Ориз оцет е подготвен за прв пат пред повеќе од две илјади години во Кина. Во 3-4 век п.н.е., тој се појавил во Јапонија, каде што почнал да се шири во други земји во светот. Се користеше како подправка за ориз и беше многу скапо, така што беше достапно само на благородниците. Од 16 век, оризовиот оцет почнал да се шири на масите.

Историјата на оцетниот оцет во Јапонија е неразделно поврзана со суши. Според јапонската традиција суши е подготвена на следниов начин: рибата се сече на парчиња, посеан со сол и се меша со ориз.

Под дејство на ензими кои произведуваат риби, ориз изолирал млечна киселина. Оваа киселина конзервирана риба, му даде кисело вкус, дозволено да се чува суши до една година.

Сос од ориз има поблаг вкус од другите видови оцет. Во Јапонија нејзината популарност се должи не само на благиот вкус, туку и на антибактериските својства. Менито на јапонски вклучува голем број јадења од сурова риба, за да се заштити - важна задача.

Со растечката популарност на суши растечката побарувачка за ориз сос. Сега не е неопходно да се оди во ресторанот за да се обиде јапонска кујна. Секој може да подготви улоги и суши дома. Покрај тоа, тие нема да ги вкусат креациите на готвачите на вкусот. За само-подготовка на суши, ќе бидат потребни посебни состојки, како што се специјален оцет за ориз, лисја од алги, чајби, итн.

Сите овие производи може да се купат во специјализирани продавници, ориз сос е прилично скапо. За среќа, оризовиот оцет, како зачини за суши, е подготвен многу едноставно.

Домашни рецепти на ориз оцет за суши

Не е секогаш можно да се купи сос од ориз во продавницата, може да не е достапен, или цената ќе ги надмине сите дозволени граници. Што да се стори во таква ситуација е да се замени ориз оцет? Најлесен начин е да земете јаболко, алкохол или вински оцет наместо ориз. Бидејќи тие имаат повеќе кисел вкус, подобро е да ги додадете во ориз во мали количини.

Постојат неколку рецепти кои можете да ги користите за да најдете алтернатива на ориз сос:

  • Земете 4 лажички грозје оцет лажичка сол и три лажички шеќер. Се запали и готви додека шеќерот не се раствори. Важно: мешавината не треба да се вари.
  • Се меша лажица јаболков оцет со лажичка шеќер, половина лажичка сол и 1,5 лажици топла вода. Почекајте додека да се раствори сол и шеќер. Потоа можете да додадете мешавина од ориз.
  • Измешајте 50 ml 6% оцет, 50 ml сос од соја, 20 g шеќер додека не се раствори целосно. Наместо вообичаениот оцет, можете да користите бело вино или аналог на јаболко.

Некои луѓе се загрижени дека алтернативните рецепти за ориз оцет за суши може да го нарушат вкусот на готовиот сад.

Ако не го претераш со износот на зачини, тогаш разликата ќе биде невидлива. Како импрегнација на ориз за улоги, можете да го користите сокот од лимон со мала количина шеќер.

Речиси идентичен вкус и својства е оризовиот сос, варен дома. Неговиот рецепт не се нарекува едноставен, резултатот ќе ве задоволи дури и гурманите. Вкусот на овој сос речиси совршено го повторува вкусот на оригиналот.

За домашен оризовен сос треба да се подготват следните состојки: бел круг круг ориз, квасец, шеќер, бели јајца. Прво треба да го впиете оризот во затворено јадење 4 часа, потоа ставете го во фрижидер во текот на ноќта.

Во утринските часови треба да го затегнете оризот низ газата, но не го притиснете.

Треба да се додаде 250 ml оризова вода? шеќер чаши, се промешува темелно се растворени.

Потоа, гответе ја смесата 20 минути во водена бања. Кул и исцеди во тегла.

Еден литар течност додадете една четвртина лажица квасец. Оставете ја мешавината за ферментација 4-6 дена. Кога меурчиња целосно исчезнуваат, потребно е смесата да се става во нова чиста тегла и да остане рамномерно за еден месец.

На крајот на периодот, мешавината треба повторно да се напрега и да се варат пред да биде флаширана. Со овој рецепт, оризот оцет се претвора малку калливи. За да биде јасно, пред вриење, едноставно додадете шлаканица од јајце во мешавината, потоа стврднувајте и истурајте во шишиња.

За да направите суши со додавање на оваа прекрасна зачини уште повеќе вкусни, треба да знаете како се користи оцетскиот оцет за подготовка на суши. Кога додавате додатоци за ориз, неопходно е да се следат некои правила.

Прво, ставете го топлоот ориз во дрвена чинија и посипете со сос од ориз. Потоа, користејќи дрвена лопата, оризот се меша со оцет, нежно ги поместува горните слоеви надолу и обратно. Оваа постапка е добра за импрегнирање на оризот и ладење.

Кога оризот е целосно оладен, можете да подготвите улоги и суши. Добри експерименти и убав апетит!