Во денешната жена практично сè е насликан детално и изгуби слободен момент, стои покрај чинија, подготвува вечера, дури и за некој близок или роднини, не сите ќе се согласат. Се разбира, не е можно да се изгладне и семејство, затоа мора постојано да барам некој вид компромис.

Ве прашувате: " Дали е можно да се готви вечера вкусна и полна, но во исто време да помине минимум време? »» Одговорот е да. Подготовка на брзи, едноставни и во исто време вкусни јадења е достапна за секого.

Брзи и вкусни јадења за вечера се оние чие готвење ви овозможува да готвите нешто друго во исто време. Да претпоставиме, ставајќи нешто во рерната за печење, можете брзо да ја замените салатата или другите јадења.

Па, како да подготвите брза вечера? Ние ви нудиме рецепти од два вида: главни јадења и салати. И тогаш сами ќе бидете во можност да бидете сигурни дека е сосема можно за кратко време да се подготви вкусна вечера.

Рецепти на брзи и вкусни јадења

Компирите се универзален производ, се готват на секој можен начин и секогаш излегуваат вкусно. Денес ќе го печеме, секој рецепт ќе биде на свој начин убав, и што е најважно, ќе биде лесно и брзо да се подготви.

Компири печени на шведски

Состојки:

 • Компири - 6 просек;
 • Лук - две чешниња ситно исечени;
 • Маслиново масло - лажица;
 • Путер - 30 грама;
 • Морска сол;
 • Црна пиперка.

Подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 220 ° C;
 • Ставете го компирот на табла и пресечете го до крај речиси во интервали од околу четири милиметри;
 • Ставете компири на садот и ставете го лукот помеѓу пукнатините;
 • Помазајте малку путер на врвот, потоа - маслиново масло;
 • Посипете со сол и земјата црн пипер;
 • Подготви како компир околу 40 минути пред крцкавата кора.

Компир тепсија со кромид и сирење

Состав:

 • Компири - пет просечни;
 • Јајца - пет пилешки;
 • Крем - 50 милилитри;
 • Солт-нотка;
 • Сирење - 300 грама;
 • Кромид - мал;
 • Сода - половина кафена лажичка;
 • Одмрзнатиот путер - 100 милиграми
 • Павлака - половина чаша;
 • Кромидот е зелен за декорација.

Метод на подготовка:

 • Ние правиме компири, се спојуваме со вода, се лизнуваме и смениме;
 • Во сад ние пука јајца, додадете крем, сол, се промешува;
 • Се додава во компирот и се промешува до хомогена маса;
 • Ставаме кромид и сирење, сода и добро се мешаме;
 • Подмачкајте го маслото за печење, пренесете го во мешавина и ниво;
 • Печете на температура од 230 степени за околу 40 минути или додека врвот не е рѓосан;
 • Да се ​​излади пет минути;
 • Се топи путерот во мал тенџере;
 • Исечете тепсија во порции и сервирајте со тост путер, павлака и зелен кромид.

Растително тепсија "Јужна"

Состав:

 • Сквош - еден медиум;
 • Домати - три;
 • Компири - три просечни;
 • Нафта - три лажици;
 • Брашно - две лажици;
 • Млеко - две чаши;
 • Јајцето е едно;
 • Сол;
 • Цврсто рендано сирење - сто грама.

Подготовка:

 • Зеленчук се сече на тенки парчиња;
 • На дното на тавата за печење маснотии со масло и ставете го зеленчукот на врвот, сол;
 • Се вари сос: пржете брашно со масло, додадете млеко, постојано се промешува, варете додека не се задебели;
 • Отстрани од оган, додадете јајце, добро се промешајте, солејте го сосот;
 • Истурете зеленчук со сос;
 • Посипете со сирење;
 • Печете околу половина час на груба кора.

Што друго може да биде брзо и едноставно варено за вечера?

Се разбира, пица која секогаш ќе го спаси и нема да остави никого гладен. И пицата подготвена со овој рецепт исто така ќе ви заштеди време.

Пица 5 минути во тава

Состав:

 • Павлака - четири лажици;
 • Мајонез - четири лажици;
 • Јајца - два;
 • Брашно - девет лажици без рид;
 • Сирење

Подготовка:

 • Сите состојки се мешаат (освен сирење), добивајќи течност, како тесто од кисела павлака. Истурете го на тава, претходно намастен со масло, и ставете го полнењето на вашиот вкус (домати, шунка, кисели краставици, колбаси, маслинки, домати итн.);
 • Истурете со мајонез и посипете со дебел слој сирење;
 • Поставете ја тавата на шпоретот буквално неколку минути, не запалијте голем оган;
 • Плочата веднаш е покриена со капак, веднаш штом сирењето се стопи малку - пицата е подготвена.

