И покрај фактот дека лебот може да се купи во буквално секоја бакалница, многу сопственици на куќи сакаат да го печат со свои раце. Домашното печиво е повеќе вкусно и мирисна. Во процесот на подготовка, вистинската ферментација е од голема важност, што може да се направи на многу начини.

Како да се готви квасецот за леб без квасец?

Ако сакате да готвите помалку калории, тогаш не треба да го користите квасецот. Покрај тоа, треба да се забележи дека тие се габи што не се во природата и не се распаѓа во телото. Затоа многу луѓе се обидуваат да не го користат квасецот во храната.

Метод на подготовка:

 • земи 50 гр топла вода и додадете ја 75 гр брашно. Измешајте сè, така што нема грутка. Како резултат на тоа, ќе се појави тесто, кое во конзистентност е слично со густа кисела павлака. Покријте го на врвот со крпа и оставете го топло 24 часа. Се препорачува 2 пати на ден за да ја размрда оваа маса;
 • За еден ден, додајте ја водата и брашното во лебот и добро се мешајте со хомогеноста. Потоа можете да видите колку мал се појавува бројот на меурчиња на површината. Остави го квасецот повторно за еден ден, не заборавајќи во ова време да ја измеша смесата 2 пати;
 • На третиот ден повторно додадете брашно и вода, темелно измешајте и оставете се до вечерта. Можеби ќе бидете изненадени, но на површината ќе се појави пена капа, и смесата сама ќе биде со меурчиња, кисело и со пријатен мирис. Овој квасец без квасец се смета за вечен и може да се чува во фрижидер во конвенционален стаклен тегла со капак во кој вреди дупки. Посипете го брашното и додајте вода само ако користите квас.

Како да се готви посно лешник за леб?

Користење на основа за печење, варен од себе, не можете да се плашите дека резултатот ќе биде цврст како камен. Искусни готвачи тврдат дека откако се обиделе барем еднаш домашен леб, повеќе не сакате да се вратите назад во продавницата. Овој квасец може да се додаде на рецептите од сите видови леб: пченица, 'рж, жито, итн. Таа е погодна за слатки печива. Процесот е доста долг и затоа мора да помине некаде една недела. Резултатот е околу 50 g на производот.

Подготовката на квасец се врши на овој начин:

 • земете чиста и суво банка со капацитет од 0,5 литри. Измесете ржано брашно во количина од 50 g и 50 ml вода, за да добиете хомогена маса како резултат. Затворете го капакот на садот и ставете го во кујнскиот кабинет. За 2 дена ќе биде можно да се види дека во активната работа на бактериите започна и имаше меурчиња;
 • Фактот дека мешавината ќе достигне подготвеност ќе сведочи за нејзиното слегнување. Таа ќе има бодлив и сладок вкус. Време е да се хранат, додавајќи 50 ml вода и 50 g ржано брашно. Измешајте сè, затворете го капакот и повторно ставете го во кабинетот. Веднаш е можно да се види дека процесот стана поактивен. Готовиот производ ќе има кисело мирис;
 • по што се препорачува да се влива квас во друга чиста банка. Неопходно е да се спроведе редовна исхрана, за која вреди да се земат 5 g готово квасец и да додадете 25 ml вода и 25 g ржано брашно. Производот може да се користи за подготовка на домашен леб. Чувајте го во кабинет и чувајте го секојдневно.

Како да се варат путер за леб?

Печење, направена врз основа на хмељ, изгледа дека е миризлива, вкусна и, што е најважно, не долго вознемирува. Подготвува брзо и едноставно.

Рецептот за квасец ги вклучува следниве производи: 1 предмет. сув хмељ, 2 лажици. вода 1 суп.л-патки. лажица шеќер или мед и 0,5 ЕЕЗ. брашно од цело зрно.

