Вооружените хостеси со искуство најверојатно имаат различни гаџети за домашно печење. Тие можат да дадат уникатен изглед за рачно изработени колачи и колачи, soufflé и puddings.

"Слатка" проблеми

Порано се користат облици на храна алуминиум и челик. Но, дури и искусни шпорети не секогаш имаат шанса да излезат од нив готови пецивања без никакви проблеми. Често, бисквити, soufflé или cupcakes заглавени на дното за време на печењето.

Тоа беше можно да се маст нафта калапи или се обиде да ги испрати со посебен труд, но сепак имаше шанса да го расипе резултат на многу часа на работа. Не секогаш помогна и тефлонски премази кои не се стапуваат, што се појави не толку одамна.

Имаше уште една " главоболка " - чистење на уредот по употреба. Подгответе ги колачињата, брзо ги миете и исушите калапите, повторно ги мастите со масло, пополнете со тесто и ставете во рерната - за сето ова е потребно време и вештина.

Многу тешкотии останаа во минатото од појавата на силиконски јадења. Технологијата за печење е значително поедноставен, а ризикот да биде разочаран од гледањето на расипан прекин од форма на " кулинарски ремек-дело " стана минимален.

Силиконски садови за готвење

Силиконските форми за печење - во нивниот секојдневен живот тие често се нарекуваат гума - изработени од медицински силикон. Сличен материјал се користи во пластична хирургија. Импланти се направени од него.

Природно прашање: Дали има штетни силиконски форми за печење? Одговорот е недвосмислен: бр. Овој материјал е способен да издржи високи температури (до 230-250 степени), неутрален е на храната, не токсичен, мастите и киселините не се растворливи. Не можете да се грижите дека печењето ќе има непријатен мирис или вкус.

Силиконот се употребува и за производство на сите видови кујнски прибор - рачки, четки, влошки, носачи, па дури и ножеви.

Главната предност на форми од силиконски - печење во нив е подготвена рамномерно. Страните на садот не се исушат, излегува од деликатниот воздух. Готовите производи не се отпадоци затоа што садовите имаат нелепливи својства. Тоа не бара обработка со путер или маст. Потребно е само подмачкување на маслото со првата употреба.

Силиконот е отпорен на температурни флуктуации. Поради тоа може да се стави во рерната директно од замрзнувачот. Во овој случај, типот на рерната не е важен. Таквите јадења се одлични " чувствуваат " во електричните, гасните и микробрановите печки.

Од силикон се прават форми на разни конфигурации, што овозможува да се диверзифицира изгледот на садовите. Садовите можат да бидат големи и многу мали, традиционални за бисквити или мафини и апсолутно оригинални во форма на животни, играчки и цвеќиња. Можете исто така да ја изберете бојата на неа. Палетата е доволно широка.

Силиконските гаџети се универзални: погодни за печење и за замрзнување. Тоа е погодно да се готви десерти, месо и риба во нив.

Јадењата од овој чудесен материјал не можат да се скршат. Тој е флексибилен, лесно се враќа во себе оригиналната форма, погоден за складирање. Од него е многу лесно да се извади готовото печиво, тестото не се држи: ниту свежо, без слатко, без мрсно.

Јадењата се лесно да се мијат. Само се натопи во ладна вода неколку минути, а потоа вклучете го и избришете со мек сунѓер.

Што е пријатен силикон?

Мекоста на силиконот е нејзиниот голем недостаток. Калапи лесно може да се оштетат: пробивање, сечење. Чувајте ги одвоени од вилушки и остри ножеви на непристапно место за деца.

Силиконот е отпорен на топлина, но кога е во контакт со отворен оган тој може да се топи. Не е препорачливо да се користат метални уреди, каустични средства или абразиви за чистење и миење на такви додатоци - може да се оштетат.

Покрај тоа, материјалот е способен да акумулира статички полнежи кои привлекуваат прашина. Ако обрасците се чуваат неотпакувани, тие треба да се мијат и исушат пред употреба.

На придобивките од материјалот: флексибилност и мекост - не се претвора во свои недостатоци мора да ги следите правилата:

 • Пред истурање на тестото во калап, треба да го инсталирате на круто јадење. Одделно пополнете ги формите, особено големите, а потоа ги префрлате во рерната ќе биде практично невозможно;
 • Да се ​​подготви печење исто така се препорачува за палубата.

