Цреша е " ѕвезда " на летото печење. Пополнување со оваа Бери има прекрасен вкус и арома и сигурно ќе им се допадне на возрасните и децата.

Слатките и кисело овошје совршено се комбинираат со сите видови тесто, затоа тортата торта е прилично чест посетител на нашата маса, особено во жешките летни периоди кога природата не штити и великодушно ни дава овошје и бобинки.

Цреша колачи се отворени или затворени кога бобинки се "запечатени" во торта. Многу оригинален и апетитот изгледа како печење, декориран со " елемент " на отворено, релјефни ленти. Луѓето кои ја следат оваа бројка ќе бидат посоодветни диететски опции на колачот, варени со додавање на сирење, лимон или друг цитрус.

Процесот на печење пире од цреша е малку комплициран поради сочните плодови, кои, кога се изложени на високи температури, почнуваат да произведуваат сок. Но, ова не е проблем.

Пред употреба, на црешите се добива добра торта однапред, а потоа се меша со скроб и шеќер во прав, за да се згусне мешавината, без штета на структурата на овошјето.

Подготовка на производи

Ако одлучите да печете пита од цреша, без разлика дали е на одмор или да ја осветлите рутината на денот, цреша веќе треба да поседувате. Главната работа е правилно да се подготви за да се спречи истекување на сок.

За да го направите ова, ние темелно исплакнете, отстранете ги цевките и фрлете го назад кон сито. Потоа се мешаме бобинки со шеќер во прав и скроб. Тоа е сè - нашето пополнување е подготвено. Ако има само замрзната цреша, ова не е проблем - може лесно да се замрзне во сито, а потоа да делува според горенаведениот метод.

И сега тестото, сè тука ќе зависи од неговиот вид. Неподносливо, само едно е брашното што мора да биде пресечено и само фино мелење. Ако рецептот покажува какао во прав или агент за руптура - треба да го помешате брашното заедно со нив. Типично е што разредувачот брзо ги губи своите квалитети, па тестото треба да се направи што е можно побрзо.

Најдобри рецепти од цреша

№1 Торта со црн цреши

Деликатна комбинација на цреши и слатко тесто нема да остави никого рамнодушен! За овој рецепт е погоден и свежи бобинки и замрзнати.
Состојки:

 • Јајца - три;
 • Павлака - 200 грама
 • Сода (дехидрирана) - 1/2 кафена лажичка;
 • Шеќер-песок - чаша;
 • Ванилин;
 • Брашно - 1,5 чаши.

Подготовка

 • Комбинирајте ја јајцата со шеќерен песок, размахнете ја со вилушка;
 • Додадете павлака;
 • Додадете го брашното и измешајте го тестото;
 • Додај во тестото црвеникава сода, која значително ќе го зголеми волуменот во тестото;
 • Ставете ја во сад со мултиварен, претходно намастен со растително масло;
 • Претставува да се даде на сито, можете да го користите замрзнати бобинки;
 • Ставете го бобинки на тестото;
 • Затворете ја тавата и поставете го режимот за печење на час;
 • Кога го предавате тортата не се превртувајте;
 • Посипете го со шеќер во прав погоре.

Бр. 2 Пита со цреши и сирење

Состојки:

 • Сирење - 600 грама;
 • маргарин - 150 грама;
 • шеќер песок - чаша;
 • јајце - три;
 • брашно - 250 грама;
 • скроб - две лажици;
 • Мевосек - 1/2 лажичка;
 • ванилин и сол - на ноктот;
 • овошје (замрзнато) - 200 грама.

Подготовка

 • Трансфер до кора половина чаша шеќер, 200 грама брашно, маргарин, сол, брич;
 • 3/4 од мешавината се во форма, формираат страни;
 • Протеин од жолчки од јајце и ги мешаме со сирење, скроб, 50 гр брашно и ванилин;
 • Свиткајте ги белците во пена со остатоци од шеќер и нежно се комбинираат со сирена маса;
 • На врвот на тестото, изложите дел од сирењето, горната половина од бобинки, а потоа повторно маса и цреша; посипете ги сите остатоци со трошки;
 • Се загрева рерната на 200 степени и се пече околу 40 минути;
 • Отворена торта со цреши е подготвена! Нека се олади и ги повика сите на чај! 🙂

Број 3 Квасец за торта со замрзнати цреши

Нејзината главна карактеристика - тестото е погодно во фрижидер, а питата излегува многу нежна.

Состојки:

 • Плодови од цреша - 500 грама;
 • Брашно - 250 грама (+ 200 грама за печење);
 • Млеко - чаша;
 • Квасец (свежи) - 40 грама;
 • Шеќер - 150 грама;
 • масло - 150 грама;
 • Јајцето е едно;
 • Лимон сок - една лажица;
 • скроб - исто;
 • шеќер во прав;
 • нотка на сол.