Метод на подготовка:

 • За да го направите хопското квасец, треба да зоврие вода, да ставате хмељ, а потоа да се вари на тивок оган 15 минути. По ова, затегнете ја добиената маса и се лади на температура од 40 степени;
 • потоа додадете шеќер и брашно. Добро измешајте за да добиете хомогена супстанца со густа конзистентност. Ставете ја смесата на топло место 24 часа. Можете да користите вода бања или батерија. Готовиот производ треба да се зголеми волумен за 2 пати и да се чува во фрижидер. Вреди да се напомене дека квасецот на хопот не е расипан поради содржината на голем број есенцијални масла кои имаат антибактериски ефект.

Како да се готви компир кисело млеко дома?

Многумина не знаат дека вкусниот и лук леб може да се готви на компир, за што е неопходно да се земат само 4 состојки: компири, вода, мед и брашно.

Метод на подготовка:

 • Земете компир со средна големина, добро измијте, а потоа исечете ги парчиња со средна големина заедно со кора. Истурете ја во вода и заварувајте. Солта не треба да се додаде. После тоа, супата се истура во посебен контејнер, а компирот се скрши во пире од компири. Додај малку супа на него, така што резултатот е конзистентност како во течна павлака. Ставете ја масата во чиста тегла, додадете нецелосна лажица мед и добро се мешајте. Покријте го садот со крпа и оставете го на собна температура два дена;
 • За два дена можеме да видиме дека се појави мешавина од меурчиња. Потоа во теглата додадете 2 лажици. лажици од грубо брашно и 50 мл топла вода. Измешајте сè добро, покријте го со крпа и оставете го следниот ден;
 • додадете 1 во еден ден. лажица од обичен брашно и малку топла вода. Промешајте и оставете го за еден ден. После тоа, треба да направите густо тесто за надополнување, мешајќи 2 лажици брашно и лажица вода, а потоа додадете 3 супени лажици zavastok. Следниот ден, се хранат, а потоа можете да го користите квасецот.

Како да се готви леб на метла?

И сега разгледајте го рецептот за правење леб, кој може да се направи врз основа на кој било квасец, па затоа одберете најсоодветна опција за вас. Не мислам дека печењето е тешко за готвење, обидете се барем еднаш за да направите домашен леб и засекогаш ќе го запаметите неговиот вкус.

За да направите леб, подгответе ги следните состојки: 1 предмет. квасец, 350-500 мл вода, брашно, 1 суп.л-патки. лажица мед, 1 лажичка сол. Можете исто така да користите различни полнила, на пример, 0,5 компјутери. трици, нотка на земјата коријандер, суво грозје, семиња, итн

Процес на готвење:

 • За да започнете, подгответе пена . За да го направите ова, земи голем контејнер и истурете го во квас, а потоа додадете 400 мл топла вода и брашно, чија количина треба да се пресмета на таков начин што ќе резултира со маса, слична на конзистентноста со дебела павлака. Покријте го резервоарот со крпа и ставете го на топло место за ноќ;
 • За ноќ на opara ќе биде подготвен, ќе се зголеми во големина 2 пати и ќе се реши . За да се подготви тестото, потребно е 0,5 чаша топла вода да се меша 1 лажица масло. лажица мед и 1 лажичка сол. Добро измешајте и истурете ја смесата во супа и потоа промешајте. Истурете толку брашно што како резултат на тоа добивате густо тесто. Ставете ја на маса и мачкајте го, истурете го брашното, но не претерувајте, бидејќи брашното ќе биде густо и не прави. Формирајте топче од тесто, и притиснете го малку;
 • Земете облик на леб, подмачкан со масло, ставате ја во лушпа . Остави на топло место. Од врвот, посипете со малку вода и посипете по желба со семе од сусам. Уште една опција - направи плитки парчиња. Спојте го тестото во рок од 3 часа;
 • За да се пече леб, вметнете ја формата во рерната . На дното на рерната, ставете чинија со обична вода за да обезбедите пареа. Печете на температура од 220 степени. Дома, лебот ќе се подготви 40-60 минути. По готвењето, превртете го во крпа и оставете го за еден ден. Оваа постапка е многу важна.

Сега знаете како да готвите квасецот за леб. Користејќи ги дадените упатства, не треба да има проблеми со готвењето.