Во потрага по вечна младост, жените се подготвени за неверојатни дела. Дури и од детството, нè поттикнува идејата дека постои средство кое може да го забави стареењето. Запомни барем истата младешка јаболка, жива и мртва вода, ќе спијам принцезата која успеа да не заработи брчки за вековниот сон.

Несомнено, остатокот од здрава ноќ, соодветен режим на пиење и употребата на свежо овошје ја прават својата работа, но идејата за смалување на кожата на лицето, рацете и целото тело со нешто супер-мега-екстра-анодизирање и домашно седиште во главата и горење со загреан клин.

Дали е можно да се најде ова чудо алатка или е пореално да се готви дома, користејќи овошје со јаболко на мајмун или кожа на гуштер?

Знаци на стареење

За почеток, треба да разберете, и дали навистина ви е потребен овој крем за подмладување, може да почекате со неговото пребарување уште неколку години?

Првите знаци на потребата да се започне војна против предвремено или целосно логично стареење на староста се следниве:

 • Кожата на лицето ја губи вообичаената еластичност;
 • Кожата на очните капаци и усните е овенати;
 • Контурот на лицето станува помалку јасен од порано;
 • Постои зголемена сувост на кожата воопшто;
 • Дермисот станува нерамна и досадна;
 • Бројот и тежината на мимичните брчки се зголемува.

Врз основа на овие проблеми, станува се повеќе или помалку јасно кои квалитети треба да имаат најдобар крем за подмладување.

Значи, по триесет години, на вашата маса за облекување е обврзан да го решат производ кој е способен за:

 • елиминирање на основните знаци на стареење на кожата на лицето;
 • максимално го заситуваат дермисот и ги пополнуваат клетките со влага;
 • да се врати работата на клетките кои произведуваат супстанции за да се зголеми еластичноста на епителот;
 • отстрани дамки;
 • подобрување на размена на материјали;
 • намалување на мускулниот тонус кој е одговорен за формирање и продлабочување на брчките;
 • мазни длабоки брчки, спречување на формирање на нови;
 • да се донесе нормална работа на капиларите, кои се блиску до површината на кожата на лицето, отколку да предизвикаат формирање на васкуларни мрежи и ѕвездички. Овој проблем е забележан кај повеќето жени на возраст од 35 и повеќе години;
 • заштита на лицето дерма од негативните ефекти на ултравиолетовото зрачење;
 • затегнете ја кожата и јасни контурите на лицето;
 • отстрани ја фокуси на воспаление;
 • забрза регенерација на епителот на лицето;
 • Не дозволувајте другите да сфатат колку години навистина си.

Подмладување крем: квалитативен состав

Само крем за подмладување не може да ги реши горенаведените задачи.

Дека лицето на лицето буквално се смени во очите, неопходно е да се користи комплекс на средства, имено:

 • Навлажнувачки дневен производ кој ќе се бори против сувост, УВ и други негативни фактори;
 • Ноќен крем за очите и лицето, чиј ефект е насочен кон длабоко сатурација на кожата со активни хранливи материи;
 • Дополнителни алатки во вид на маски, тоници, гелови, итн. Тие се потребни за чистење на зрелата дерма и за подготовка за примена на производи за основна нега.

При изборот на крем за подмладување, не заборавајте колку години сте, и не земајте козметика за оние над педесет ако сте триесет години. По ваквите експерименти, во иднина ќе биде крајно тешко да се одржи состојбата на кожата, бидејќи е природно стареење.

Се фокусира на вашата возрасна категорија и бидете сигурни дека вашето лице и лице ги содржат следните состојки:

 1. Природни навлажнувачи врз основа на видот на глицерин, уреа или хијалуронска киселина. Кожата на лицето, заситена со влага, е мазна и станува еластична;
 2. Обновување и анти-стареење состојки како што се колаген, кератин и еластин;
 3. Неверојатно ефикасни мускулни релаксанти (измазнување на брчките) и хормони. Присуството на овие компоненти ви овозможува брзо да "ресетирате" неколку години од својот изглед. Но, не користете производи со своето присуство дома и без претходна консултација со дерматолог;
 4. Штетни пептидни врски на супстанции од природно потекло. Тие се вклучени во скапи лекови против стареење;
 5. Природни масла од арргана, рози, бесмртни и др .;
 6. Извадок од црвен кавијар, цитрус, морска алга итн .;
 7. Витамини А, Е и Ц

Подмладување крем за лице: правилата на избор

Обидувајќи се да го избере најдобриот производ, не заборавајте колку години имаш. Сите креми се направени за да се решат проблемите со кожата кои ги доживува во одредена фаза на стареење. Ако сте помалку од возраста наведена во фабричкото пакување, користете ја оваа алатка откако ќе го удрите точниот датум.

