Секоја жена сонува за софистицирана фигура, убава и сјајна кожа, луксузна фризура и силни нокти. Надворешната убавина е незамислива без внатрешен баланс. Многу проблеми доаѓаат од цревата, поточно од она што е внатре во него. Чистење исхрана, ефикасно чистење и забележливо губење на тежината се сосема реални. Главната работа е желбата.

Правила за расчистување

Очигледно, многу жени знаат колку е ефикасна исхраната за чистење. Осврти на слабиот секс за неа се различни. Се зависи од тоа каква диета ќе ја изберете, колку е голтка и како правиш сите правила што ги поставивте.

Без оглед на начинот на диета за чистење, мора да се придржувате кон неколку правила:

 • нашето тело има потреба од вода: 1,5-2 литри дневно - ова е норма за целосно функционирање на сите органи и чистење на цревата;
 • сол - тоа е табу, за време на чистењето не е потребно да се чува вишок течност само по себе;
 • основата на исхраната се храна збогатена со влакна;
 • Зачинета, солена, печена, слатки и брза храна забранета за време на исхраната, фрлете ги во канта за отпадоци;
 • за време на чистењето без кафе или црн чај, можете да употребите природни свежи сокови, филтрирана вода или зелен чај;
 • систем - тука е гаранција за ослободување од вишок килограми, и секој пат кога ќе ви биде полесно да се откажете од штетните производи.

Неколку зборови за постот

Луѓето гладуваат за многу болести. Со овој метод, лесно можете да го исчистите вашето тело од акумулирани штетни материи, слуз, опашки и токсини.

Важно! Постот треба да се врши само под надзор на лекар. Бидете сигурни да ја земете во предвид физиолошката состојба на некоја личност и да ја исклучите веројатноста за појава на компликации.

Постот може да се направи на вода, чај, сок. Во првите денови треба целосно да се откаже од употребата на храна. Водата е извор на живот на земјата. По таквото чистење, не само што ќе го спуштите баластот, туку и ќе се ослободите од неколку или три килограми.

Постот како начин за чистење има многу нијанси. Независно за таков метод на губење на тежината е подобро да не се прибегне. На емоционално ниво, многу е тешко да се согледа целосно отфрлање на храната, особено ако тоа е култ за вас долго време.

Ако сеуште сакате да ја пробате раката, контактирајте со квалификуван диететичар за помош.

Силата на леќата

Леќата е позната по своите корисни својства. Не е ни чудо што нутриционистите го привлекоа вниманието на овој конкретен производ. Исхрана исхрана за 7 дена губење на тежината нема да бара многу финансиски трошоци, за кои нема да кажете за издржливост и волја. Времетраењето на исхраната може да се зголеми до 14 дена, но тогаш мора да се направи голема пауза. Само неколку месеци постапката за чистење може да се повтори.

За време на чистење на леќата од леќата, почитувајте ги следните правила:

 • Секој ден е дозволено да се јаде варен леќата гриз во неограничени количини;
 • вари јајачот без додавање на сол, зачини и зачини;
 • Ако сте гладни, пијте чаша кефир, но не повеќе;
 • Утрото на празен стомак му е дозволено да пие мед вода со додавање на лимонски лобус;
 • За време на чистење, можете да земете витамински комплекси.

Совет: Подобро гребење на леќата за да се вари кисела врела вода без вриење. 500 ml вода е потребна за испирање на 1 стакло. гриз

Рајс расчистување

Диетата за чистење на цревата на оризот е наменета за една до две недели, но не повеќе. Определете ја должината на чистењето на сопствената телесна тежина, врз основа на вашата здравствена состојба и издржливост. За такво прочистување, најдобро е да се користат избрани сорти на кафеав ориз. Во случај на негово отсуство, вообичаениот ориз со ориз ќе одговара. Во текот на денот може да се јаде не повеќе од 1 чаша варен ориз гриз. Се разбира, солта и другите зачини на вашата маса не се место.

Во текот на денот, само пијат прочистена негазирана вода или зелен чај без шеќер и други засладувачи е дозволено. Ако сте гладни по јадење, можете да изберете јаболко како закуска, но не повеќе од 2-3 овошки дневно.

Постои мислење дека совршено го чисти цревата од оризовиот оцет. Точно, такво дејство за чистење може да биде еднократно. Од ноќта, додадете 3 супени лажици. л ориз зрна чаша филтрирана вода. До утрото држете го оризот во фрижидер. На умерен пламен, доведете ја житата на точка на вриење, а потоа вријте еден час. Како последица на ладењето би требало да се земе. Може да го делите делот во две до три дози. Во 5-6 часа по земањето на желе нема ништо да се јаде.

Активиран јаглен за помош

Активираниот јаглен е фармаколошки агент, па затоа е неопходно да се користи исклучително претпазливо, земајќи ги предвид индикациите и контраиндикациите. Корисни својства и ефикасност на активираниот јаглен веќе долго време се познати.

Црните апчиња ги имаат следните ефекти врз телото:

 • отстрани штетни супстанции и акумулирани шлемови;
 • чистење на цревната празнина, отстранување слуз;
 • апсорбира гасови;
 • нормализирање на нивото на холестерол;
 • го прилагодува метаболизмот на липидите.

Активиран јаглен може да се земе под различни шеми. Најчесто, 1 кг тежина зема една црна пилула. Користете ја вистинската количина на готвење трипати на ден пред главниот оброк. Бидете сигурни да ги земате апчиња со чаша филтрирана вода. Постојат и други шеми за прочистување на телото со активиран јаглен.

Важно! Пред-организирајте ја поддршката на докторот. Неконтролираната употреба на активен јаглен може да предизвика развој на комплицирани ефекти, особено од дигестивниот тракт.

Ако ви е тешко да ја одбиете храната и да јадете ист оброк во текот на неделата, обидете се да ги организирате деновите за вчитување. 1-2 пати неделно ќе биде доволно. Можете да се договорите за вадење пијалоци, зеленчук или овошје. Нутриционистите се советуваат да го исчистат телото на есен или пролет. Во тој период тој не треба да се прилагодува. Бидете здрави и убави!