Вегетација на лицето на фер секс - проблемот е многу деликатен и, за жал, е широко распространет. Во повеќето случаи, мустаќи над девојките од горните усни предизвикуваат многу непријатност и дури ја намалуваат самодовербата, така што луѓето кои се грижат за изгледот сакаат да се ослободат од нив.

Денес, со овој недостаток може да се справи со десетина различни начини. Главната работа - за да дознаете причините за трајно да се ослободите од несаканиот раст на косата на лицето.

Зошто жените имаат мустаќи?

Човечкото тело речиси целосно ја покрива светлината. Нејзиното присуство - апсолутно нормално и не бара никаква интервенција, бидејќи таквата вегетација е невидлива. Но, изгледот на задебелена црна коса на лицето на девојката веќе е изговор за да ве воодушеви.

Свирките над усната можат да сигнализираат сериозни повреди во работата на телото.

Обично, нивниот изглед се јавува поради следниве причини:

 • Хормонална инсуфициенција . Појавата на прекумерна вегетација на телото е заслуга на тестостерон. Ова е машки хормон, чија мала количина е потребна во женското тело. Неговото зголемување доведува до промени во развојот на телото и појава на мустаќи преку усната, а понекогаш и вегетација на брадата. Ако не се обрне внимание на овој проблем на време, тогаш отстранувањето на последиците засекогаш дома нема да биде толку лесно.
 • Наследство Понекогаш причина за раст на косата на лицето на девојчињата е генетиката. Ако нејзините роднини имаат слични проблеми, тогаш може да се оцени присуството на предиспозиција. Сепак, ендокриниот систем во овој случај нема да го спречи тестирањето.
 • Националност . За претставниците на некои народи во светот, присуството на мустаќи над горната усна не се смета за отстапување. Напротив, тоа е изговор за гордост, бидејќи вегетацијата зборува за здравје и висок сексуален темперамент.
 • Бременост Поради промени во хормоналната позадина, девојките се појавуваат во темни влакна, кои брзо растат по породувањето. Ако сакате, тие можат да бидат извлечени ако количината е дозволена.
 • Возраст Кај жените постари од 30 години, понекогаш производството на естроген се намалува, што доведува до раст на мустаќи. Ова укажува на присуство на дефекти во црниот дроб и бара испитување.
 • Болести на органите одговорни за производство на хормони (мал процент на случаи).
 • Прифаќање на некои лекови или прекумерна потрошувачка на алкохол . Во овој случај, за да се ослободи од вегетацијата, доволно е да се откаже од штетната навика или дрога. Меѓутоа, ако здравствената состојба не ви дозволи да го промените лекот или да престанете да го користите, тетките ќе треба да ги притисат пинцетите дома или да контактираат професионалци за помош.

Како да се ослободите од женските мустаќи?

Пред да започнете со постапката за отстранување на вишокот влакна, пожелно е да се дознае причината за нивниот изглед. Понекогаш елиминирањето на изворот на неволји е поважно од последиците, и покрај тоа, вегетацијата повеќе нема да го загрозува фер сексот.

Постојат многу начини за отстранување на мустаќи над усната: тие можат да бидат извлечени, изветвени, избричени дома или да користат услуги на професионални козметолози. Со цел да се избере најефективниот метод, вреди да се разгледаат подетално.

Осветлување на косата на лицето

Слично на тоа, нашите баби не. Се разбира, ова не ги спречува усните, но помага да ги сокриете, што во голема мера ја подобрува ситуацијата. Покрај тоа, белењето е апсолутно безболно. За него се користат и козметиката и нормалниот водороден пероксид.

Недостаток на методот е тоа што не е погоден за носители на чувствителна кожа. Дури и меките креми често предизвикуваат иритација и осип.

