Слатки љубов, веројатно, сите без исклучок, и мажи, жени и деца. Некој сака чоколада без полнила, а некој со нив. Некои претпочитаат карамели, додека други претпочитаат близалки. Но, никој нема да се откаже од сладок подарок.

Слатки подароци може да се дадат за секој одмор. И можете да направите такви изненадувања и без никаква причина. Слаткарите доаѓаат со нови и нови сорти на деликатеси. Полици на продавници изобилуваат во нивниот сет во бизарни кутии. Но дизајнот на кутиите самите не се разликуваат во оригиналноста. И ако сакате да изненадите, побарајте задоволство од презентираниот сладок подарок, направете невообичаен букет или некој домашен, користејќи бонбони. Верувај ми, такво уникатно изненадување ќе остане во меморијата долго време.

Кој подарок ќе биде подобар?

Значи каков вид на бонбони можете да направите со свои раце?

Знаејќи што се восхитува на она што ѝ се интересира е она што ја интересира, соништата и желбите, може да излезе со многу оригинален подарок. За жени, девојки - ова може да бидат оригинални букети. Таквиот подарок презентиран на одмор или само така, без никаква причина, ќе биде вистинско изненадување. И многу дополнителни додатоци, како што се ленти или живи цвеќиња, ќе направат таков сладок подарок многу необичен. И верувајте ми, радоста на таков букет ќе биде не помалку од вообичаеното.

За основа на такви букети можете да изберете бонбони од разновидни и бизарни форми. Кога купувате чоколада, не треба да обрнувате внимание на прегратката, бидејќи тие можат да се завиткаат во хартијата од спектарот на боја што сте ја одбрале за композицијата. И, можеби, главната работа: да се создаде ремек-дело со слатки нема да ви требаат посебни вештини. Тоа е само желба да се донесе радост и некои помошни материјали. Главната поента е да се купат само слатки рецепти на примачот на изненадување, во спротивно подарокот може да се покаже како неуспешен.

Ве молиме имајте предвид дека бонбони цилиндрични или тркалезни форми се погодни за повеќето цвеќиња. Не заборавајте дизајнот на куп да се користи панделки и сите видови на додатоци - тие ќе додадете одредена леснотија и шарм на букет. Па, сега да разгледаме подеднакво како можете да направите таква убавина со свои раце, користејќи слатки.

Оригинални подароци на бонбони: како да ги направите со свои раце

И сега, ајде да се обидеме да одговориме на прашањето, како можете да направите подарок од слатки со свои раце? Размислете за примерот на букет. И прво, неопходно е да се утврди кои материјали ќе ни требаат.

Значи, за да создадеме зачудувачки "слатки" букет, треба да имаме:

 • брановидна хартија или хартија за пакување;
 • ленти од различни нијанси. Покрај тоа, посветла на лентите, толку подобро;
 • лепливи ленти, лента (по можност двострано);
 • тенки стапови, чепкалки за заби;
 • најлон, пена "Оаза";
 • разни додатоци за разубавување.

Сега да разговараме за основата. На крајот на краиштата, на букетот има нешто да се застане. Ова е одлично за мала кутија. Можете исто така да користите убава стаклена тегла. И ако имате некаде околу старата кошница со цвеќиња, тогаш букетот ќе излезе шик.

Како што веќе рековме, цвеќето може да биде во форма на конус, во облик на цилиндар или круг. Откако ќе го подготвите цветовите, треба да создадете добар состав. Земете база, во која вметнете пена или натопи.

Поправете го со лента. Следно, завиткајте ја основата со убава хартија, вметнете цвеќе и декоративни Сербси.

Ако имате можност, можете да го дополнуваат составот со помош на живи цвеќиња. Но, во исто време бидете сигурни дека ќе се осигурате дека тие се вклопуваат во целокупниот концепт на букет. Тоа е сè. Букет е подготвен.

Оригинални подароци за мажи со слатки со свои раце

Сега да видиме што можете да направите за мажите. И не треба да се мисли дека претставниците на силната половина на човештвото не ми се допаѓаат слатки! Сакам повторно! Но, изработката на оригинални композиции за мажите е многу потешка. Тука нема букет. Но, со некои напор, нема да бидете рамнодушни кон избраната.