Подготовка

 • Плодовите се замрзнати;
 • Кршам квасец со шеќер и сол во хомогена состојба, потоа додадете јајце во смесата и промешајте добро;
 • Додајте чаша загреан (40 °) млеко, измешајте темелно, изтријте ги групите;
 • Истурете 250 грама брашно и истурете сок од лимон, промешајте со хомогена маса;
 • На тесто од квасец се шири полнењето, кое целосно треба да го покрие;
 • Промешајте ги во скроб, а потоа во шеќер во прав;
 • Од остатокот од тестото се шири преку бобинки од игра или ливче, подмачкувајте со силен сладок чај или жолчка, ставете го загреана рерна (180 степени) за 45 минути;
 • За овој десерт, не само цреши, но исто така и други свежи или замрзнати плодови и плодови.

№4 Cherry Strudel

Ова јадење е одличен торта-рол. Комбинацијата на јаболко и цреша формира неверојатно вкусна мешавина, за разлика од која било друга, само ве прави да ги затворите очите за задоволство. Вишокот штруд е многу лесен за сечење и за долго време останува толку сочен и мек.

Состојки:

 • 200 грама брашно (фино мелење);
 • еден жолчка;
 • лажичка оцет;
 • нотка на сол;
 • две лажички стопен путер (во тесто);
 • масло (за подмачкување)

За пополнување:

 • 600 грама цреша (без семиња);
 • половина чаша шеќер;
 • лажичка цимет;
 • 100 грама трошки од леб.

Подготовка

 • Фунти јајце жолчка со оцет, потоа истурете стопен путер и се тресат повторно со миксер. Ако масата е многу густа, додадете лажица вода. Потоа, истурете го брашното и направете го тестото. Чувајте го до еластичност. Потоа преземете го турнирот и победете го на маса за максимална еластичност. Загрејте ја празната чинија на шпоретот и покријте го со тесто 40 минути.
 • Измешајте ги трошките од леб со шеќер и лесно се пржете на путер на тава до златно кафеава боја. Ставете ја црешата на чинија, наполнете со мала количина шеќер, додадете цимет. Сите се мешаат
 • Намалете го тенкиот слој на тестото (до 3 милиметри), исечете ги дебелите рабови. Подмачкајте со стопен путер, посипете со пржена мешавина од шеќер и трошки. Поделете подеднакво на овошје и посипете со шеќер во прав. Потоа завиткајте го ролјонот, стегајќи го тестото до полнењето. Добро е да ги скршиме рабовите на двете страни. Деко маснотиите со маснотии, ставете го во ролна и испратете го во загреана рерна (180 °) Печете околу 30 минути. Во процесот на печење, подмачкајте со путер.

№5 Цреша Кукла

Состојки:

Долен слој:

 • 70 гр чоколадни чипчиња;
 • 1/4 чаша шеќер во прав;
 • путер (стопен) - лажица;
 • белка од јајце (една).

Горниот слој:

 • две чаши цреша (без семиња);
 • 1/4 чаши шеќер;
 • 2 лажички скроб;
 • лажица сок од лимон.

Полнење:

 • крем за сирење - 450 g;
 • 1/4 литри кисела павлака;
 • половина чаша кондензирано млеко;
 • 40 г шеќерен песок (по вкус);
 • 3 лажици какао;
 • ванилин;
 • две јајца:
 • 100 g (120) чоколада (темно).

Метод на подготовка

 • Основа за горниот слој: исечете ја црешата со мешалка во хомогена мешавина, ставете го во тенџере, додадете шеќер, сок од лимон, скроб, ставете го на чинија, доведете до вриење и варете додека не задебелите околу 2 минути. Извадете ја од плочата и оставете да се изладите;
 • Подрум за долниот слој: се меша во земјата со мелени колачиња, протеини и путер, размахване со шеќер; загрејте ја рерната (175 °), подмачкајте ја формата и испратете ја за да ја исперете масата што настанува за 10 минути. После тоа, се и се излади. Намалете ја температурата на рерната на 150 °;
 • Подгответе го филџанот: парче сирење крем за две минути, направете кондензирано млеко и кисела павлака, темелно се мешајте со рамен сечило, мелете јајца, шеќер, какао, ванилин и сецкани темно чоколадо, промешајте повторно;
 • На Deco се постават темелите за долниот слој и врвот на полнењето. Промешајте во рерната 10 минути, потоа исклучете ја рерната и вриете околу 30 минути. Извадете, оставете го да се излади и дистрибуирајте го врвот за горниот слој одозгора. Сербсете со свежи цреши плодови, се сече на половина. Покријте го филмот и отстранете го на студ за 6 часа (по можност ноќе).

Бон апетит!