоа што не можете да го кренете своето расположение, принудувајќи да направите нешто "пријатно" со сила. Не морате да јадете чоколада, ако имате алергија на него или ако се вклучите во игла, ако не ви се допаѓа, несомнено по совет на психолог, резултатот ќе биде мал. Покрај тоа, сите нагласи се предизвикани од фактот дека премногу често пречекоривте преку себе и го правите она што не сте сакале да го направите.

Живеејќи во удобноста на нечиј правилник и желби, едно лице губи чувство на задоволство од животот, а потоа постои депресија во близина. Но, ова е вашиот живот, и никој подобро не знае што ви е потребно за среќа лично за вас.