Употребата на силиконски форми за готвење и печење е широко распространета меѓу љубителите на готвењето. Садови можат да бидат подготвени не само во традиционалните печки. Експериментатори успешно го совладаат микробрановите, па дури и пекарите.

Рецепти за печење за силиконски калапи

Желе во силиконски мувла

Користени најмногу прифатливи состојки:

 • желатин - 30 g;
 • Шеќер-песок - 125 g;
 • какао - 5 хл .;
 • млеко - 250 ml;
 • вода - 150 ml;
 • сирење - 500 гр

Неопходно е да се дејствува во низа:

 • Шеќерот со сирење темелно се меша и се дели на 3 еднакви делови;
 • Во 100 ml млеко се прелива какао, топло и се вари додека правот не се раствора. Потоа кул;
 • 40 ml мешавина од какао се внесува во првиот дел од слаткото сирење - се добива светло чоколадна маса и 60 ml останува - во вториот дел - станува темно чоколадо;
 • Мешавина на млеко со преостаната вода (150 ml) се полни со желатин и се чува во водена бања додека не се раствори целосно;
 • 100 ml од желатинозна мешавина се додава на дел од светло чоколадо. Како резултат на маса се става во замрзнувач за 5-6 минути;
 • 130 ml желатинозна мешавина се нанесува во слатко сирење без какао, тука се препорачува отворање на ореви;
 • Добијте го првиот дел од замрзнувачот, истурете една секунда и испратете го до замрзнувачот уште 5-6 минути;
 • Останатиот (70 ml) растворен желатин се комбинира со темно чоколаден дел од сирење и се нанесува во мувла;
 • Ставете 4-5 часа во фрижидерот. Завршениот желе е изваден од форма. Сербсени на врвот со сецкани ореви и рендано чоколадо.

Во мали калапи можете да готвите чоколадни бисквити.

Состојки:

 • брашно - половина чаша;
 • јајца - 2 парчиња;
 • млеко - 8 центи. л .;
 • шеќер - по вкус;
 • какао или стопено чоколадо - 4 суп.л-патки. л .;
 • Мевосек - изклинвам;
 • сончогледово масло - 6 суп.л-патки. л

Прво, се мешаат сите суви состојки - многу внимателно, така што нема грутки и нерамномерни подлоги, потоа, мешајќи, додадете течност. Со рецептот можете да експериментирате. Растително масло може да се замени со стопен путер, да се намали количината на чоколадо и да се внесе трошка карамела.

Потоа, калапот се полни на половина и се става во микробранова печка не повеќе од 3 минути. Инаку, нема да биде можно да се гризам за бисквит. Печење во силиконски калапи во обична печка трае околу 15 минути. Рецепти за cupcakes во силиконски се нудат за различни опции за готвење.

Интересна варијанта со печење пекарница во силиконска форма во тавче за печење.

Треба да се подготви:

 • брашно - 300 гр, малку повеќе стакло;
 • нешто помалку од чаша шеќер;
 • путер 70 g;
 • Јајца со средна големина - 3 ЕЕЗ.
 • лимон - 1 ЕЕЗ.
 • ореви, суво грозје, парчиња чоколада;
 • сода - половина час;
 • оцет за сода;
 • Коњак - 2 лажици. л .;
 • сол - буквално на врвот на ножот.

Јајцето прво се тресат со сол, а потоа полека се прелива шеќер. Потоа секвенцата: коњак, стопен путер - не топла, суви сокови, брашно. Кога тестото стана хомогено, тој додава на оние засилувачи на вкус кои се при рака. Не е наведено погоре - полнето чоколадо се заменува со делови од карамела, суво грозје - сецкани суви кајсии или парчиња сурови јаболки.

Тестото се става во силиконски облик ставено во плех за печење. Печење се изведува додека не се подготви во режим на печење. Некаде за 40 минути, капакот на производителот на леб треба да се отвори и да се провери со чепкалка за заби. Откако чепкалка за заби е сува, можете да ја отстраните.

Важно е секој господин да избере безбеден уред кој е погоден за боја, форма и големина. Кога купувате во продавница, треба да бидете сигурни дека имате соодветен сертификат за квалитет.

Нелојалните продавачи на пазарот можат да понудат ефтини производи кои се направени од индустриски силикони, несоодветни за кулинарски употреба. Несоодветното обојување кое се користи во производството на таков " производ " може да биде опасно за здравјето.