Интимната сфера на животот - до неодамна, една од најпознатите табуирани теми во нашето општество. Затоа прашањата се толку често одговорот на кој, се чини, треба да биде добро познат. На пример, колку долго трае сексуалниот однос?

Излегува дека нормата претпоставува прилично голема разлика во значењето и зависи од многу фактори.

Статистика и пол

Итноста на проблемот на пресметка, колку треба да трае средниот сексуален однос, може да се процени барем еден по еден, бидејќи научниците од целиот свет сè уште (!) Го испитуваат прашањето за должината на ангажманот со љубовта.

Но, секој пар соочен со такви пресметки: жена - да се разбере кога и како станува збор за оргазам, и човек - да научат да се контролираат себеси.

И навистина, времето на разделба во многу аспекти зависи од сопругот. Сексолозите и физиолозите утврдиле дека за претставниците на силната половина од човештвото нормата е 1,5-3 минути, а одбројувањето е спроведено од воведувањето на пенисот во вагината.

Но, за жените, сè е малку покомплицирано: сексуалниот однос нормално трае сè додека треба да се задоволи, а урокот игра многу поголема улога отколку што е случајно. Иако, ако верувате во ликот на романот Паоло Коелјо, 11 минути е сосема доволно.

Не размислувајте за неколку секунди премногу високи

Еден американски новинар кој раководи со колона за секс во женско списание еднаш забележа дека мислите за времетраењето на сексуалниот однос варираат во зависност од нивото на развој на порно индустријата во земјата. На пример, германските лекари веруваат дека нормалниот пол трае 30 минути. Но, се разбира, тоа го докажуваат со помош на не само убави актери кои неуморно влегуваат во страст за еден час време на екранот, туку и голем број непобитни факти:

 • само од 30 минути на сексуален контакт во телото на човекот започнува апсорпција на слободните радикали (нестабилни честички, кои, земајќи го кислородот од клетките, може да предизвикаат сериозни проблеми во телото);
 • По 30-40 минути на секс, започнува развојот на ензимот близок до инсулин, кој апсорбира вишок шеќер.

Веројатно многу луѓе го привлекоа вниманието на фактот дека погоре споменатите фактори се однесуваат само на мажите. Но, ова во никој случај не е манифестација на дискриминација. Само кај жените, нормата повеќе зависи од психолошките фактори отколку од физиолошките. Некои во 2 минути стигнат до врвот, а има девојки, и нема доволно цела ноќ во креветот.

Пол и возраст

Американските сексолози, проучувајќи го проблемот, колку долго сексуалниот однос треба да трае кај луѓето, ја најдов врската помеѓу времетраењето на возрасен секс. Излегува дека оваа зависност има карактер на спирала: до 23 години нормален пол трае од 5 до 3 минути, до 24 години оваа бројка станува минимална вредност - 1,5 минути.

И тогаш повторно почнува да се зголемува, што се објаснува со стекнувањето способност на човекот да се контролира себеси. И, сепак, времетраењето сè уште не надминува 20 минути.

Љубовта е забавно и здрав

Проучувајќи колку трае нормалниот сексуален однос, сексолозите дошле до заклучок дека околу 20 минути. По ова, партнерите престанаа да добиваат задоволство и почнаа да се уморат. Но, хормоните што издвојуваат за претходните 1200 секунди задоволство помагаат да се справат со:

 • мигрена (така што вообичаената "болна глава" не може да биде причина за напуштање на сексот, туку, обратно, ознаката "за прием");
 • исцрпувачки ПМС;
 • настинки;
 • вишок тежина;
 • некои гинеколошки заболувања;
 • осип на лицето;
 • проблеми од психолошка природа (особено, надминување на несигурноста во себеси).

И поради нормализирањето на крвниот притисок, "вистинската" доза на секс го намалува ризикот од мозочен удар и срцев удар кај двата партнера.

Што влијае врз времетраењето?

Нормите се норми, но должината на сексот во еден пар може да варира. Како да се справите со ова? Факт е дека физиологијата на младите (а не многу млади) луѓе е под влијание на:

 • начинот на живот и екологијата (седечка работа, алкохол и цигари не ја подобруваат потенцијалот!);
 • исхрана (толку повеќе протеинска храна, толку подобро сперматогенеза);
 • наследност;
 • карлични мускули и поседување на тоа;
 • фреквенцијата на сексуалниот однос (колку што е повеќе, толку подолго трае дејството).

Во прилог на физиолошки, се уште има голем број на психолошки моменти, на пример, расположението на мажот и жената. По зафатен работен ден со состаноци за нервно производство да не се сака! Но, по вкусна вечера, релаксирачка бања е она што ви треба. Не можеме да заборавиме на напорите на партнерите: ако некој не е "конфигуриран", тогаш друго задоволство од долг секс не треба да чека.

Стоп за момент, ти си убава!

Без оглед на тоа колку често "просечниот" сексуален однос во одреден човек обично трае, постојат неколку начини да го зголемите вашиот престој во нирвана.

 • Соодветна положба. Се разбира, секој пар го избира својот сет на омилени позиции, но најдолгите игри се сметаат за два: "кучешки стил" и "службеник". Првата жена се потпира на колената и лактите, а нејзиниот сопруг влегува од позади. Во вториот - партнерот, претворајќи го лицето на партнерот, фрла нозе на неговото рамо. Но, миленик на многу класици на жанрот - "мисионерска" положба - да се продолжи сексуалниот однос не е соодветен.
 • Кондом Ова не е само средство за заштита, туку и одличен начин да продолжите да уживате еден во друг. Сепак, многу мажи ја сметаат за премногу сомнителна радост.
 • Лекови. Специјалните таблети и креми ја намалуваат чувствителноста на главата на пенисот и му помагаат на партнерот да се покаже како вистински херој-љубовник.
 • За неколку секунди пред ејакулацијата, потребно е да се извлече членот од вагината и да се притисне јачината на влакната на главата, чувствата ќе бидат многу непријатни, но чинот ќе трае суштински.
 • Без да го прекинете триењето, можете да кликнете на површината помеѓу анусот и скротумот. Важно е движењето да е на инспирација на еден човек.
 • Најефективен начин, од гледна точка на сексолозите, е да не започне триење веднаш по пенетрацијата: треба да се поништите од првиот бран возбуда. Ако подоцна ги запрете движењата и финишот, можете да постигнете истовремен оргазам.
 • Точното дишење исто така придонесува за продолжување на задоволството. Длабокото дишење и издишување низ носот обезбедуваат правилен проток на крв во гениталните органи.
 • Ако за неколку сантиметри еден дечко ќе земе пенис од вагината пред оргазмот и ќе го повлече дното на желудникот на здивот, тогаш ќе ви биде загарантирано неколку дополнителни минути за љубовта.

Имањето идеја за тоа колку сексуален однос треба да трае треба да биде барем засновано на размислувањата дека дозволува одреден степен на здравствена контрола. Впрочем, ако партнерот ејакулира за помалку од 1,5 минути, тогаш тоа е можност да се консултирате со лекар. Но, генерално, прашањето за такви "интимни статистики" за љубовта не е применливо, и сето тоа зависи од чувствата што постојат меѓу мажот и жената, како и нивната заедничка желба и способност да се уживаат едни со други.