Сербсената арапска убавина отсекогаш била особено атрактивна за мажите, така што голем број девојки се обидуваат да бидат источни убавини. Особено внимание во имиџот на ориенталната убавина е привлечено кон визажа, кое има свои карактеристики.

Како да научите како да направите сами арапски шминка, какви нијанси треба да ги земете во предвид - прочитајте во оваа статија.

Карактеристики на Арапската виза

Оние кои сакаат да бидат како убавините на арапските бајки не мора да одат во источните земји, доволно е да ги научат основите на визуелизацијата, тогаш патеката на навивачите е обезбедена.

Шминка во арапски стил е дел од вечерна шминка и обично е посоодветна за каро-зелени и зелени девојки. Но, сопствениците на сини очи можат да се обидат да се претворат во ориентална убавина, и што е најважно, да ги земат предвид главните карактеристики на визажата.

Основни арапски шминка есеи се:

 • Користење на светли и богати бои;
 • Најсветлиот акцент е на очите;
 • На усните и грмушките се применува минимум козметика;
 • Линии на веѓите посебно внимание;
 • Во шминка, може да се користат кристали и sequins.

Главната компонента на ориенталната шминка е очите, а за усните и грмушките се доволни само лесни удари. Во овој арапски шминка строго се забранува употреба на светло црвен кармин.

Ајде да размислиме како се врши арапската шминка во фази:

 • Пред сè, неопходно е да се спроведе постапка за чистење на кожата, а исто така да се усогласи тонот со помош на база или да маскираат дефекти;
 • Тониски крем. Треба да се напомене дека за ориентални шминка треба да се подигнат со два тона потемни од вашата природна боја на лицето. Што се однесува до руменилото, исто така е подобро да ги користите за да му дадете на лицето повеќе сличен изглед;
 • Со помош на молив е неопходно внимателно да се издвојат веѓите, засенчување на нивната контура и да се обидат да им дадат максимална можна должина и во насока на храмовите и пред влакнеста;
 • Само тогаш ќе се свртиме кон очите. Бидејќи очите се во центарот на ориенталната шминка, тогаш постои чекор-по-чекор треба да се применуваат сенки и вести. Бојата на овие козметички производи треба да биде избрана според бојата на твоите очи. Ослободувањето е задолжително, бидејќи ви овозможува да направите видлив акцент на очите. Подобро е да се користи течност лагер, тоа дава изглед на посебна длабочина и мистерија. Палетата на сенки што можете да ги користите за очните капаци е доста богата: од сива до златно-бисерни нијанси. На кои бои да се користи, ќе живееме во детали подоцна, но вреди да се каже дека за арапски шминка, се користат најмалку две нијанси на сенки. Во овој случај, нијанси на полесни бои се применуваат поблиску до внатрешниот дел на очниот капак, а во правец на надворешноста се распоредуваат потемни и поинтензивни нијанси;
 • Стрелите пред очите мора да бидат цврсто нацртани, внатрешните агли на очите треба малку да се кренат. Ако сакате визуелно да ги зголемите очите, тогаш долниот очен капак треба да се нацрта со светлиот молив, откажувајќи се од темнината. Добро прилагодена верзија на eyeliner, која ја вклучува оваа техника: горните и долните очни капаци се јасно прикажани, но на крајот од контурата не поврзувајте, но оставајте мал простор кој е исполнет со сенки. Ако очите се конвексни, тогаш се користат темни сенки, и ако тие треба да се зголемат, вреди да се изберат нијанси на светлосни тонови;
 • Во врска со употребата на трупови, неопходно е да се избере црна варијанта. На горните трепки е неопходно да се примени дарежлив слој на маскара за да се создаде материјален волумен, но на дното, напротив, треба да се слика само малку;
 • Шминката е завршена со Сербс изработен од кристали и sequins, кои можат да бидат поставени на челото и храмовите. Некои луѓе декорираат со искри, дури и очни капаци и трепчиња.

Избираме нијанси на бојата на очите

Основниот принцип кој треба да биде воден од изборот на сенки - бојата на сенките треба да одговара на сенката на леќата на окото.

Арапски шминка за кафени очи се смета за најсреќен. Подобро е да изберете од виолетова, златна, јоргована, сребрена и кафеава нијанса со облик на боја на морков бринета.

Ако ориентална шминка сака да направи каро-русокоса, тогаш вреди да се даде темно розова, песочна и зелена боја. Бидејќи арапскиот шминка му честита на сјајот и осветленоста, овие бои се исто така одлична опција во бисерската верзија.

Арапската шминка за сопствениците на сини очи се базира на нијанси на виолетова, сива, розева или златна нијанса. Овие бои може да се користат и независно и во комбинација со едни со други, со цел да се разликуваат очите и да се направат поекреативни. За стрели во овој случај, можете да користите темно кафеава крпа.

За зелените очи да се подигне арапски шминка е доволно едноставна. За ова треба да користите розова, златна, песочна и пурпурна нијанси. Девојки, чија природа е великодушно наградена со мистериозната боја на зелени очи, шминка треба да ги избегнува сините, црвените и кафеавите нијанси.

Арапската шминка е составен дел на ориенталната уметност на заведување, па затоа е неопходно да му се пристапи креативно и суптилно за да се почувствува секој удар.

Сега, кога ги познавате основните принципи на шминка во арапски стил, можете да се обидете сами во обликот на Шерените и да се фрлам во богатиот свет на ориентални бои. Среќно за вас и убавина!