Она што го прави пица посебно, со неспоредлив вкус? Се разбира, сосот со кој се сервира ова јадење. Постојат многу рецепти за сосови од пица. Најпопуларните се крем, бел, лук, класичен и, се разбира, сирење.

Секоја пица подготвува рефил. На пример, сос од крем е добро надополнет со пица со колбаси, риби или зеленчуци, но сирењето обично се служи во печуркина пица. Класичниот сос е најчестиот и погоден за скоро секоја италијанска храна.

Кој да избере - да одлучи за вас. Но, како подобро да го направите овој сос за пица, ние ќе ви кажеме!

Крем сос од пица

Состојки :

 • крем - 300 грама;
 • брашно (пченица) - 200 грама;
 • путер - лажичка;
 • шеќер песок - лажичка;
 • жолчки - две пилешки;
 • сол

Подготовка:

 • Бришење на брашно со сол и масло, полека се става топла крема;
 • Малку се исуши и истурете пилешки жолчки со шеќер;
 • Готови крем сос може безбедно да се сервира.

Лук сос за пица

Состојки :

 • млеко - 200 грама;
 • масло - 20 грама;
 • брашно - 50 грама;
 • сол, бибер, лук, магдонос - по вкус.

Подготовка:

 • За да се стопи путер, додадете брашно и да се меша темелно на хомогеност;
 • Масата ја вари со постојано мешање на тивок оган околу две минути;
 • Додајте топол желе за да го загреете млекото, солта, бибер, магдонос и да го зголемите огнот;
 • Донеси до вриење, цело време, без да го прекинувате;
 • Извадете од топлина и додадете пржено лук на путер;
 • Истурената мешавина се става во блендер и се протресува до хомогена мешавина;
 • Ставете го ладно додека целосно не се излади.

Идеален за пица, месо, риба или зеленчук .

Сисен сос

Состојки :

 • млеко - половина литар;
 • брашно - 70 грама;
 • масло - 65 грама;
 • јајце - три;
 • сирење - 250 грама;
 • сол и бибер - по вкус.

Подготовка :

 • На путер, пржете брашно, сол и додадете топло млеко;
 • Доведете до вриење, вирус;
 • Во варената мешавина за пица додадете рендан на мало рен сирење, путер, шунка жолчки и црн пипер;
 • Сите темелно се меша и се лади малку.

Класичен доматен сос за пица

Состојки :

 • доматна паста - килограм;
 • вода - 100 ml;
 • сол - кафена лажичка;
 • шеќер песок - лажица без врвот;
 • оригано - лажица;
 • црн пипер - изклинвам;
 • маслиново масло (или сончогледово масло) - 50 грама.

Подготовка:

 • Ставете ја доматната паста во емајлирани садови;
 • Додадете вода, шеќерен песок, сол, путер и оригано, измешајте сè, печете и вкусите - ако е малку замрзнат, потоа додадете малку сол, и ако кисело - шеќер.

Идеално, ова пополнување треба да наликува на сок од домати, зачинет со разни зачинети сокови.

Бел сос од пица

Состав:

 • Супа - 0,5 литри;
 • Брашно - лажица;
 • Нафтата е лажица.

Подготовка

 • СРЈ во тенџере или длабок тава, брашно, путер со мала количина супа. За месо од пица од месо се зема месо, а ако од риба или од морска храна, тогаш е подобро да се земе рибино супа;
 • На зеленчушко супа сосот се покажува како универзален;
 • Во пастеризирано брашно внимателно истурете ја преостанатиот супа, темелно се меша;
 • Најдобро се меша со дрвена лопата;
 • Се вари при малку вриење околу 40 минути, мешајќи;
 • Ако се формира пена, подобро е да се отстрани;
 • Подготвен за пополнување на филтерот со сито или чиста газа;
 • Пред да се излади.

Сос од домати со лук и босилек

Состојки :

 • Василиј зелен (свеж) - зрак;
 • Маслиново масло - седум лажици;
 • Домати (свежи) - десет;
 • Лук - три заби;
 • Пипер црна земја - изклинвам;
 • Сол по вкус.

Подготовка:

 • Исечете ги доматите на голем ренде или употребувајте подготвени домати,
 • Лук чист и исечен;
 • Василиј се мијат и мелат во големи делови со раце;
 • Загрејте ја тавата, додадете маслиново масло и лук;
 • По пет секунди, додадете босилек и чорба за околу минута на тивок оган;
 • Потоа додадете домати и чорба малку;
 • Додајте сол, бибер и држете го на оган уште неколку минути;
 • Полнењето на горивото се нанесува преку сито;
 • Запејте уште 10 минути на тава.

Бон апетит!