Кучето е пријател на човекот. Оваа крилеста изјава е чиста вистина. Доаѓате дома, и ќе се сретнете со верен и љубезен милениче кој никогаш нема да оди и да не ве предаде. Ако одлучите да направите quadruped милениче, обрнете внимание на кучето лабрадор Retriever. Описот на расата ќе ви помогне да ги измерите сите предности и недостатоци.

Изберете нов пријател

Во врска со потеклото на оваа раса на кучиња, досега, не ја угаснувајте контроверзноста. Некои истражувачи тврдат дека лабрадорите за првпат биле откриени во Њуфаундленд. Подоцна оваа раса се појавила во Англија и постепено се ширела низ целиот свет.

Некои веруваат дека името на расата било дадено со името на каменот "Лабрадорит". Силата на овој камен одговара на телото на кучето. До денес, одгледувачи на кучиња знаат три типа лабрадорски ретривери:

  • црна;
  • кафеава;
  • дланка

Зборот "лажно" често се нарекува златен ретривер. Описот на расата не се разликува во зависност од бојата. Патем, колбата е прилично голем опсег на бои, почнувајќи од светлосен крем до црвеникаво нијанса.

Прашалник за милениче

Ако одлучите да станете сопственик на куче лабрадор Ретривер, само треба да го научите описот на расата, природата и карактеристиките на грижата за неа. Ајде да зборуваме за се што е во ред.

Општи информации

Како интелектот се развива, ова куче е седмо меѓу другите раси во рејтинг листата. Меѓу сопствениците на кучиња, и љубителите и професионалците, постои мислење дека лабрадорите имаат исклучително чувство за мирис, што го надминува мирисот на овчарите за околу една четвртина. Овој ученик живее во просек 12-13 години. Со грижа со полно работно време, очекуваниот животен век може да биде малку повисок.

Стандардната карактеристика на Labrador Retriever е основана кон крајот на XX век. Висината на кучето достигнува 57 см, а јазлите се 56. Растот на четириглавото милениче може да биде малку помал, но таквото отстапување не може да се смета за дефектен знак. Кутијата на черепот во лабрадорите е широка, но без влошени линии. Главата изгледа моќно, но симпатична со круг образи.

Ако погледнете во очите на Лабрадор Ретриверот, тогаш ќе видите само добра волја, љубов и љубов. Нивната боја може да биде чај или темно кафеава боја. Телото на кучето е широк, силно, мускулите се изговараат, а рабовите се правилно подигнати.

Ушите висат во кучињата од оваа раса, што им дава симпатичен изглед. Опашката е долга. Многу е дебел во близина на случајот, и се намалува до крај. Предните и задните шепи се добро развиени, скочните зглобови се ниски.

Сега за волна Бојата може да биде која било, веќе разговаравме. Без оглед на бојата, волната во лабрадор е многу крута и има подвлакно, што е различно во неговата водоотпорност.

Кучето од врвот на главата до опашката на опашката има еднаква боја, не треба да има точки. Во пролетта лабрадор ретриверот опаѓа - сетете се на цртан филм "Простоквашино"? И во зима овие кучиња можат да спијат на снег. Нивната волна е мека и густа.

Карактер на Лабрадор - што е тој?

Многу одгледувачи и одгледувачи на кучиња се заинтересирани за сè што ја карактеризира расата Лабрадор ретривер. Повратните информации од сопствениците помагаат да се заврши со полноправен портрет на едно четиричлено милениче. Ова особено важи за неговиот лик.

Како треба вашето домашно милениче да биде? Во многу земји новородените младенци веднаш започнуваат одгледувач на оваа раса. Тој ги надополнува сите со својот весел темперамент, издржливост, разиграност, бодрост.

Песната е секогаш оптимист и среќна, сака да игра. Labrador Retrievers постојано имаат потреба од компанија, тие бараат внимание. Но, ако неговиот сопственик не организира отскочна штица за забава, кучето нема да биде здодевно, туку ќе најде лекција.

Љубовта на лабрадорите е безгранична. Кучето ќе ги заштити своите граници, но тоа не значи дека влезот надвор од вашиот дом ќе биде забранет. Лабрадор е задоволен да дојде во контакт со сите луѓе. Единствените што не ги сакаат се птици, па многу често овие кучиња се обучени да ловат за играта.

Ние ја организираме правилната нега на лабрадор

Грижа за Лабрадор Ретриверот од оваа раса треба исто како и со другите кучиња. Ние нема да разговараме за општите аспекти.

Ајде да зборуваме за нијанси:

  1. Правилно исхрана на кучето. Каша, тестенини - табу за лабрадор. Кучето брзо може да добие тежина. Нема слатки и други штетни производи. Го поздравува месото и зеленчукот. Можете да ја внесете исхраната подготвена за јадење. Важно е правилно да се пресмета големината на една порција;
  2. Физичката активност е клучот за здравјето на Лабрадор Ретриверот. Треба да одиш, да играш, да тренираш, нека почесто да скокне со пречки со него;
  3. Без посебна потреба да се искапат кучето не е потребно. Комбинирање на Лабрадор се препорачува еднаш неделно. За време на обнова на волна, ние ја зголемуваме фреквенцијата на чешлање до 2-3 пати неделно;
  4. Посебно внимание треба да се посвети на ушите. Нивната структура е расадник за инфекција. Ушите често се испитуваат и чистат.

Се разбира, не заборавајте за посета на ветеринар и вакцинација.

Тајни за обука

Лабрадор retriever е многу интелигентно животно, иако не се рангира прво меѓу другите кучиња на пиедесталот. Лесно можете да го обучите вашиот quadruped милениче во стандарден сет на тимови.

И ако сакате нешто необично, обидете се да го научите кучето на нови интересни тимови, на пример, лабрадорите можат да мирисаат да најдат работи или да собираат поединечни предмети.

Догматите тврдат дека лабрадорите можат да се сетат околу триста човечки фрази. Кучињата од оваа раса многу сакаат да пливаат во отворена вода. Брзината на нивното движење во вода достигнува 5 км / ч. Вашето домашно милениче може дури и да скокне од мала висина директно во водата, што понекогаш многу ги плаши домаќините.

Ако сакате да го научите вашето домашно милениче, подобро е да започнете за 2-3 месеци. Тогаш ќе ти биде полесно. Бидете сигурни да го поттикнете кучето за правилно извршениот тим.

Лабрадор ретриверот сега се смета за многу популарна раса на кучиња. Тие се задоволни да започнат професионални цинолози и љубители на кучиња. Ако сакате кучето да се насели во вашата куќа, прво да се подготвите за ова, да ги прочитате карактеристиките на расата и да ги истражите неговите карактеристики. Среќно за вас!