Совршената фигура и рамен стомак се сонот на сите. Сепак, доста често лошите навики и недостатокот на физичка активност негативно влијаат врз изгледот. Размислете како да направите стомакот рамен дома.

Производи за зачувување на обликот

Познато е дека јадењето храна се рефлектира во состојбата на телото.

Размислете која храна треба да биде во исхраната за да го направите вашиот стомак рамен дома:

 • Диета со многу протеини. Со вклучување на оваа храна во вашата исхрана, можете да заборавите за акумулацијата на маснотии во абдоменот. Доволно е да се јаде 100 грама јајца, пилешко, риба или посно месо дневно;
 • Млечни производи. Калиумот содржан во нивниот состав помага да се согоруваат маснотиите. Недостатокот на оваа супстанца предизвикува остра желба за сол, но ја одложува водата, што го прави стомакот голем;
 • Овошје и зеленчук. За нормално функционирање на еден организам неопходно е да се вклучат во вашата исхрана 5 порции свежи производи;
 • Јадењето на низок гликемичен индекс ќе го задржи стомакот рамен. Тие вклучуваат леб од цели зрна, каша врз основа на трици, варени компири и други.

Важно за рамен стомак е балансот на вода. За брзо отстранување на излишни супстанции потребно е да се пијат најмалку 2 литри течност дневно. Тоа ќе биде неопходно да се додаде ѓумбир или нане на чај.

Салон постапки за тенок половината

Кога вашата сила не е доволно, можете да се обратите до професионалци.

Козметологијата денес може да ги понуди следниве постапки:

 • Масажа Одличен начин да се намали количината на масни наслаги на стомакот. Масажа извршена од специјалист е одличен додаток на исхрана и вежбање. Применливата техника на вакуум помага во намалување на хиподермичните маснотии, доведува до нормална циркулација на крвта и лимфата, како и го подобрува изгледот на кожата. Масажата е потребна редовно двапати неделно. Курсот е најмалку 10 сесии;
 • Висока фреквентна симулација. Постапката се изведува со помош на апаратот Exilis, кој со помош на висока фреквентна енергија совршено ги загрева ткивата и ја буди метаболичката активност. Резултатот од една, правилно изведена постапка е - минус 4 см. Дополнително постои затегнување на кожата;
 • Therma Lipo. Користењето радио бранови помага да се отстранат вишокот сантиметри и да се испуштат килограмите. Покрај тоа, таков ефект ги стимулира процесите на горење на маснотии и го подобрува производството на колаген. Како резултат на тоа, можете да направите затегнување и измазнување на кожата, да го елиминирате целулитот и да ги намалите стриите.

Вежби за рамно стомак дома

Отстранувањето на дополнителни сантиметри во половината е доволно лесно ако редовно давате време за вежбање.

Размислете за популарните вежби, чие систематско извршување за еден и пол месец ќе покаже добар резултат:

 • Кардио вежбите помагаат да согоруваат 67% повеќе калории отколку вежби за вежбање. Доста е 45 минути за да поминат. во активно движење и маснотии на половината лесно оди;
 • Посно на подот, рацете и нозете се подигаат нормално на телото. Сега, притискање на печатот, тие почнуваат да ги спуштаат спротивните раце и нозе наизменично без да го допираат подот. Назад треба цврсто да го допре подот. Повторете ги вежбите 20 пати на секоја страна. Подоцна, вашите раце и нозе може да се спуштаат заедно;
 • Внимавајте да легнете, со нозете на подот, и рацете што лежат на клупата. Телото мора да формира права линија. Наизменично наведнувајте ги нозете во колената и подигнувајте што е можно повисоко на градите. Рамен стомак и грло се појавуваат по краток временски период. Повторете 20 пати за секоја нога;
 • Легнете на грб, рацете се ставаат под карлицата. Ставете ги нозете за да се формира правоаголен агол. Затегнете го печатот и почнете да реди надолу и кренете ги нозете, избегнувајќи го допирањето на подот. Повторете вежби 20 пати за секоја нога. Подоцна можете да почнете да спуштате две нозе одеднаш;
 • Се наведнуваат на страна, нозете се еден на еден, се наведнуваат на долната рачка и ставете директно под рамото. Печатот е затегнат и ги кине колковите од подот. Телото мора да формира една линија. Поправете ја позицијата за 40 секунди, а потоа релаксирајте ги мускулите. Потоа повторете сè на следната страна;

Вакуум На дишам, опуштете го печатот, и на издишување повлечете го стомакот. Дишењето треба да биде еднакво. Повторете ги овие ефективни вежби најмалку 50 пати.

Сето ова уште еднаш докажува дека домашните услови не се пречка да се направи убав стомак. Продолжете да се обидувате да изгубите тежина, дури и ако резултатите се сеуште невидливи. На крајот, вашите напори ќе бидат оправдани и рамен стомак ќе биде среќен за долго време. Колку повеќе работа, толку побрзо ќе бидат резултатите.

Спречување на изгледот на абдоминалната празнина

Непотребниот волумен на половината обезбедува масти, вишок на течности и воздушни акумулации.

За да не барате информации за тоа како да постигнете рамен стомак, препорачливо е да ги почитувате следниве услови:

 • Секогаш имајте појадок. Првиот оброк го забрзува метаболизмот. Треба само да јадете кога седите, внимателно да го бркате секое парче. Ова ќе ви помогне да бидете задоволни побрзо;
 • Секогаш држи. Преклопените раменици и издолжениот врат визуелно ве прават потенок;
 • Обидете се да престанете да јадете, ако се чувствувате малку заситен. Познато е дека сензацијата на сатурација се случува по 20 минути. по крајот на оброкот;
 • Проучување на владеењето на три "не" : шеќер, негова замена и сол. Се препорачува производите кои ги содржат овие супстанции да бидат отстранети или минимизирани;
 • Се докажува дека хормонот кортизол, кој се произведува под дејство на стрес, придонесува за акумулација на маснотии. За време на тежок замор јаглехидратите не се варат, туку се акумулираат во форма на вишок килограми. Со цел да се минимизира целата оваа негативност, треба да имате добар одмор;
 • Помислете на играта, на пример, кога ќе се огласи одреден збор или песна, потребно е да го повлечете стомачниот печат и да држите што е можно подолго во таа положба. Таквата вежба постепено ќе ги зајакне длабоките гастрични мускули и ќе создаде впечаток на тенок појас;

Тоа е потврдено дека ако ги следите овие едноставни препораки и вежби лесно можете да ја вратите изгубената форма и да го зачувате резултатот долго време. Не плашете се, и сите ќе излезете!