Внимателно прочитајте ја листата на состојки кои се дел од избраниот производ. Ако содржи хормони, земете паузи помеѓу курсевите за примена на кремот, како елегантно и забележливо, не помогна да се ослободите од брчките и пигментацијата.

Но, природните состојки не треба да бидат причина за целосна доверба. Мед, билки, екстракти од агруми се доволно силни алергени, по продолжена употреба, кои се можни уште повеќе проблеми со дермисот на лицето.

Не размислувај за штедење! По користењето на буџетските средства, вие не само што ќе забележите подобрување на својот изглед, туку и да добиете неколку нови дерматолошки проблеми.

Подмладување крем за лице дома

Во домот, навистина е можно да се подготви целосно функционален агенс за подмладување. Вие ќе бидете во можност сами да ги одберете состојките, водени од принципот на нивното влијание и алергичност, можете да направите алатка насочена кон решавање на најважните задачи.

Како резултат на тоа, првиот подмладувачки производ, кој треба да се направи дома, е насочен кон елиминирање на основните знаци на стареење.

Се состои од следниве компоненти:

 • еден свеж жолчки од јајца;
 • 3 лажиче бадем или маслиново масло;
 • чл л. течен мед;
 • чл л. морска сол од парична казна;
 • 3 лажиче камилица супа;
 • неколку литри. козметички вазелин.

По мешањето на сите овие производи, готов миксот за дома е поставен во стерилна тегла и испратен во фрижидер.

Нанесете го неколку пати на ден по темелно перење, нанесете движења на масажа и отстранете го вишокот со салфетка.

Длабоката исхрана на лицето дерма обезбедува лек кој се подготвува дома од следните состојки:

 • чл л. пчели восок;
 • чл л. борова смола;
 • масните витамини Е, А и Д;
 • масло екстракти од зелен чај и вар (може да се замени со комбинација на кантарион и пеперминт).

Сите компоненти се ставаат во емајлирачки сад, а веќе се поставуваат на водена бања. Идниот крем полека ќе се стопи, ќе се загрее и ќе се спои во стерилен стаклен тегла. По стврднување, домашниот лек може да се примени наутро и навечер, пред ноќниот сон.

Коњак крем го рангира рејтингот на домашните лекови за брчки. Треба да заличите за тоа:

 • еден жолчка;
 • 100 гр природен крем;
 • лажица течен мед;
 • две десертни лажици со висок квалитет коњак;
 • чл л. сок од лимон

Потоа производот од брчките вклучува мешање на крем и жолчка, загреана на собна температура. Само по нивната врска можете да внесете други компоненти. Дома, уредот се користи двапати дневно, неколку часа пред спиење и по утрински перења. Сите вишоци се земаат со памучни дискови или козметички салфетки.

За само еден месец од примената, ќе видите како ќе се намалат брчките и тонот на кожата ќе се подобри во целост. Патем, сличен рецепт може да се препорача и за мажи по 40 години, кои не сакаат да ја изгубат младоста и привлечноста.

Сопствениците на масти и избледната кожа можат да изгубат пет години дома, користејќи ги брчките и другите ограничувања за возраста, збир од такви состојки:

 • пар на ул. л сок од лимон;
 • жолчка од јајца;
 • чл л. козметички глицерин;
 • чл л. течен мед;
 • Уметност. л маслиново масло;
 • малку камфор дух.

Дома, алатката е подготвена на следниов начин:

 1. Сок од лимон е комбиниран со глицерол;
 2. Во посебен сад, жолчката, мед и масло се мешаат. Сè е нанесуваат со миксер;
 3. И двете мешавини се спојуваат во еден контејнер и се заглавуваат добро. Во тој процес се внесуваат 6 капки. камфор дух
 4. По добивање на крем производ, тој се пренесува во стаклена тегла и се чува во фрижидер.

За да никој не може да се погоди колку години сте во реалност, примерете ја крената навремено еднаш дневно. Нанесете го на лицето половина час и отстранете го вишокот со салфетки или памучни дискови.

Како што веќе сте разбрале, можно е да се следи отсуството на брчки дома, без да има средства да купуваат скапи креми кои го водат рејтингот на модни изданија во паричникот.

А сепак: појавата на брчки често не се должи на фактот дека сте биле многу години. Ако тие се формираат во адолесценција или до триесет, обидете се да се консултирате со дерматолог и да ја откриете скриената причина за проблемот.