Мистериозниот и фасцинантен Исток денес има значајно влијание врз модата во светот. Меѓу љубените модничари на источните " суво грозје " - сликарството на телото на Хена или, како што се нарекува, мехенди.

Сликите на Хена беа и сеуште остануваат важен дел од традициите на Индија, Индонезија, многу арапски земји. Со нивна помош, ритуалните симболи, Сербсите и сликите што ја играат улогата не само накит, туку и амулети се применуваат на телото.

Неодамна влеговме во мода на етничка боја во сè: од облека до свадби. Затоа, mehendi е во голема побарувачка.

Предности на хна слики на телото

Овој тип на сликање на телото има голем број непобитни предности, земајќи ја својата единствена низа меѓу сите видови на арт опрема:

 • Привремено е. Мехенди ќе ги сака оние кои сакаат " нешто слично " за сезона или одмор, но нема да имаат тетоважа за живот: сликата на телото трае до три недели, постепено исчезнува;
 • Тоа е безбедно. Кожата не е прободена, не иритирана со хемикалии (освен ако, се разбира, користите природна паста - најдобро, варена од вас);
 • Стилски е. Сите иста етничка боја, која ќе ве нагласи и ќе ја нагласи вашата индивидуалност;
 • Тоа е едноставно. Можете да направите таква тетоважа себе, дури и да не поседувате подарок на уметникот: постојат матрици за мехенди, кои понекогаш го поедноставуваат процесот на сликање. И сите потребни компоненти се лесно достапни во источните продавници или нарачајте онлајн.

За хена и басма (што често се додава во мешавината за мехенди), практично нема алергија. Но, ако сте во принцип склони кон алергиски реакции, направете традиционален примерок, ставајќи малку мешавина на кривината на лактот.

Како да се привлече Хна тетоважа

Сега многу салони нудат услуга на сликање Хена. И, ако ви треба масовно сложено сликарство кое бара макотрпна и долготрајна работа, тогаш подобро е да се свртите кон мајсторот (или дури и мајсторите: традиционалното индиско сликарство го применуваат неколку луѓе одеднаш).

Но, ако едноставно сакате мал образец, лесно можете да го направите тоа или да побарате помош од близок (ако моделот, на пример, на вратот или грбот).

Што да направите:

 • купи специјална Хена за тетоважа, како и матрицата (доколку е потребно), етерични масла и други состојки (прочитајте повеќе во нашиот напис за хена слики дома);
 • направи паста за сликање (мешање прав со сок од лимон и есенцијално масло од еукалиптус или чајно дрво - прочитајте повеќе во горенаведениот напис);
 • Подгответе ја кожата да ја исчисти, направи пилинг, размачкајте ја површината;
 • да ја примени сликата од апликантот или преку матрицата;
 • даде моделот да се исуши;
 • нежно одвај го исушениот паста;
 • Не мијте го декорираниот мехенди дел од телото во текот на денот, а потоа избегнувајте да добиете сапун на неа, не истријте со алишта или пилинг.

Процесот на сликање на махенди бара извесна вештина. Не грижете се ако од првиот пат имате нешто лошо. Кога ќе се запознаете, се заљубите во ова чудо сериозно и долго!

Примери на цртежи на телото

Традиционалните источни земји имаат слики од Хена на своите раце. Фенси билни и графички орнаменти создаваат уникатни чипка " ракавици " во своите раце. Често Сербсени не само задната страна на четката, туку и дланката на вашата рака.

Овој вид на слика е, така да се каже, " празнична ": на рацете на мехенди не држат долго, бидејќи постојано се во контакт со вода и средства за перење. Но, за време на празниците - само право!

Срцата на љубителите на истокот, како и сите други модничари, ги освоија цртежите на нога на нозете. Тие држат подолго отколку на своите раце, комбинираат не само со етничкиот стил на облека, туку дури и со гламурозни чевли на потпетици и тесни фармерки со кристали.

Можете да изберете традиционален индиски орнамент или да останете на едноставен цвет - сето тоа зависи од вашата желба и креативна идеја.

Невозможно е да не ги спомнуваме сликите на Хена на грб - шик начин да станете шармантен костим за капење, фустан или фустан со отворен грб. На штавената кожа моделите ќе изгледаат одлично!

Помалку забележлива, но не помалку интересна опција - слика на Хена на вратот. Подигнат во висока коса коса ќе блесне еден софистициран модел кој ќе ја истакне женственоста и шарм.

Што да направите за да ја задржите тетоважата со Хена подолго?

Како прво, како што веќе рековме, не е потребно да се мие оваа област на телото со сапун и алишта. Покрај тоа, пред секоја бања, се препорачува да се подмачкува на сликата со кое било растително масло. Ако тетоважата се судри со облека или чевли, тогаш тоа исто така ќе исчезне од триење.

Друг забрзувач на забрзување е бричење (или епилација). Затоа внимавајте да ги отстраните непотребните влакна пред телото.

Може ли да ја отстранам сликата од кокошка?

Веднаш да се ослободи од мехенди нема да работи. Постепено исчезнува. Процесот може да се забрза, често со користење на сапун и сапун. Не е неопходно да се употребуваат специјални хемиски средства: ефектот од нив е прилично сомнителен, но од заработувачка иритација или алергија може лесно.

Ви посакуваме задоволство од овој фасцинантен процес - цртање мехенди. И нека резултатот ви донесе радост!