Четката од веѓите е вистински " мастек " во арсеналот на залог на која било модерна мода. Во изминатата година, водечките дизајнери, стилисти и уметници за шминка се фокусираа на густи, дури и црни веѓи.

Зошто боја веѓите?

Висококвалитетната алатка е во можност да ја обои саканата област во едно движење и затоа одговара на природната ширина на " обликувањето на очите ". Се користи за примена на специјални нијанси и бои на косата, како и нивно " редење ".

Тоа им помага да им даде на веѓите потребната нијанса со декоративна козметика, да ги омекнат или обратно, хармонично да ги " залепат ", да создадат визуелен ефект на брилијантни влакна со помош на безбоен сјај.

Ајде да дознаеме како да одбереме добар производ за грижам за производството на шминка и веѓа, и за каква алатка да застанеме оптимално за една или друга цел.

Четки за професионално боење

Ако сте навикнати привремено да се тетовирате, дома, ќе ви бидат загарантирани некои корисни алатки за олеснување на работата. Како да се применуваат веѓите и трепките?

Вклучени со било кој боја пигмент е стаклена или пластична налепница со рамен или ребрести врвот. Исто така е наменета да се примени пигмент на влакната. Сепак, професионалните занаетчии, па дури и обичните жени кои можат да сликаат правилно, одбиваат основна алатка во корист на четката.

Професионални четки за боење веѓи може да се купат во онлајн продавници или специјализирани бутици за фризери и козметичари.

И како е правилно да ги избереме?

 • Исфрлената четка за боење веѓи со крути синтетички влакна е наменета за брз, прецизен, максимален прецизен поставување на пигмент во третираната област. Поради особеностите на нејзиниот материјал, трепките подолго време служат и ретко не успеваат на прв поглед. Вештачки куп не падне, самата алатка е лесно да се мие и исчисти. Секој знае дека за квалитетно и атрактивно боење на веѓите потребно е буквално да се користи секоја коса. И тоа е со она што е толку реално - во еден падна пикирам ја покрива целата вегетација над очите со густ слој на обоени павлаки или паста;
 • Рамни меки четки со заоблен врв служат за мека и униформа примена на производот на тенки веѓи. Тие се исто така погодни за употреба кај жени со тенка и чувствителна кожа, бидејќи е речиси невозможно да се контактира со бојата со вентрикуларни области. Четки точно и прецизно применуваат боја, особено, осветлувајќи. Совршено измијте ги вообичаените шампони кои ви се навикнати да ги користите како грижа за вашата глава. Синтетички материјал обезбедува издржливост и издржливост на производот;
 • Меки, наклонети четки со кратка салфетка се идеални за оние кои не се разликуваат од уредноста на примена на шминка или боја. Дури и ако вашите движења не се многу прецизни, таквата четка нема да дозволи бојата да се прошири на соседните делови на кожата. Таа брзо и рамномерно ја нанесува бојата на косата според посакуваната форма. Во случај на "надворешна" вегетација, можете брзо да ја отстраните бојата од четката со сува салфетка, а исто така, отстранете го вишокот крем од кожата под веѓата. Мека четка може да биде и природна и вештачка. И тоа е подобро да се направи избор во корист на синтетика - тоа е посилно, посилно, и повеќе погодна за употреба како агресивни композиции, и цврсти сенки.

Тајните на вистинскиот избор

Најдобар четка за веѓите што одговара на секоја девојка едноставно не постои! Треба да се извлечете од вашата удобност со подигање алатка. Обрнете внимание на пенкалото: ако е премногу тенка или дебела, тоа ќе биде незгодно да се држи во рака, а со тоа и квалитетот на примената на пигментот е драстично намален.

Материјалот на пенкалото може да биде пластика или дрво, и тука сè зависи од вашите лични преференции. Но, не можеме ништо да забележиме - пластичните производи се многу попрактични, бидејќи тие лесно и лесно можат да ги отстранат остатоците од козметиката и кремите.

Дрвото активно ги апсорбира елементите за боење и неволно им дава со миење или друг метод за чистење. Ако вашиот избор падне на неа, се грижи за нејзината заштита, и нанесете проѕирен лак на дрвената површина.

За професионална корекција на веѓите подобро е да се користат алатки со синтетички дремења. Природниот куп е осетлив на хемијата, што е доволно за сите бои на косата. Затоа, ако насликате не коса, туку во други магацини, подобро е да се даде предност на синтетиката. Летечката волна сигурно нема да трае долго за тебе, и наскоро ќе мора да ја промениш.

Сиромавиот бор, кој често се користи во производството на четки за сликање, е поотпорен на стимули. Но сепак, подобро е да се даде предност на најлон или друг вештачки материјал.

Практичност е над сите!

Најдобриот четка што се користи во пракса е да се наслика веѓите - заоблени. Тој е во состојба да ја повтори контурата на веѓата и брзо да ја даде вистинската форма. Оваа алатка е погодна дури и за аматерски производители.

Висококвалитетна шминка секогаш е внимателна со деталите. Тука спаѓаат не само веѓите, туку и трепките, кои не треба да се заборават во потрагата по мода. Мала е веројатноста дека заглавени трепки кои личат на пајаците на пајакот може да го додадат во вашата слика мистеријата и магнетизмот.

Но прашањето тука не е само во изборот на трупови. Границата на очите треба да биде чешлана и длабоко насликана. Затоа оптималниот избор е комбинирана четка за примена на козметика на веѓите и трепките.

Таквата алатка вклучува цврста, рамна четка за дистрибуција на трепките и пластичен " чешел " со често тенки заби за уредно одвојување на трепките. Ако после тоа ќе се внимава на основата под трупот, а потоа ќе ги насликате трепките последен, вашиот поглед ќе гарантира дека ќе биде отворен и експресивен!

Резиме:

 • Во вашата козметичка кеса треба да најдете место за најмалку една четка за " веѓа ";
 • Комбо четка за веѓи и трепките - уште една неопходна алатка за љубителите на декоративната шминка;
 • Да се ​​изберат алатки треба да се засноваат на сопствената погодност;
 • Ако алатката е дизајнирана да ги примени сенките и сенките за засенчување, подобро е да се купи алатка со природен најлон. Ако треба да се наслика со посебен крем - претпочита синтетика;
 • " Идеалното " пенкало треба да биде пластично: лесно е да се отстрани вишокот на козметика и други загадувачи;
 • Потребно е внимателно да се грижите за производите, периодично да ги измиете со шампон, длабоко чисти по директна примена;
 • Предмети се долги, па не прескокнете да купите неколку опции одеднаш;
 • Кога избирате алатка, оставете ги вашите сопствени барања за комфор.

Избирање на добра и удобна четка, да научите да ги менувате нијансите на веѓите и нивните контури, да ги примените прекрасните шминка за секојдневни и свечени пригоди, да направите привремена тетоважа со посебна боја. Бидете убави и уникатни секој ден!