Кога првпат се појавува мекиот сјај во куќата, сопственикот веднаш се соочува со многу прашања: како да се нахрани бебето, како правилно да се грижи за него? Покрај тоа, додека детето е сеуште многу мало, тој ќе мора да се грижи за своето здравје. Што да правам ако маче не оди во тоалет во голем број? Како да помогнете и во кои случаи да контактирате со ветеринар?

Треба ли да се грижам?

Пред да ја победите анксиозноста, треба да се занимавате со причината зошто мачката не оди во тоалет.

Впрочем, провокација на запек кај бебето може да има различни фактори:

 • нестабилен дигестивен систем;
 • стрес поради промена на животната средина и одвојување од мајката;
 • погрешна исхрана - прејадување или неисхранетост, несоодветна храна;
 • проблеми со стомакот по лижењето на палтото;
 • недоволно количество вода за пиење.

Сите овие фактори имаат директно влијание врз тоа колку често маче треба да оди во тоалет во голема мера. Ако ученикот е апсолутно здрав, тогаш фреквенцијата ќе зависи од тоа што се храни. Во случај кога бебето се храни на полу-течна храна (и особено со додавање на зеленчук), тој ќе се кандидира најмалку 3-4 пати на ден во фиоката. Протеинската храна и сувата храна го намалуваат бројот на движења на дебелото црево до 2 пати на ден.

Ако мекиот топче не оди одлично за неколку дена, тоа е повод сериозно да размислите како да му помогнете на мачката да се справи со овој проблем.

Како да се утврди запек?

За да се разбере дали ученикот е навистина запек, можно е на следните симптоми:

 • мачето произведува карактеристични звуци, но не може да се испразни;
 • често оди во близина на неговиот послужавник, па дури и седи таму, но го остава чист;
 • суви и цврсти измет по долго отсуство на дефекација;
 • намален апетит и пасивно однесување на домашно милениче;
 • премногу скудни измет, и покрај фактот што мачето ретко оди во тоалетот во голем;
 • Во фецесот, се забележува примеси на слуз и крв.

Сите горенаведени симптоми може да покажат дека мачиња имаат запек. Што да правам дома и кога треба да контактирам со ветеринарната клиника? Бидејќи многу малку сопственици се добро обучени за лекување мачки, најдобрата опција е веднаш да отидете кај лекар. Меѓутоа, ако не постои таква можност, можете да се обидете сами да му помогнете на бебето.

Што да правам

Кога новиот "член на семејството" веќе малку владее и е навикнат на нивните господари и на нова куќа, изговор за возбуда може да биде одложување на движењата на дебелото црево повеќе од 4 дена. Ако мачето не оди во тоалет толку долго, сигурно му е потребна помош од сопственикот.

Првото нешто што треба да се направи во слична ситуација е нежно да се тестира стомакот на миленичето. Ако дури и со мало притискање на мачката се чувствува забележлив непријатност или безмилосно nyavka, тогаш тоа навистина ги мачи проблемите со дебелото црево. Често, можно е да се утврди што е запек во животното и неговото однесување. Ако е слаб, воопшто не игра и често се кружи околу послужавник - изгледа како стомачен проблем.

За да му помогнете на бебето да се справи со запек, можете да пробате некој од следниве методи:

 • лаксатив Лековите базирани на лактулоза се сосема безбедни за миленичето, но ова може да ги ублажи непријатните симптоми. Овие лекови вклучуваат лактасан, дуфалак, натриум пикосулфат, лизалак. Применуваат нив треба да бидат строго наложени;
 • масло Употребата на овој лек е во апсолутна можна мера само ако постои целосна доверба во присуството на запек. Маслото ги омекнува изметот и ги подмачкува ѕидовите на цревата. Со медицински шприц без игла треба да нежно истурете мачиња во устата 4-5 мл. Постапката може да се повтори не повеќе од 2-3 пати на ден или да се меша масло во добиточната храна;
 • кондензирано млеко . Веројатно, сопствениците на мачки знаат дека слатките деликатеси можат да дејствуваат како мачиња во улога на добар лаксатив. Со цел да му помогне на бебето да избледи, неопходно е да се разреди кондензирано млеко со топла зовриена вода и да се нахранат животните со оваа мешавина;
 • масажа Познато е дека мачката ги истура своите мачиња не само за да го освежи нивното крзно: на тој начин секој од нив ја прави мека масажа која ја стимулира работата на цревата. За да го нормализирате тоалетот на домашно милениче, можете да се обидете да ја повторите "Масажата на мама": намачкајте парче од памучна волна во топла вода и движења со краток светло, го врти од градите до опашката;
 • Дајте му животно колку што е можно повеќе течност . Овој метод не е нов и работи подеднакво добро и за луѓето и за животните. Течни супи, супи, млеко и чиста вода - тоа е она што соодносот на пациентот треба да биде под сомнение за запек.

Бидејќи бројот на патувања во тоалетот кај големи мачиња зависи од видот на храната, многу е важно внимателно да се следи тоа што не се вчитуваат стомакот и цревата на бебето. Дневниот мени на ова животно треба да се состојат главно од избришани производи кои лесно се вари, меки пудинг и пире од компири. Се препорачува суво црево да се администрира во диета не порано отколку по постигнувањето на ученик од една година на возраст.

Кога да контактирате со ветеринар?

Има и други начини да им помогнете на мачката да оди во послужавницата: свеќа од парче сапун, клизи, итн. Но, за да не се предизвика животно повеќе непријатност, најдобро е да не се користат такви средства, туку да се користи која било од горенаведените техники.

Ако ниту еден метод не даде позитивен резултат, а миленичето не поминало во тоалет повеќе од 4 дена, веднаш треба да оди со него во ветеринарната клиника. Само квалификуван специјалист може прецизно да ги одреди факторите кои го предизвикале почетокот на констипација и му даваат на мачиња соодветниот третман.

Пред да креирате симпатичен меки сјај, треба да мислите дека малку маче е голема одговорност. Сега, кога неговата мајка повеќе не може да се грижи за него, родителската улога лежи со новиот сопственик. На крајот на краиштата, како дете или некој член на семејството, на мачката му треба постојана грижа, правилна исхрана и навремена медицинска нега. Бидете внимателни кон вашите миленици и секогаш следете нивното здравје!