Во зависност од вашите интереси, можете да ги направите следните песни:

 • волан од автомобилот;
 • автомобил - прилично комплицирана работа, но тоа е причината зошто е интересно;
 • љубители на пиво - круна на пива од слатки;
 • љубител на свирење на гитара - можете да дадете слатка гитара;
 • базен љубовник - билијард маса. Ќе треба да користите не само деликатеси, туку и декоративни елементи, бидејќи композицијата треба да изгледа совршено;
 • програмер е лаптоп. Тоа е доста комплицирана и напорна работа и, покрај тоа, слатки работи ќе одат многу;
 • фудбалски навивач - топка на бонбони.

Како што можете да видите, постојат многу опции. И ако направите малку напор, тогаш ќе бидете во можност да ги задоволите вашите најблиски со таков прекрасен подарок.

Подароци за деца со слатки со свои раце

Најголемо задоволство од ваквите изненадувања, се разбира, се децата. За деца, можете да направите разни играчки, кои се движат од цртани ликови до разни производи. Ова е букет од седум цвеќиња, и цртан лик на детски. Автомобил на слатки е сонот на секое момче. И што е Нова Година без Дедо Мраз со неговите санки? Патем, сосема е лесно да се направи тоа.

Ќе ви требаат:

 • неколку плочки чоколада - за база на санки;
 • трска канари бонбони - за ленти;
 • дебела жица - за оградите и грбот;
 • разни бонбони - за пополнување на санки;
 • Божиќ Ланче - за декорација.

Сето ова се зацврсти со касета и добиваме одличен резултат за Дедо Мраз.

Но, од девојката може да даде слатка кукла, со фустан од деликатеси. И радоста на вашата ќерка нема да биде граница.

Божиќ претставува со слатки со свои раце

Ако сакате да направите некоја оригинална инсталација и да ја ставите на новогодишната маса, тогаш добрата идеја е торта. И денес ви нудиме мастер класа за производство на колачи.

За "готвење" ќе ви требаат многу различни слатки и вкусови, како и во форма на брановидни хартија од различни бои, пластична пена, празна кутија со капак до десет сантиметри, обоени ленти за накит, ножици, лепак или двострана лента.

И сега да го разгледаме процесот на "готвење" себе.

 1. Подгответе ја првата "торта" - пресечете ја пената од саканата големина, завиткајте ја со брановидна хартија. Од врвот на "торта" форма на прекрасен раб, што го прави ажур и други бои, врши симулација на крем.
 2. Да почнеме да го подготвуваме второто "торта": земеме помала кутија од првата "торта" и ставете ја во убава хартија во боја. Капакот треба да се отвори слободно. Пополнете ја кутијата со вашите омилени деликатеси.
 3. Покријте ги страните на колачи со бонбони, прицврстете ги на база со лепак или двострано леплива лента
 4. За декорација на капакот на кутијата, направете "слатки" цвеќиња, кои исто така се зацврстуваат.
 5. Сербсете панделки и друга галантерија.

Изненадувања од слатки сите доаѓаат до реализација. И ако сте го направиле овој подарок со свои раце, тоа ќе го истакне вашиот став кон личноста.

Многу е вредно што таков подарок ќе биде во една копија. Оригинални подароци со свои раце се твоите идеи, вашата креативност и вашиот став кон вашите соседи.

Еден пријател може да даде бонбони чевли на висока пета, пријател кој работи во тегла - голем и убав бонбон долар. Блиски и сакани луѓе ќе бидат среќни да заздрават со слатки хокеј.

За посебна личност, направи таков подарок: направи убави, обоени хартиени омоти и напишете желби за секого.

Заврши скапи, вкусни деликатеси во овие омоти.

Направи сите бонбони во убаво Сербсени кутија или тегла. И кога ќе дадете подарок, кажете ги зборовите: "Кога ќе биде тешко, се одвиваат бонбоните".

Како што можете да видите, правењето подарок со слатки не е премногу тешко. Главната работа е вашиот став кон луѓето за кои ќе направите таков дар и желба да им донесете радост. Среќно!