Она што не може да излезе со квалификувани рачки и глава полна со креативни идеи: пластичен мебел, декор елементи од жица, па дури и позадини од весници! Но, тоа не се сите можности. Денес ве покануваме да се запознаете со производи од стаклено шише. И ова не е само сликарство и Сербсување, туку вистинска уметност.

На нашите раце нема да ни биде здодевно

Со собирање на доволно шишиња во куќата, практично лице ќе ги однесе до местото на прием на стаклени контејнери и ќе добие дел од потрошеното за купување на пијалок од пари. Но, креативните поединци мора секогаш да размислуваат како да користат шишиња во домаќинството, а можеби и да ги Сербсуваат со внатрешноста на нивниот стан.

Се разбира, повеќето од производите користат цела шишиња. Тие се Сербсени со различни бои, налепници со хартија, ткаенина или панделки. Но, понекогаш постојат такви работи каде што е неопходно да се користи само вратот или дното од контејнер.

Постои прилично логично прашање - како да сече стаклено шише дома? Постојат неколку варијанти:

 1. Прво, можете да исечете круг со специјално стакло. Потоа, пренесувајќи шише врела вода во ладна вода, почекајте додека не експлодира на одредено место;
 2. Второ, повторно со помош на стакло сече и оган. Во прво време се прави пресек на шишето со стаклен пресек, а потоа ова место темелно се загрева над отворен оган;
 3. И трет пат - конец, импрегниран со запаливи материјали. За ова, темата е завиткана околу шише, великодушно натопена со медицински алкохол и запалена. Штом се изгоре темата, шишето брзо се спушта во мраз.

Тоа е сите начини. Но, имајте на ум дека при работа со било кој од нив треба да ги почитувате сите постоечки безбедносни мерки: да работите во ракавици, заштитни очила и во затворена облека.

И сега да се обидеме да направиме нешто од материјалите. Ние нудиме две одлични господар класи за вашиот избор: еден за производство на таванот светлина, а другиот за вазна декор. Кој од нив е најдобриот што ќе одлучите за себе.

Креативен лустер

Процесот на изработка на овој производ од стаклени шишиња со свои раце бара многу вештина и добро познавање на електричната енергија. Ќе треба самостојно да направите жици за лустерот од жиците, да ги прицврстите касетите и да ги ракувате со голи краеви. Ако нивното знаење не е доволно, подобро е да му ја довериш работата на мајсторот.

Потребни материјали:

 • 5 проѕирни шишиња со висок врат;
 • отпорни на топлина акрилни бои;
 • хартија;
 • жици;
 • светилки;
 • 5 круга;
 • ракавици

Опис на процесот:

 1. Исечете го вратот на секое шише на кој било начин погоден за вас;
 2. Истурете доволно количество бои и дистрибурајте го низ шише;
 3. За да избегнете загадување на рацете, мебелот и другите предмети за внатрешни работи, најдобро е да се работи во ракавици и преку лист хартија;
 4. Оставете ги сите обоени шишиња на свеж воздух наопаку и дајте им доволно време за да се исушат;
 5. Исечете ја саканата количина жица. Ќе биде многу поправилно и полесно да му ја довериш оваа работа на човекот;
 6. Приклучете го едниот крај на жицата во кертриџот и зашрафете ја сијалицата. Скријте го другиот крај под раб на стариот лустер;
 7. Сега постои мала работа: да се натера човек да ја обеси целата оваа убавина на таванот во дневната соба, спалната соба или ходникот;
 8. Еве некои одлични светилки што треба да ги добиете како резултат.

Светли вазни

Најлесната опција е да се создаде производ од шише со акрилна боја. Тука нема потреба да го намалите или да го повикате вашиот сопруг за помош, сите активности се едноставни и не бараат многу напор. Но, резултатот изгледа дека е не помалку импресивен, особено кога есен полека доаѓа во дворот, а првиот пад веќе почнува од прозорецот. Таквите шарени вазни ќе донесат посебно есенско расположение кон вашиот дом.

Потребни материјали:

 • портокалови, бели и жолти боја балони;
 • празни шишиња со вино;
 • картон;
 • гранчиња од дрвја, живи цвеќиња или нешто за декорација.

Опис на процесот:

 1. Прво, треба полесно да го натопи секое шише во топла вода, да ја отстрани етикетата од неа и да го отстрани преостанатата лепак;
 2. На подот на балконот, и подобро на улица, се шири листови од густ картон;
 3. За да започнете, боја секое шише целосно бело. Тоа ќе му даде на производот хармонична позадина;
 4. Потоа за возврат се применуваат првично портокал, а потоа и жолти бои;
 5. Дозволете бојата целосно да се исуши на отворено, а потоа ставете ги сите декор елементи во шишињата;
 6. Таквите прекрасни и смешни кошници треба да излезат за време на сите експерименти.

А фер на нови идеи

Што друго можете да направите со вашите раце од стаклени шишиња? Всушност, можностите се практично неограничени. Можете да изберете некои многу широк шишиња и да ги однесете на посебна работилница каде што работникот ќе им ја даде посакуваната форма. Значи за умерена плаќање ќе добиете креативен сет на куки за крпи.

Или сами си го пресечете вратот дијагонално. Потоа ќе добиете голема закачалка за ходникот.

Од мал и конвексен вински шишенце можете да направите оригинален свеќник, ако контејнерот е пресечен од едната страна во вид на капка.

И ако го пресечете стаклено шише заедно - добијте креативен сад за декоративни цвеќиња во земјата.

Исечениот врат може да се постави на стабилна пластика, а потоа како резултат на тоа ќе добиете спектакуларни очила за пијалоци.

Обидете се да ги повторите веќе подготвените варијанти или да излезете со нешто свое. Дури и ако производот не изгледа совршено од првиот пат, вториот или третиот обид сигурно ќе биде успешен. Ви посакуваме море на инспирација и среќа!