Кожата на задникот, во споредба со другите делови од телото, е повеќе густа. Нејзината структура е многу помалку лојните жлезди. Дермисот во интимно место речиси никогаш не се разликува во маснотии, па дури и напротив - почесто страда од лупење и сувост. Но, често луѓето забележуваат појава на акни или дури и осип во задникот. Причините за појава на акни на паштета кај жените и мажите се малку поинакви во зависност од тежината на телото.

Познатиот факт е дека луѓето седат на папата. Тој беше оној кој го тераше телото да ја прилагоди "петтата точка" под висок притисок и зголемено триење. Природата им даде на задникот значителен слој на подмачкување на масното ткиво, го намали бројот на лојните и потешните канали во задникот. Ова е дел од телото кое е ретко голо, односно - пристапот на кислород на кожата е послаб од отворените делови на телото. Веќе овие моменти можат да бидат основа за појава на осип.

Карактеристиките на осип

Најчесто, задникот на жените и мажите "изгореници" со мали акни. Тие може да имаат црвеникава, а понекогаш и цијанотична нијанса. Вториот во рангирањето на акните на сфинктерот се воспалени субкутани формации. Црвени и болни, тие излегуваат над површината на кожата, не е придружена со едем и локална хипертермија. Премногу редок за папата има гнојни мозолчиња. Тие ги имаат сите симптоми на воспалени нодули, но сеуште можат да се скршат однадвор, да ги инфицираат околните ткива со содржината.

Според изјавите на дерматолозите, речиси никогаш не се жалат дека на јаболкото се појави црна плима. Ова е потврдено со структурата на епидермисот на задникот. Порите таму се многу мали, никогаш не се продолжуваат. Ако и се собраа во канал од нечистотија, епидермисот брзо го запечати во затворен comedon. Следниве настани се развиваат според стандардниот план:

 • ако содржината е заразена од инфекција - постои суппурација;
 • ако не постои инфекција и активен имунитет - можно е формирање на јазол;
 • ако не постои воспаление - comedon мирно коегзистира со својот "господар".

Една од сортите на осип на поп е заразен осип. Зафаќа значителна површина на површината на задникот. Тоа го разликува присуството на такви акни на други делови од телото. Почесто, инфекцијата предизвикува појава на водени акни.

Какви видови акни не беа измиени во интимниот дел од телото - ова е прилика да се контактирате со дерматолог. Најмалку за да се исклучи инфекционото потекло на осипот.

Причини за појава на акни кај паштета на жената

Кај возрасните, случаите кои не се акни се појавуваат на задникот. Но, тие многу ретко се сериозна повреда на телото. Според дерматолозите, осипот најчесто се објаснува со вообичаени и многу "живот" причини.

 • Лошо чистење Ако лицето се чисти со пилешко речиси сите, а потоа на абдоменот и грбот, тоа е далеку од сите. Уште поретко - луѓето се третираат со грмушки на газот. И навистина му е потребна. Како резултат на зголемен притисок, кератинизацијата на честичките на епидермисот се случува брзо. Овие кератински снегулки треба да се измијат со текот на времето, во спротивно тие ќе ги заглават дури и оние тесни соеви во кои природата дава задникот. Резултатот е суви мозолчиња. Првиот сигнал за недостаток на чистење - мозолчиња на задникот чеша.
 • Повреда на правилата за хигиена. Црвени мозолчиња на задникот може да укажуваат на ширење на патогени микрофлора на кожата. Нејзиниот главен извор е анусот и соседната зона. По секое празнење, се мие со топла вода и сапун. Ако не, постои ризик од ширење на инфекцијата.
 • Силно потење Мали мозолчиња на задникот може да укажуваат на прекумерно потење. Постојат неколку потни жлезди во задникот, но дури и постоечките структури може да се активираат ако носите синтетика и седите на површини кои не дишат, како што се дерматитис. Повеќе сериозни случаи кај луѓе кои страдаат од хиперхидроза. Во нив, зголемената распределба на пот се случува дури и во сосема гола состојба. За возврат, оваа тајна е средина за пропагирање на штетните бактерии.
 • Состојба на лен. Често, акните на задникот сугерираат дека лицето ја занемарува замена на постелнината и бањата, а исто така избира и слабоквалитетни видови. Како резултат на тоа, кожата постојано контакти со нечистотија, прашина, не дише. Тоа може да не е само осип, туку хиперхидроза, иритација, алергија.