Се разбира, секоја брза и лесна вечера за готвење треба да содржи салати, без кои нема каде да одат.

Рецепти за салата

Париззел

Состав:

 • Јасно краставица;
 • Томато;
 • Слатка пиперка;
 • Три лажици конзервирана пченка;
 • Пушена шунка (без кора и коска);
 • Лажица мајонеза;
 • Сол, бибер по вкус;
 • Копра

Подготовка:

 • Краставица оковане со тенка слама;
 • Филе на пушеле пилешко ние расклопуваме на влакна, додадете на краставици;
 • Други зеленчуци се сечат на мали парчиња, додадете пченка;
 • Сол, бибер, додадете мајонез, се меша.

А вкусна свежа салата е подготвена!

Салата со сирење "Сулугуни"

Состав:

 • Јајца - два;
 • Свеж краставица - две;
 • Ракови за стапчиња - пакување;
 • Сулугуни сирење - 250 грама
 • Мајонез - 150 грама.

Подготовка:

 • Ние победивме на јајцата и наздравивме два јајчни палачинки;
 • Изладете ги и исечете ги со слама;
 • Исто така се сече краставици и ракови со ракови;
 • За неколку делови, пресече измешано сирење за да не се добие премногу долга слама;
 • Потоа едноставно измешајте ги сите состојки и пополнете со мајонез.

Томатска салата со кромид и рук

Состав:

 • Рукла;
 • Пет домати;
 • Кромид;
 • Две лажици маслиново масло;
 • Лажица од балсамински оцет;
 • Сок од лимон;
 • Сол

Подготовка:

 • Загрејте маслиново масло на тава, балсамичен оцет;
 • Спреј неколку минути во оваа мешавина сад сече со прстени;
 • Ставете ја плочата слој на измиена и исушена стрела;
 • Исечете ги доматите со кругови;
 • Ставете го лисиците на вториот слој;
 • Солени домати;
 • Конечно, изложи на пржени кромид;
 • Посипете со сок од лимон и може да се сервира.

"Нежност"

Состав:

 • 200 грама варен филе;
 • 150 грама конзервиран ананас;
 • 100 грама тврдо сирење;
 • Каранфилче од лук;
 • Мајонеза;
 • Топена црн пипер;
 • Сол

Подготовка:

 • Варено пилешко месо исечено на ленти или коцки;
 • Исцедете ја течноста од ананасот, а потоа се сече на коцки;
 • Сирење да решетки;
 • Лук да помине низ печатот, можно е да се намали малку со нож;
 • Поврзете го со мајонез;
 • Во садовите лежеше пилешко месо, ананас, сирење;
 • Пополнете ја мајонезната мешавина;
 • Вкусно и бибер вкусно;
 • Се распаѓа на дел од облекување салата, Сербсен со капки мајонез и билки;
 • Бон апетит!

Салата со пченка, грав, пилешко и ...

Состав:

 • Две пилешки гради;
 • Може на конзервирана пченка;
 • Лимени конзерви од црвен грав;
 • Среден зелен пипер;
 • Два средни домати;
 • Кромид;
 • Магдонос;
 • Пилешки зачин

Сос:

 • 1/3 чаша рафинирано масло;
 • Три лажички оцет;
 • Три лажички сенф
 • Две лажички течен мед;
 • Две чешниња лук;
 • Лажичка мајчина душица.

Подготовка:

 • Филето беше измие и сушено, исечено на коцки, попрскано со врвен зачин;
 • Го ставаме во фрижидер за еден час, а потоа пржете;
 • Пченка и црвен грав се филтрираат;
 • Зелената пиперка се чисти, се мие и се сече на големи коцки;
 • Домати ги исекуваме големите коцки, малку стегајќи сок;
 • Кромидот е чист и сече и во коцки;
 • Ние исецкаме мал магдонос;
 • Исчистете го и истиснете го лукот;
 • Додај пилешко;

За мешавина на сос:

 • оцет, сенф, масло, течен мед, лук, мајчина душица и оставете половина час;
 • Во садот се шири: пилешко, црвен грав, пченка, зелен пипер, домати, кромид, магдонос и се прелива сос.

Бон апетит!

Исто така, за вечера, со брза рака, може да се подготви пито леб со различни пломби: зеленчук, месо, исто така може да се пржи. Од оваа вечера децата и мажите дефинитивно ќе бидат воодушевени!

На крајот, можете да додадете само. Не е важно што е подготвено за вечера - било да е тоа пржено компир или салата.

Највкусни и корисни јадења секогаш се оние што се подготвени од чисто срце со љубов и најдобро средство за замор - зборови на благодарност на роднините и роднините за оваа вечера.

Се надеваме дека ќе можеме да одговориме на вашето прашање: " Што да се готви за вечера брзо и вкусно? »»