Сакате да организирате одмор дома за вашето дете, но не знаете како подобро да планирате и организирате? Некои совети ќе ви помогнат. Детските празници не се толку тешки ако знаете неколку правила.

Организација на детски празници може да биде возбудливо и забавно хоби. Важно е да се разгледа главната работа - тоа е празник за деца, а не празник за родителите. Децата не се заинтересирани за таписерии и необични јадења.

Сето ова може да се заборави. За децата, најважно е забавно, пријатели, комуникација и игра. Тоа е она што треба да го дадете. Затоа, ако можете да им дадете вистинска забава на децата, можете да бидете сигурни дека казната е успешна.

Првото нешто што ви треба е да организирате соба. За таа цел, балони кои можат да направат бајка од која било соба се одлични. Декорирањето на детските празници со балони е многу популарно и им носи големо задоволство на децата. Во исто време ви требаат неколку: пад на вашето време, сила и мала финансиска инвестиција.

Лесно е да се декорира куќата со балони. Подобро е да се следи правилото општо прифатено во овој случај: треба да ги изберете трите главни бои што сакате да ги декорирате собата, при што имајќи предвид дека боите треба да имаат ист интензитет. Можете да ги оставите топчињата под таванот, можете да направите венци од нив, разни животни фигури, лебди над ѕидовите на воздушните молци и слично.

На топки под таванот можете да ги врзете долги обоени ленти, што ќе создаде уникатна атмосфера на бајковиден дожд. Таква раскош сигурно ќе ги погоди децата.

Следниот чекор е да се готви. Децата воопшто не се организирани како возрасни. Долго да седат на маса не им се допаѓа. Затоа, идеалното решение ќе биде вклучена. Во овој случај, гладното дете може во секое време да дојде и да јаде и да има закуска. Главната работа во исто време - не дозволувајте да се забавувате со храна во рацете или во устата.

Што треба да биде менито за детски празник? Празничните јадења треба да бидат убави, вкусни и хранливи. Можете да готвите салати од овошје и зеленчук, сирење топки, колачи и масни колачи. За да го направите да изгледа како празник, можете да организирате јадења во форма на различни животни, самовила колиби.

На пример, можете да направите пингвини од обични варени јајца, сонцето - од половини од домати и многу повеќе - сето тоа зависи од вашата имагинација. Во прилог на храна, мора да има пијалаци на масата - сокови и компоти. Можете исто така да пиете пиење јогурти - омилени третира на многу деца. Нормалните салати за детски одмор, можеби, не треба да се прават, бидејќи тие веројатно нема да бидат на побарувачката.

Третата важна точка е забавата. Без нив детскиот празник не е одмор. Важно е овде да се ориентираме за возраста и бројот на деца. Децата ќе го сакаат куклен театар, куглана за деца, едноставни натпревари.

Магионичар за детскиот празник е добро. Ако се соберат деца од 2-5 години, тогаш не вреди да се забавувате, бидејќи на оваа возраст голем број активни игри и искуства брзо губат. Уморни деца се солзи и каприци.

Затоа, за деца од 2-5 години активни и забавни игри треба да бидат способни да се менуваат со смиреност.

Важен аспект е музика за детски празници. Треба да биде забавно и радосно за децата да танцуваат со неа.

Ако организирате одмор за постарите деца, тогаш мора да има игри за детскиот празник, можете да изберете сценарио за играње улоги за интересна тема за нив. На пример, можете да организирате пребарување скриено во богатството или да патувате во прекрасна земја.

Пред да го осмислите сценариото и да го наведете бројот на поканети деца, подгответе ги потребните додатоци за играта: облека, маски, разни атрибути. Во текот на играта можете да одржите неколку натпревари.

Главната работа е што овие натпревари се вклопуваат во играта и дел од неа. Кога планирате натпревари, важно е да бидете во можност да пронајдете такви опции кои се соодветни за различни деца. Нека во еден натпревар учествуваат најсмелиот, во вториот - срамежлив и срамежлив.

Многу е важно да може да се земат предвид интересите на сите деца, бидејќи секое дете има свој карактер и никој не треба да се навредува.

Прекрасна празник завршување - слика да се запамети. Ќе биде одлично ако фотограф ќе дојде на детски празник. Тој ќе биде во можност да ги фати потребните моменти и да го направи празник убаво прикажан на сликата.

За необична општа фотографија можете да цртате на голем лист картон бајка или само необична и убава слика. Фотографијата ќе излезе на прекрасно место. Многу оригинални и живописни фотографии излегуваат кога аниматорите доаѓаат на детски празници. Тие, исто така, ќе можат да ја организираат организацијата на децата во група која ќе ви олесни да се состанете.