Ако сите овие причини не се релевантни за одреден случај, има смисла да се земат поретко, но многу сериозни, осипни провокатори.

 • Повреда на микроциркулацијата. Најчесто се случува од седење и лажење на луѓе. Ако некое лице е неактивно, нарушена е циркулацијата на крвта во густата поткожна маст на задникот. Недостатокот на хранливи материи и кислород доведува до сувост на дермисот, остра реакција на било кој стимул. Поради оваа причина, мал синусен осип се појавува симетрично во центарот на двете задникот.
 • Хипотермија Голем pimple на газ, кој изгледа како јазол или огромен ѓубриња, може да биде ладно. Ова се случува поради претерано ладење. Доволно е да седите на бетонска површина или да прошетате низ "мини" во ладен вечер.
 • Пенетрација на инфекцијата. Грозниот плима на газот може да биде врие. Ова е резултат на инфекцијата во дермисот на Staphylococcus aureus. Можете да го зграби на плажа, во болница, на јавни места како парната соба и базенот. Син pimple на магаре, исто така, може да укаже на сериозна инфекција. Ветерот и рубеолата се придружени со формирање на мали црвени осипчиња од меурчиња. Често, на задникот се манифестира шингстер - започнува со болни акни со чиста течност внатре.
 • Алергија Се појавуваат мозолчиња на задникот и поради алергиска реакција. Нејзините провокатори не се само насликани најлон облека, туку храна, лекови, козметика. Понекогаш алергија се случува и од црви, бидејќи тие предизвикуваат контаминација на телото со токсини.
 • Хормонален дисбаланс. Флуктуациите на нивото на хомунлите може да предизвикаат осип не само на лицето, во косата или грбот. Не помалку чести се хормоналните акни на задникот. Тие имаат појава на хиподермични нодули, воспалени црвени точки. За прв пат, тие можат да се заложат за време на бременоста, по породувањето, а исто така и за време на пубертетот. Како по правило, таквите акни е тешко да се излечат без да се земаат хормонални лекови.

Според лекарите, штетната храна е силно погодена од состојбата на кожата на задникот. Посипете може да биде не само од слатка, туку и од акутна, пушена, солена.

Со еднократен изглед на прилог на придружен лекар не е потребно да се кандидира. Треба да се јавите кај специјалист ако осипот редовно се изразува долго време, и покрај тоа што внимателно се грижите за хигиената. Не треба да се обидувате да ги притискате акните: постои зголемен ризик од ширење на инфекцијата на други ткива.

Начини на заборавање на проблемот

За отстранување на акните на задникот, неопходно е да се утврди точната причина за нивниот изглед. Докторот-дерматолог ќе ја разбере ситуацијата што е можно побрзо. Секако, точното определување на факторот кој предизвикува многу ќе ги зголеми шансите за успешна терапија. Ако причината за осипот е позната на пациентот, може да се обидете сами да ја елиминирате.

Општи правила за третман

Намерата за заздравување на осип на задникот, пациентот треба да биде подготвен да ги преиспита сопствените навики и да ги прилагоди во вообичаениот тек на животот. Мора да ги промените храните страсти и хигиенските методи.