Машкиот метод

Многумина го поставуваат прашањето: "Може ли да ги бришам ќерките за девојчиња". Во принцип, одговорот на тоа е позитивен, но најсоодветно е да се утврди дали е тоа потребно? Овој метод е најелементарен и удобен, се користи за да се ослободи од мустаќите и брадата, но кога ќе почнат да го користат, девојките ќе треба секојдневно да го прават тоа.

Ако ја бричиш косата, почнува да расте побрзо и постепено станува подебели. Затоа, недостатокот што треба да се скрие е забележлив. Покрај тоа, тоа нема да го стори без употреба на специјални пени против иритација на кожата - инаку не може да се избегне.

Во еден ред, можете да се ослободите од мустаќи со помош на ножот, но повеќето експерти имаат тенденција да фактот дека девојките се подобро да ги бришат нозете или бикини, но не и лицето.

Идеален дома

Во последното минато, нозете беа многу популарни. Нека ефективноста на овој метод се почувствува само преку неколку процедури, таа е совршено погодна ако вегетацијата на лицето е мала.

Сепак, болката, вовлечените влакна и иритацијата го одвлекуваат вниманието на многу девојки. Затоа, за голем отстранување, таков метод ќе одговара само на најочајните и храбри жени.

Употреба на креми за депилација во домот

Во секој случај, оваа алатка е малку подобра од штипкање, бидејќи не боли. Но, не се исклучуваат горење и лош здив за време на постапката.

Употребата на такви креми во голема мера го олеснува механичкото отстранување. Ова е можно поради составот, кој вклучува хемикалии кои ги раствораат фоликулите на косата. Сепак, премногу тешка и темна вегетација со такви средства не може да се отстрани, особено засекогаш. Тие можат само да ја олабават косата.

Препорачливо е да се спроведе тест за иритација пред употреба.

Професионално отстранување на мустаќи

Тогаш ќе зборуваме за салонски процедури. Тие, исто така, имаат свои недостатоци како што се иритација на кожата или недостаток на искуство со волшебникот. Но, правилната интервенција ви овозможува да заборавите за вегетацијата на твоето лице засекогаш.

Во моментот, постојат три типа на епилација за отстранување на мустаќи:

 • ласер;
 • електро-;
 • фото-

Секој од нив има свои особености:

 • Ласерска епилација . Овој метод е прилично оперативен и помалку болен, споредено со следново. Зракот ги уништува корените на косата, олеснувајќи ја неговата загуба. Овој тип на отстранување на антените во моментот е најскап.
 • Електро-епилација . Постапката е способна да се справи дури и со сиви и црвени влакна, па затоа е препознаена како високо ефективна. Се состои во обработка на светилки со слаби испарувања, што доведува до нивно уништување и го елиминира повторниот раст. Овој метод трае многу време и е најболен, но има високи перформанси.
 • Фотопилација . Оваа постапка, исто така, трајно ја ублажува косата на лицето. Се изведува со помош на импулсна светилка, чии светлосни струи дејствуваат на ист начин на фоликулите. Фотопилацијата е погодна само за светлосни мустаќи, сивата коса нема да се земе. Покрај тоа, постапката е контраиндицирана, така што треба претходна консултација.

Популарни методи

Овој дел е наменет за оние кои не сакаат да користат хемија, бидејќи понекогаш е полесно дома да решава проблем од ракувачи и евтини средства. Особено затоа што овие методи се подобро прилагодени за адолесцентите, бидејќи непотребните хемиски влијанија можеби немаат поволен ефект врз телото кое постојано расте.

За да се ослободи од несаканата вегетација, се користат овошје што содржи киселина. Отстранувањето на шеќерот е исто така соодветно, но треба да се има на ум дека овој метод е болен и болен за кожата. Очигледно, дури и штипкање на косата ќе биде помалку непријатно.

За да се спаси здравјето и убавината, најдобро е прво да се контактира со специјалист кој може да помогне во нормализирање на состојбата на телото. Само после тоа можете да направите отстранување на влакна.