Добрите кафени очи секогаш го привлекоа вниманието на спротивниот пол. Но, нагласување на сите придобивки од таква нијанса е доволно тешко. Главната работа тука не е претерување, бидејќи премногу светла шминка ќе изгледа лукав.

Важна улога игра правилното поставување на акценти: не е неопходно да се комбинира светла шминка за очите и усните. Но, нагласувајќи нешто, ќе постигнете неверојатен изглед.

Вреди да се избере бојата на сенките, со оглед на сенката на твоите очи. Шминка за светло-кафени очи е различен акцент на усните. Очите треба да се потенцираат со помош на труп, но за усните идеално одговара на светло црвен кармин.

На нејзината заднина, твоите очи ќе изгледаат уште полесни. Во нив, како и сондите, тие ќе светат. Идеален за таква опција и килибар очи.

За таква ретка сенка како темно кафеава, совршено решение ќе биде шминка во темни бои. Задолжителни атрибути се стрели кои можат да бидат профитабилни за да се потенцира засекот на окото, па дури и да се прилагоди малку.

Во шминка за темно кафени очи треба да доминираат светлината или бисерите сенки. Така, создавајќи, контраст, уште еднаш ја нагласувате прекрасната боја на твоите очи. Прекрасна карактеристика на оваа боја е способноста да експериментирате со сосема неочекувани нијанси. На пример, црвено или жолто.

Лесна шминка за кафеави очи

Дневната ненаметлива шминка совршено ја надополнува секоја слика и ќе ви овозможи да светат и на работа и на диско. Треба да се направи во топли бои, затоа што бојата на очите ќе изгледа поспектакуларно, а погледот ќе го привлече вниманието и ќе привлече внимание.

За почеток, правилно мора да ја подготвите кожата. Одмастете ја кожата и нанесете малку тоник за кремот или коректор. Нанесете темно кафена сенка на надворешниот раб на векот. И продолжи кон фрагментација, постепено додавајќи полесни тонови со кафеава боја.

Ако сакате да бидете оригинални, можете да го насликате патиот во текот на вековен век со портокалова или жолта сенка. Но, не заборавајте да ги исчезнат, бидејќи во било која шминка не треба да има јасни транзиции помеѓу различни бои.

Не е важно дали сте русокоса или бринета. Дефинитивно ќе се сретнете со кафеав молив. Со цртање на тенки стрели со него, ќе направите уште поголем акцент на очите, што несомнено ќе ја зголеми вашата атрактивност неколку пати. За да ја направите линијата на стрелката мека, избришете ја со посебна четка.

Шминка за блондинки со кафени очи може да се разликува во боја. За секојдневните мајмунски мајмуни треба да користат златни и праски, бидејќи совршено се комбинираат со светлост боја на косата. Оваа русова шминка не само што ќе ја нагласи нивната единствена боја на очите, туку и ќе им даде изглед на оригиналност и елеганција.

Но, за каро-брунетите, комбинацијата на кафени или сиви нијанси е одлична опција. Во овој случај, исто така можете едноставно да ги ставите очите во црно или темно кафеава молив.

Последниот контакт е да се насликаат трепките. И немојте да мислите дека треба да нанесете огромна количина маскара, бидејќи нејзиното вишок на лактите е отежнат и визуелно ги намалуваат очите. Само неколку потези од четка, а твоите очи се најсовршени.

Сини или сини нијанси на шминка за кафеави очи

За караоке девојки, било која нијанса на шемата за сина боја е соодветна. И можете да комбинирате со тоа златни, виолетови, розови нијанси. На линија на раст на трепките, држете стрелка. Внимание! Не нацртајте премногу дебела линија.

Но, за секојдневна мајка-мајмун, ќе биде доволно да насликате трепките со мастило. Тие ќе ги направат твоите очи поголеми и ќе ги нагласат сите бенефиции.

Сина или сина шминка апсолутно не се вклопува со руменило или светло кармин. Одлично решение ќе биде сјај или деликатно розева кармин. Значи, не претерувате кармин, а исто така нагласете го софистицираниот наведнувач на усните.

Во класичната опција за шминка, користете нијанси на сребро до темно сива боја. Но, раздвојувајќи ги сенките со сина, ќе добиете сосема поинаков вид на мајмун-мајмун, кој ќе им се допадне не само на вас, туку и на сите ваши пријатели.

Значи, ајде да резимираме. За да можете да добиете прекрасни шминкари, мора да ја следите следната постапка по чекор по чекор:

1. Подгответе ја кожата за нанесување на шминка користејќи специјални козметички производи;

2. По конзолата зема малку прав за очните капаци. Ова ќе помогне да се изедат подеднакво. И цртање стрели ќе биде многу полесно;

3. Нежно нанесете ги сенките. Главната работа е внимателно да ги изберете сенките и да не ја претерате. Вашата цел не е само да се наслика, туку да се создаде необична слика која ќе стане вашата визит-карта;

4. Нацртајте стрели не дебели. Користете црн или кафеав молив, за да можете да ја затемните неверојатната боја на очите;

5. Ние боја на трепките со мастило. Не е неопходно да се наметне огромен број слоеви, сосема една или две.

Ориентална шминка за кафеави очи

Уште едно успешно решение за кафена шминка за очи е источната. Тоа е одлично за забави, празници, па дури и датуми. За очите да излезат убаво насликани во арапски стил, треба да ставите некои светли сенки под веѓите и во внатрешниот агол. Значи визуелно се зголемува засекот на окото, како и да им даде мистерија и внатрешен сјај.

Особеноста на источниот мајмун-мајмун е употребата на црна обвивка. Имајте на ум дека самиот eyeliner е токму онака како што лежи на горните и долните очни капаци, но молив не секогаш ќе може да обезбеди таков резултат. Предноста на лагер е неговата отпорност на вода, што е особено важно во летната топлина.

Сенките треба да бидат неколку нијанси, но границите меѓу нив не треба да се забележуваат. Затоа обидете се внимателно да ги поделите транзициите. Но, усните треба да бидат насликани со светло кармин, за да не се претера со појавата на прекумерна шминка.

Тајните на успешна шминка за кафеави очи

Исто така постои и серија на мали трикови кои ќе ви овозможат да ги насликате кафените очи особено убаво. Има толку малку тајни, но тие навистина помагаат да се создаде нова слика. Значи:

1. Не вреди многу да се обидува и да се повлече линијата на долниот век. Ако навистина сакате да го истакнете, потоа повлечете ја стрелката со мек молив и внимателно избришете ја;

2. Бидете сигурни да користите неколку бои од истата гама за да создадете пожива и незаборавна слика;

3. Бидете сигурни да го поставите акцентот. Нема ништо полошо од шминка без акцент. На овој начин, како да сте деперсонализирани, секој вид на зајак исчезнува од вашиот изглед;

4. Не правијте мала, тенка лента од веѓите. Веѓите треба да бидат шири и добро негувани;

5. Не плашете се да ја користите сенката со сјај на мајката на бисер. Тие ќе додадат сјај на очите;

6. Нема потреба да се користи руменило со розова боја. Но, тули боја ќе биде патем.

Како што можете да видите, шминкањето е лесно, но прво треба да вежбате. По читањето на нашата статија, можете да ја видите шминка за кафени очи онлајн.

Така можете да ги научите сите аспекти на чекор-по-чекор шминка за кафеави очи и да научат да го прават тоа сами, без помош на разни сајтови и видеа .