 • Ревизија на козметика. Почнувајќи од третманот, подобро е да се напуштат претходно користените гелови и сапуни. Треба да се набават хипоалергични средства за миење на телото. Во екстремен случај гел за бебиња за бебиња ќе биде соодветен без вкусови и вкусови. Исто така, треба да добиете нова умерено крута крпа или четка за тело.
 • Правилно капење. Измијте го под топол туш два пати на ден. Ако попчето нема изразено воспаление, активно може да ја протресе површината со нов уред за капење. Во овој случај, нема потреба од специјализирани лушпи. По чистење, кожата на задникот треба да се навлажни со крем. Детските производи повторно ќе бидат спасени.
 • Постелнина и облека. За време на третманот неопходно е да носат само памучна лен. Исто така, треба да ги напуштите тесните панталони и тесни гаќи, најлон хулахопки и спортски хулахопки. Сите синтетички треба да останат после - таквата облека не штеди од топлина, но памукот, напротив, ја апсорбира потта, оставајќи ја кожата сушна.
 • Исхрана За да се заврши елиминацијата на акните треба да се напуштат штетните производи и да се фокусира на здравите: зеленчук, житарки, кисело млеко, овошје. Исто така, потребно е да се исклучи слатка газирана вода, алкохол, за да се ограничи пушењето што е можно повеќе.

Што да помазам

Потребата за внатрешно дозирање треба да ја одреди лекар, но надворешноста значи дека пациентот може да избере независно. Повеќето од нив се прилично едноставни и ефективни, и вредат еден денар.

Помагаат мозолчиња на задникот може да биде со следниве средства.

 • Мациу Вишневски. Оваа алатка може да се справи со внатрешни грчеви, абсцеси и врие. Подобро е да се примени маст во текот на ноќта, под малтер. Веќе за два дена, уредот целосно ќе ја отстрани содржината на испакнатините кон надвор.
 • Салицилоско-цинковска паста. Лекот има антибактериска активност, плете и суши акни. Погоден за третман на белузлав осип со гноен содржина. Нанесете маст со расфрлен во место, за да обезбедите локален ефект и да не предизвикате сува кожа.
 • Јод Ова едноставно средство треба точно да се пече црвено воспалено, вклучувајќи го и зглобното образование на кожата. Во прилог на ефектот на сушење, јодот ќе ја елиминира инфекцијата.
 • "Фукорцин". Светло-црвената боја на овој лек значи целосна деконтаминација на површината под него. Локалниот антисептик брзо ги елиминира бактериите, малку исуши осип.
 • Салицилна маст. Лекот без цинк ќе дезинфицира, но помалку сува кожа. Ова е важно за црвените акни, кои се појавуваат на позадината на иритација и пилинг на дермисот на задникот.
 • Пантенол. Всушност, ако осипот се појави во позадина на иритација, сува кожа. Тие можат да ја елиминираат иритацијата како резултат на изложеност на ниски или високи температури, исцелување расчисти со антисептик од фурункул.
 • "Тридерм". Маст со антибактериска, антифунгална компонента и хормон. Обезбедува не само елиминација на можни воспалителни патогени, туку исто така ја намалува болката и отекувањето на ткивата, како и ја елиминира јадежот што го придружува алергискиот осип.
 • Базирон. Овој крем е погоден за лекување на акни на задникот и други делови од телото. Ги елиминира осините слични на акне без воспаление, како и мали мозолчиња од нејасна природа. Покрај нормализацијата на лојните жлезди, лекот обезбедува откривање на порите и елиминација на овие загадувачи.

Исипот може да се избрише со локални антисептици базирани на алкохол, што може да ја елиминира патогената микрофлора и да го спречи развојот на апсцесите. Големите воспалени единици најдобро ја отстрануваат мастата "Преднизолон", но подобро е да се координира со докторот.

Ако мозолчиња на задникот редовно се појавуваат од пот, во прилог на хигиенски процедури, неопходно е да се користат средства за сушење. Идеален за бебешки прав. Постојат "возрасни" аналози со додавање на масло од цинк и чајно дрво, кои работат против "питница".

За да се ослободи од акните на папата ќе треба да вложи многу напор. Вие не треба да очекувате еднократно решение за проблемот. Како по правило, сериозни прекршувања во работата на епидермисот се развиваат во подолг временски период, затоа, враќањето на функциите, исто така, бара некои трошоци. Почитувањето на правилата за нега на кожата ќе помогне брзо да ги елиминира осипите, како и да работи како превенција од нивното повторно појавување.